Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi bulut altyapısını kurmak isteyen veya mevcut altyapısına mevcut bulut servisleri eklemek isteyen firmalar nasıl bir yol haritası izlemeli?

Bulut bilişim özünde BT Hizmetlerinin servis olarak tüketilmesi ve sunulması mantığına dayanmaktadır, dolayısı ile Kendi Bulut Altyapısını kurmak bulut bilişimin mantığına ters bir kavram.

Bunu okul servisleri gibi düşünebilirsiniz, okula öğrenci getiren götüren okul servislerini veren firmalar var bunlar siz istediğiniz kadar servisi istediğiniz zamanda veriyorlar ve kiralama hizmet parasını alıyorlar , esneklik, ilk yatırım maliyetinin olmaması vs vs bunlar bulut bilişim okul servisi demek. Eğer siz benim 10 sınıfım var nasılsa herkes aynı anda servis istemiyor saatleri ayarlarım 8 araç satın alayım kimin ihtiyacı varsa kullansınlar gibi birservis hizmeti vereyim velime diyorsanız bunun adı yatırım oluyor, yada sanallaştırma oluyor her kullanıcı kendisine ait bir servis var zannediyor ama bunlar aslında havuzdaki araçlar.

Anahtar soru ? Araçlar kime ait ???

Satın aldığınız anda bu bulut bilişim olmaktan çıkar.

Aslında burada temel sorun kavramlarda bulut bilişim ve sanallaştırma birbirine girmiş durumda. İşin temelinde sanallaştırma var tabiki çoğu firma bulut bilişim hizmeti diye VMWare yada HyperV üzerinden sanal makina vermekte bu durum bize IaS yani altyapının servis olarak verilmesini oluşturmakta.

Ama bulut bilişim özünde XaS yani her türlü BT hizmetinin servis olarak verilebilmesini sağlamaktan geçiyor. Peki kendi bulutunuzu kurabilirmisiniz, bu sorunun cevabı tabiki evet, hatta Public, Private ve Hybrid bulut kavramlarından , Private olanı yapmış olursunuz.

Özünde çok iyi bir sunucu alıp üzerine kendi VMWare yada HyperV'nizi kurduktan sonra kendi kurumunuza bu hizmetleri verecekseniz bir nevi Özel bulut kurabildiniz demektir, e peki bunun sanallaştırmadan farkı ne diyebilirsiniz, sorunun cevabı zaten sorunuzda çok da bir farkı olmamış oluyor,
Ama büyük bir holdingseniz ve holding firmalarına yada departmanlara bu hizmeti servis olarak satacaksanız o zaman bulut bilişime girer gibi oluyorsunuz.

Unutmamak lazım gerçek anlamda bulut bilişim hizmeti verebilen yazılımsal olarak amazon ve microsoft var ve bu iki firmada Azure yazılımını veya EC2 yazılımını olsun hadi alın kurun sunucunuza demiyorlar , dolayısı ile gerçek bir bulut bilişim altyapısı yazılımı büyük ölçekde piyasada yok.
Donanımsal ve altyapı olarak bu bulut bilişim hizmetleri verebilirsiniz ama yine kendi kendinize dediğinizda bu işlem bulut bilişimden çıkmakta.

Kendi altyapınızı buluta taşımak ise, hangi servislerin buluta taşınacağına karar vermekten geçiyor, ilk adım ne kadar kullanıcı ne kadar bandwidth sonuçta bulut bilişim LAN'da olmayan bir hizmet WAN'a çıktığınızda 10/100/1000 MBit'ler 10'lar seviyesine inmekte,

Yazılımsal olarka bulut demek genelde web tabanlı hizmetler demek, bence öncelik google docs, office 365 gibi ofis araçları ile başlamak sonra kullanıcı onedrive , google drive, dropbox gibi kavramları anlamalı sonra yavaş yavaş hizmetleri buluta alabilirsiniz, ama unutmayın hiçbir muhasebe departmanı buluta geçmez.

Altyapı olarak eğer yılın belli zamanlarında yoğun işlemci gücü yada bandwith ihtiyacını varsa bu hizmetleri bulut bilişime geçirmek en kolayı ve rahatı. Örnek ÖSYM sitesini bulut bilişime alın senede iki gün 50 tane sunucu ve loadbalancerlar ile tüm anne baba dede amca teyze girip sonuçları 8:30'da öğrensin, sonra kullandığınız kadar öder seneye kadar sistemi askıya alırsınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

267 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt