Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi başına İngilizce sınavlarına hazırlanan birine tavsiyeniz, takip etmesini önerdiğiniz çalışma yöntemi ne olur?

Yds,Ielts gibi sınavlardan yüksek puan almayı hedefleyen birine önerileriniz.Düzenle
YDS ve lELTS sınavları hakkında bir bilgim yok aslında ama pek de önemli olmayan bir sınav için aylarını vermiş biri olarak İngilizce'ye dair adapte olma, çalışma kısmında bir kaç bir şey söylemek isterim :).

Okuma- anlama kısmında bir düzenlilik yakalayın. Mesela her sabah kalktığımda 4 makale okuyacağım gibi. Ama bu düzenliliği bir zorunluluk gibi değil isteyerek severek yapmaya çalışın. Zorla okuyorsanız eğer, okurken hiç bir şey anlamıyorum diyorsanız (sizi anlıyorum) okumayı gene de bırakmayın. Belli bir zamandan sonra beynin o uzun İngilizce cümleleri eskisinden daha hızlı bir şekilde algıladığını hissedeceksiniz. Aşağıda verdiğim sitelerden de makale için yararlanabilirsiniz.
(Bu siteleri Google Reader'dan da takip edebilirsiniz. Gayet pratik ve okuma isteğinizi artıracaktır. Serkan Köse (@serkan) sağolsun=))

Kitaplarla aranız iyiyse eğer İngilizce romanların, gazetelerin de faydasını görürsünüz.

Kelime çalışması için klasik ezberleme yapmamanızı öneririm. Kelimelerdeki kalıpları yakalamaya çalışın, Örneğin, be accustomed to sth/ doing sth ,..gibi
Ve öğrendiğiniz kelimelerin sinonimlerini de öğrenmenizde çok fayda var. Hatta bana göre bir kelime çalışmasında en önemli şey.
  • vocabulary.com: kelime çalışmasında bu siteden faydalanabilirsiniz ek olarak.
Listening için klasik yöntemler: Yabancı diziler, filmler, müzikler her zaman işe yarar :). İngilizce müzik dinlerken sözlerine de bakmanızı tavsiye ederim. Hatta iki güne bir veya üç güne bir hiç dinlemediğiniz bir ingilizce şarkının sözlerine bakarak dinleyin. Oradan öğrendiğiniz kelimeler daha kalıcı olacaktır.

Writing için pek bir şey söyleyemem aslında ama kelime çalışmalarındaki kalıplar çok işinize yarıyor . Essay örnekleri için şu siteyi önerebilirim;
Speaking için hiç bir önerim yok :).

İngilizce'yi sevmeniz ve ondan bıkmamanız dileklerimle, kolay gelsin..:)
  • Paylaş
2

Aygül Kartal, bu çok yararlı bir cevap oldu benim için kesnlikle hemen deneyeceğim sabah makale okuma işini yıldızlı chorme sekmesine attım tüm adresleri teşekkürler =)

Hilal Korkmaz, rica ederim, mutlaka faydasını göreceksiniz:)

İşe alt yazılı filmleri izlemekle başlamak çok etkili.
  • Paylaş
1

Hakan, Belki bireysel bir durumdur ancak, alt yazı olunca merak filmin konusuna kayıyor ve bir bakıyorsunuz dikkat görüntü ile alt yazıya odaklanmış , sesler duyulmaz olmuş, en azından bende böyle. Bu sebeple alt yazı olmaksiniz film içinde ki konuşmalardan bir şeyler yakalamaya çalışmak daha etkili gibi geliyor bana.

Merhaba , öncelik olarak ben sizin yerinizde olsam ingilizce bilginizde orta derecedeyse ilk olarak şu set bakmanızı tavsiye ederim : Daylight ingilizce eğitim seti , ve dahada geliştirmek isterseniz livemocha tarzı siteler var bu siteler aracılıgıyla her türlü destek saglanıyor :)
  • Paylaş
İzle dizini 10 dk ingilizce altyazlı. Sonra 10 dksını geri ala ala tr ye cevir. 40 dk lık diziyi bitir ful cevirili sonra ders konularına uyarla oh mis!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1611 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt