Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

AutoCad'in temel komutları oldukça kolaydır, programın kendi anlatımından hemen öğrenirsin zaten. Sonrasında çeşitli örnek çizimler üzreinde çalışmalar yapabilirsin (çok basit örneklerden başlayıp, öğrendikçe geliştirebilirsin), tavsiyem makine parçaları ile başla hem çok çeşitli geometrik örnekler bulabilirsin. Bu soruyu sorduğuna göre Teknik Resim bilginin az da olsa olduğunu varsayıyorum , çünkü çizimlerin bakış açılarını bilmek, çizimleri okumak için teknik resim bilgisi gerekebilir. AutoCad kendiliğinden öğrenilmesi kolay bir programdır yalnızca biraz istek ve kararlılık yeterlidir. Ayrıca takıldığın konular ile ilgili forumlar ve youtube üzerinden rahatlıkla cevaplara ulaşabilirsin.
 • Paylaş
Sıfırdan öğrenmek için en güzeli Autocad kitabı almak ve uygulamaları bilgisayarında yaparak öğrenebilirsin.
 • Paylaş
Autocad'in kendi tutorial'ı bile gayet iyi bir kaynak oradan başlamanı tavsiye ederim. Onu çalışırken kendine çizecek bir şeyler bul, mesela hazır basılı bir teknik çizim al onu Autocad'e geç. Bu şekilde çalışmayı daha çok tavsiye ediyorum çünkü çizerken çok farklı soruların olacak. Mesela tutorial çalışırken curve nasıl çizeceğim, daire nasıl çizeceğim, elips nasıl çizeceğim diye soruların varken, çizim yaparken kapı nasıl çizilir, masanın etrafına sandalyeler nasıl eşit aralıklarla dizilir diye soracaksın :)) Çizmeye başla önce, sonra soruların olunca forumlarda ara. Sürekli oku oku sıkılırsın, hemen ise bulaştır kendini.
 • Paylaş
Youtuba 'yakınkampus' yazıp ordan tek tek videoları izleyip öğrenebilirsin, kendi kendinede öğrenebilirsin çok kolay, zaten ne kadar meşgul olursan o kadar iyi öğrenir ve zevk alırsın, autocad tıpkı oyun gibi keşfettikçe moralin yükselir ve faydalı bir çalışma yapmış olursun
 • Paylaş
İnsan doğasına aykırı olmayan her şeyi kendi uğraşınla öğrenebilirsin. Yalnız iyi biliyor olmak için öğrenebileceğinden fazlasını bilenlerden destek alman gerekebilir. İnternet, paylaşımcı kişi/kurum/kuruluşların da katkılarıyla muhteşem bir derya. Deniz kirliliği gibi, bu derya da kısmi kirlilikler (eksik-yanlış-yanıltıcı içerikler) mevcut. Seçici ve eleyici olarak derli toplu bir kaynak havuzu oluşturabilir ve tabii ki AutoCad'i de öğrenebilirsin. Başarılar şimdiden.
 • Paylaş
Öğrenmek istersen tabiki de çok kolay. Döküman okuyarak öğrenmeye çalışmak seni sıkar. İnternette fazlasıyla eğitim videoları var. Bende o eğitim videoları sayesinde öğrendim.İzle ve tatbik et. Bol bol çizim yap kısayolları kullanmaya çalışarak hızlan.
 • Paylaş
Autocad muhteşem bir kalemdir. Ama önce teknik resim olayını çok iyi öğrenmelisiniz.
 • Paylaş
Kesinlikle mümkündür. Autocad, en hızlı pratik yapılarak öğrenilir. Önünüze bir teknik resim koyup çizmeye çalışınız. Adım adım hangi komutların gerektiğini, deneme yanılma yöntemiyle ve kitap yardımıyla öğreniceksiniz.
 • Paylaş
M& B yayın ve dağıtım adı altında ihsan mutlu nun hazırladığı 2 cd var eğer indirirsen bir yerlerden 2 ayda a-z ye ögrenirsin.
 • Paylaş
Komutları öğrenmek yeterli değildir, bir takım trikler ve mesleğine yönelik çizim teknikleri için eğitim alman şart bence; odanın eğitimlerine gidebilirsin, uygun ve mesleğe yönelik oluyor. Tek başına videolardan öğreneceksen en azından mesleğinle alakalı çizimler üzerinden yürüyen videolar edin
 • Paylaş
Ben kendi kendime öğrendim ancak hem uzun sürüyor, hem de çok daha kolay yolla yapabileceğin şeyleri uzun yoldan ve uğraşarak yapıyorsun.
 • Paylaş
Tabii ki öğrenilebilir fakat tek tıkla halledilebilecek şeyleri belki 15 dk. araman gereken zamanlar olur ama kabaca nasıl kullanıldığını, özellikle komutları ve kısayollarını (komutlar ile kullanmak çok daha profesyonelce ve hızlı olur) öğrenirsen ve elinde bir doküman olursa çok zorlanılacağını düşünmüyorum.Önemli püf noktalarından birisi de her komut yazıldığında Autocad'in altta sizi yönlendirmek için yazdığı yazıları okumaktır.
 • Paylaş
İlk öncelikle biraz "teknik resim" öğrenmeni tavsiye ederim. Görünüş çıkartmalar,çizgiler vb. daha sonra malum tavsiye; eğitim setlerine çalış, uygulama videolarını izle ve uygula ne kadar çok çizim yaparsan o kadar çok öğrenirsin.
 • Paylaş
youtube.com/user/murat54111 adresinde komutların nasıl kullanıldığı örnek üzerinden hızlı ve anlaşılır biçimde anlatılıyor.
Ayrıca :
youtube.com/user/yakinkampus1
(bu link 6 nolu ders konusudur. Aynı başlık üzerinden 98 adet konu başlıklı eğitici videoya ulaşabilirsiniz. Anlatım süper. Ben hepsini indirip çalışmıştım zamanında)
iyi çalışmalar.
 • Paylaş
İngilizce biliyorsanız öğrenmenize bile gerek yok. Yapmak istediğiniz şeyi yazmaya başlıyorsunuz ve program gerekli komutları gösteriyor. İngilizce bilmiyorsanız öğrenin. Çağımızda İngilizce bilmeyen insan çeyrek insan bilgisine sahiptir. Bir de özellikle Autocad'de hocayım diyenlere de çok itibar etmeyin, o yazılımı kullanan ve öğretenlerin %99'u alaylı ve programın yapabildiği her şeyi ne görmüş ne de uygulamışlar. Sorunlarınızı İnternet'de çözmek zorunda kalacaksınız sonuçta. Yani İngilizce öğrenin.
 • Paylaş
Aç youtube'u izle
 • Paylaş
En iyi öğrenme yöntemi bir projeyi yaparak öğrenmedir.
 • Paylaş
Autocad ile ilgili videolar var pdf dosyaları var bu şekilde çok vaktini alır ama öğrenirsin zamanla pratik yapınca işin üstadı olursun yanlız tavsiyem çevrende bilen biri varsa destek alman sana zaman kazandırabilir...
 • Paylaş
Kendi kendine ogrenmen biraz zor olabilir. Öncelikle 3 boyutlu düşünme yeteneği kazanmalisin. Teknik resimle işe başlayabilirsiniz mesela. Bence bir kursa gidip aynı zamanda kendininiz de üstüne düşerek cok daha iyi öğrenmiş olursunuz.
 • Paylaş
Teknik resim altyapınız varsa öğrenebilirsiniz. Piyasada AutoCad ile ilgili bir çok yayım mevcut. Sizi ilk başta ürkütmeyecek basit bir kitapla başlamanız uygun olur. Kitaptaki örnekleri bilgisayar ekranında çizdikçe güven kazanırsınız. Daha sonra daha ayrıntılı çizemlere doğru yol alır, daha detaylı kitaplara geçersiniz. Bir de artık internette bir çok forum ve paylaşım siteleri var. Bunlar da birer avantaj.
 • Paylaş
Kendi başına birçok şeyi öğrenmek mümkündür. Hele hele internet ortamı gibi kolay erişebilir bir bilgi deposunun olduğu günümüzde. İnternette birçok eğitici metin ve video var. Tek sorun bir öğreticinin olmasına göre daha zorlu ve emek isteyen bir süreç olmasıdır. Azminiz ve enerjiniz varsa sorun yok başarırsınız. Ancak sabırlı olmayı ve zaman zaman cinnet sınırlarını zorlamayı göze almalısınız.
 • Paylaş
Autocad öğrenmek kolay iştir aynı zamanda zevkli iştir biraz bilen bir insanı bile izlersen çok şey öğrenirsin
 • Paylaş
Çizgi tagem diye bir sayfa var orda ücretsiz olarak öğretiliyor. Ayrıca autocad kolay bir programdır herşekilde öğrenebilirsin gerek netten gerek kitaplardan. .
 • Paylaş
2 Boyut, 3 Boyut, Materyal Atama, Kaplama, Işıklandırma Sistemleri, Render Alma ve Animasyon, Yüzey Örme vs. konular tüm komutları ile öğretilmektedir. AutoCAD programını uygulamalar eşliğinde öğrenmiş olacaksınız.
AutoCAD 2017 tüm yeni özelliklerini içermektedir.
sanalogretim.com/autocad-2017/53/setdeta...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

25593 Görüntülenme33 Takipçi25 Yanıt