Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi elektriğimi üretebildiğim ekolojik bir yaşam için yapmak istediğim yapıya arazi seçiminde dikkat etmem gereken noktalar neler olabilir?

Bölge olarak Çanakkale coğrafyasını düşünüyorum.Düzenle
Arazi olarak köyden uzak tek başınıza çiftlik kuracağınızı varsayarak konuşmak gerekirse alacağınız yer tarla vasfında ise yanından kadastro yolu geçerse %5 e kadar imar izni verilebiliyor ama her yerde değil bunu yerin bağlı olduğu belediyeden öğrenebilirsiniz. Ayrıca aldığınız yere ev yapılabilir mi sit alanında mı bunlarla ilgili kesin bilgiyi belediyeden başkası veremez size. Etrafında göl gölet su havzası gibi şeyler mevcutsa buralarda belediye bir yapı yapmanıza izin vermeyebilir.
Ekolojik bir yaşam sürmek isterseniz ekip biçmek için toprak durumuna da bakın her yerde her şey yetişmez... Araştırmakta fayda var.
Rüzgar enerjisi düşünüyorsanız bölgenin rüzgar haritalarına bakıp sizin ihtiyacınız olan sistemi araştırarak fikir sahibi olabilirsiniz.
Ben bir zamanlar yine çanakkale için Türkwatt firmasının hibrit sistemlerini incelemiştim.
Ayrıca su ihtiyacınız için çanakkalede sorun olacağını sanmıyorum keza her yerden su çıkıyor diyorlar sondajla işi çözebilirsiniz.
Diğer bir sorun ise foseptik atıkların depolanması bunları evden uzak insan, hayvan, bitki ve çevreyi etkilemeyecek şekilde saklamak veya düzenli aralıklarla boşalttırmak gerekiyor.
  • Paylaş
Eğimli arsada mimari plan ile alakali olarak çalışma yapılırken aklıma hızlıca gelenler; binanın güney cephesinin mümkün olduğunca uzun tutulması tam tersi olarak da kuzey cephesinin dar tutulması gerekir. Servis veren hacimler kuzeye yerleştirilecek pasif ısı yalıtımına katkı sağlaması gerekir. Seçilecek malzemeler, altyapı çalışmaları tüm akla gelen unsurların bahsedilen konseptli uyumlu olması gerekir.
  • Paylaş
Benim de hep hayalimde olan bir yaşam tarzı hatta bunun için bazı yatırımlar bile yapmıştım. Yapı böyle bir yaşam alanında ikinci planda kalıyor asıl olan temel ihtiyaçlar ön plana çıkıyor. Kendi enerjini üretmek istiyorsan rüzgar enerjisi güneş enerjisine göre çok daha verimli ve kurulum maliyetleri daha düşük. Bu durumda rüzgar alan bir arazi olması sana sadece elektrik için değil tarım da su sondajında kullanman için gerekli enerjiyi sağlar.


  • Paylaş
Arazi zaten rüzgar alan bir konumda olmalı ve tepe bir konumda bulunması gerek. İleriki zamanlarda etrafında yapılaşmalar olacağından rüzgarın kanalize olmasını engeller.
  • Paylaş
Elektrik ekolojik yaşama ters bence. Çıtayı yükseltin derim ben.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Çıtayı yükseltin ifadeniz oldukça sert olmuş. Açıkçası bu ifadeniz gerdiği ölçüde üzdü beni.

Bahsettiğiniz bir görüş farkıdır. Saygıyla karşılarım. Kaldı ki günümüz dünyasında dünya ile haberleşmenizi radikal bir şekilde kesmeye karar verseniz bile o elektrik bir şekilde size lazım olacak.
Bir çok alternatif var tabii ki. Mazot bunlardan akla ilk geleni. Fakat düşünmek lazım, mazotun emisyon değeri doğal elektrik üretim harcanmasından daha mı düşük?

Üzüldüğüm çıta konularından biri buydu. Fakat daha vahim olanı insanlar bu fikirlerle şartlandırılmaktadır.
Aslında yaklaşımınızı şu şekilde algılamak istiyorum. Yozlaştırıcı elektrik canavarları olan her şeyi aşmak gerekir. Başta TV ve benzerleri gibi mesela.
Bunun dışında yanınızda taşımanızı gerektirmeyen bir mobil telefon bir kenarda durabilir.

Son 20 yıldır Tv'yi hayatımdan çıkarttığım gibi 1 buzdolabını hayatımdan çıkartmak istemek bana hiç dengeli bir hareket gibi gelmiyor. Birde matkap, kesici gibi el aletlerinin şarj konusu var. Mesela bunlarda önemli. Bugün yaş 37 ve saatlerce testere kullanabilecek enerjiye sahibim. Fakat yılları 5 ve 5 daha sonra bir 5 daha ileri attıkça ne olacak sorularına da cevap bulmak lazım.
Bu bahsettiklerim lüksler kategorisine girmiyor.

Ve kısacası A+ bir buzdolabının günlük harcadığı elektrik 3kW, yanına şarj olması gereken bilgisayar, el aletlerinizi de ekleyin günlük 20kW fazla fazla atıyorum. Uygun bir noktaya yerleştireceğiniz en basit rüzgar türbini tüm ihtiyaçlarınızı yine doğadan karşılamak için yeterli olacaktır.

Yani bence aşılması gereken çıta şehirden gitmemek için konan bu gibi negatif yorumlardır.

Sevgiler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

359 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt