Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi yapmış olduğum birkaç ürünü, net üzerinden satışa sunmam için vergi levhasına ihtiyaç var mıdır? Ya da bu durum kanun dışı mıdır?

Bunu bir kaç başlıkta değerlendirmek lazım.
1. Ürün için sanayi aleti kullanılarak imalat yapıldımı misal evde makarna kesip satarsanız sorun yoktur. Ama eve makarna üretimi yapan bir hamur ve kesme makinasıaalırsanız tacir olursunuz.

2. Gelire sebep olan üretim müellif yani fikren üretilen bir malı misal şiir. Resim, yazılım eserleri,

3 arızi mi. Süreklilik arz ediyorm?

4 üretilen miktar parasal olarak kanunda belirtilen hadleri aşıyormu?

5 kanunda bahsi geçen zirai alet veya hayvan sayısı aşılıyormu?

6 başkaca ticari faaliyet varmı?

7 akraba bile olsa üretime katkı sağlayan veüüretimi çoğaltan kimse varmı?

8. Nihai ürün kıymetli mal, evrak mı ?

9 kendi bölgesinde ticari faaliyet algısı var mı.

VUK a göre temel olarak bunlara bakacağız yapılan iş ve işletme gereksinimi doğuruyor mu?
  • Paylaş
Gelir vergisi kanunu 9. maddesinde gelir vergisinden muaf esnaflar ve işleri sayılmıştır. Bunların haricindeki her türlü kazanç gelir vergisine tabi olmakla birlikte arizi olarak yapılan işler (yılda bir kere veya uzun süre aralıklarla iki kere) gelir vergisinden muafiyet vardır.
  • Paylaş
3

Binnur Adıgüzel, AmA ben ne esnafim, nede bir is yeri, daha oncede bahsettigim gibi, evde kendi imkanlarimla yapmis oldugum bir kac urunu, ornegin facebook uzerinden kisilere satmis olmam kanun disi mi olur?

Hakan@cranium aslında çok net açıklamış ama farklı bir ifadeyle bir de ben anlatayım. nerde ne şekilde kar amaçlı bir ticaret yaparsanız G.V.K tabi olursunuz. istisinna olarak yılda bir kez yada uzun aralıklarla 2 kez yaparsanız vergiden muaf olursunuz. örnek bu ay evdeki buzdolabınızı sattınız . yeni bir tane aldınız 10 ay sonra onu da sattınız. bu V.U.K na tabi değildir. ama her ay bir buz dolabı alıp satmaya başlarsanız ikinci el spot tüccar kimliği kazanacağınızdan verg kanunlarına tabi olursunuz tespiti halinde. face den yada başka bie site üzerinden sipariş üzerine ürün satmanız süreklilik arz edeceği ve size tüccar kimliği kazandıracağı için V.U.K tabi olursunuz.

Selman Kaşlı, Gelir vergisine tabi olmak için bir işyerine sahip olmak gerekmez. Gelir vergisine taabiyet gelirin elde edilmesi ile başlar. Her ne şekilde elde edildiği nereden nasıl elde edildiğinin önemine bakılmaz. Kaçakçılık bile yapsanız Gelir vergisine tabi olursunuz. Elde ettiğiniz geliri beyan ve ödemekle mükellefsiniz. Gelirin elde ediliş şekli muafiyet tanımında yer almıyorsa mutlak suretle verginizi ödemeniz gerekir. Hakan bey çok güzel bir şekilde arizi kazancın şeklinide açıkladığına göre eklenecek fazla birşey kalmadı diye düşünüyorum. Bizim vergi hocası şöyle derdi "tarhsız tahakkuk, tahakkuksuz ödeme olmaz." :)

Şahsi fikrimi söylemek istiyorum, bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olan kişi beni düzeltsin lütfen...

Bence, yapmış olduğun ürünün sürekliliği önemli, hobi amaçlı yaptığın bir kaç parça "küçük" eşyanın satışında bir sakınca görmüyorum, bu tırnak içinde kullandığım küçük her iki anlamda; hem ürnün maddi değeri, hem boyutu.... Bu işi sürekli yapmayacaksan, herhangi bir maliye kaydına gerek yok, e-ticaret sitelerinde ya da gittigidiyor.com gibi sitelerde satabilirsin. Yalnız! bu gibi sitelerde satış yaparken mutlaka ürünün açıklamasına ürnün garanti ve faturasının olmadığını kesinlikle belirtiniz bence.
Eğer ürünü sürekli üretip küçük çaplı bir gelir elde etmekse niyetiniz, bu konuda Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavir arkadaşların yardımına ihtiyacımız var demektir, @cranium @Pardus bu konu hakkında yardımcı olurlarsa seviniriz...
  • Paylaş
Aslında bu birkaç üründen elde edilen kazanç üzerinden vergi alınması kanunen mümkün ama iş hacmi düşük olucak muhtemelen yine sanıyorum ki el işi ürünler olucak bunlar makinesiz üretim. Siz üstelemezseniz kimse size niye vergisini ödemedin kardeşim demeyecektir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Gelir Vergisi Kanunundaki muafiyetle ilgili açıklamalardan benim anladığım, gelirin süreklilik arzetmesi yani Ticari bir kazanç maksadıyla yapılması gelir vergisi mükellefiyetini gerektirir. Bir ev eşyasını veya hobi amaçla yapılan bir ürünü satmak mantıkende anlaşılacağı gibi ticari faaliyet değildir. Ama bunu sürekli bir kazanç için yapmak söz konusu olursa ticari kazanç olur ve vergiye tabi olur. Yinede kesin emin olmak için Gelir idaresine danışabilirsiniz.
  • Paylaş
@ilgincadam 'a katılıyor olmakla birlikte, bu satışı halihazırda yapmanızı sağlayacak aracı firmalar vasıtası ile yapabilirsiniz gibime geliyor. Örneğin pasaj.com/ sitesinde birçok kişinin el yapımı ürünleri satılıyor ve burada aracı kurum faturalama işlemini gerçekleştiriyor. Dolayısı ile siz üretici oluyorsunuz aracı kurum bunun satıcısı oluyor. Ancak Türkiye'de internet üzerinden bu tarz satışlarla ilgili ayrıntılı bir kanun var mı bilemiyorum. Bu konuda da @redeye fikir beyanında bulunabilir belki.
  • Paylaş
Hayır, net üzerinden satışta, eğer bir firma adını kullanarak satış yapmıyorsanız vergi levhası gerekmez ve kanuna aykırı değildir.
  • Paylaş
Cevapların bir kısmı "bence" görüşü ile verilmiş ancak bu tamamen yanlış yönlendirmeye yol açar.
Evet "bence" de, vergi düzenlemelerinde hata var ama vergiden muaf olarak bir ürünü yılda en fazla 2 kez, o da uzun aralıklı olarak satabilirsiniz.

Yani bir yıl içinde 2 ürün satmışsanız bile,
Bir ürünü iki kereden fazla satmışsanız bile,
Hatta bir ürünü iki kez, kısa aralıklarla satmışsanız bile vergi dairesinden sizi ziyaret edebilirler.

Ayrıca hesabınıza sürekli bir para yatması bile gerekli görüldüğü takdirde size soru sorulmasına yol açar.

Ve ekleyeyim, vergi cezaları hiç de yabana atılır cezalar değildir.
  • Paylaş
1

Hakan Özerdem, Yanıtı beğenmeyen arkadaşlar olmuş. Onlara kendi söylemleri üstünden ticaret yapmaya devam etmelerini tavsiye edeyim. Maliye için güzel ödenek kalemi oluştururlar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4868 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt