Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi hafızanızdan dökülebilecek cümlelerinizle cevaplar yazabiliyor musunuz yoksa sorulara verdiğiniz cevaplar Google'a mı ait?

Farzedin ki,daha önce buna benzer bir soruya verdiğiniz yanıt, kendine tüm dünyadaki bilgiyi senkronize etme misyonu güden Google adlı şirketin sahip olduğu arama motorundaki bir bilgi kümesinin içerisinde ve böyle bir soruya kestirmeden-kısaca cevap vermek isteyen siz (şu an benim yaptığımın aksine) o cevabın bulunduğu bilgiye Google'dan erişip soruya yanıt veriyorsunuz. Şimdi, sizce o cevabı Google mı vermiştir yoksa siz mi?...
  • Paylaş
1

Yiğit Koç, bana sorulan soruları googledan yanıtlıyorsam benim cevabım olmaz.Benim cevabım olabilmesi için o konu hakkında yaşadığım deneyim tecrübe gibi edinimleri içeriyor olmasıdır.şimdi size alanınız ile ilgi bir soru sorarsam siz o soruyu işletmenizde yaşadığınız neticeye göre verirken google tamamen teorisel verecektir.sizin cevabınız bir nevi pratiğin yazıya dökümü olmuş olacaktır.Ki bana pratiğin neticeye dönüşmüş hali gerekli.

Bazı soruların tek cevabı vardır, yada bazı sorular yorum kaldırmaz diyelim, zaman zaman Google dan kopyala yapıştır cevaplar elbette oluyor. Ancak tecrübe ve geliştirilmiş bilgiler de özgün yorumlar olarak çoğunlukla yer alıyor inploidte.
  • Paylaş
2

Yiğit Koç, tek cevabı olan yapıştır cevaplara ekleyebilecek yorumumuz yoksa soruyu yanıtsız bırakmalıyız diye düşünüyorum.sizden bana gelebilecek bir yorum ufkumun açılma sebebi olabilir

Hakan, Ben sizin dediğiniz gibi yapıyorum. Ancak bazen bilmediğim konulara verilen cevaplar da yetersiz bilgi hissedersem kopyala yapıştırdı yaptığım da oluyor.

Bu, sorudan soruya değişiyor. Bazı sorular sadece fikir ya da görüş soruyor. O tür sorulara eğer cevap vermek istersem tabii ki kendi kafamdaki düşünceyi aktarıyorum. Diğer bazı sorular bilgi soruyor ve benim uzmanlık alanımdalar. Onları da genellikle kafamdan ya da bir kaç Hz. Google bilgi takviyesi de alarak cevaplıyorum ki yine de bilginin süzülüp, düzenlenip derlenmesi bana ait oluyor. Karşıma çıkan üçüncü tip sorular ise tamamen hiç bir bilgiye sahip olmadığım alanlarda oluyor, onlara verilen cevapları inploid'den okuyorum. Bazı sorulara yetkin kişiler tarafından mantıklı cevaplar yazılmış oluyor, onları okuduktan sonra bir kaç da beğendim tıklaması yaparak müteşekkir bir şekilde başka soruya geçiyorum. Tam bu tip sorularda sık sık da sadece çöple karşılaşıyorum. Sorunun altında ne yetkin ne de fikri olan bir kişiden mantıklı bir cevap yer almıyor ve 30 tane saçma sapan çöp niteliğinde cevap oluyor. İşte tam o cevapların bulunduğu sorularda vaktim de uygunsa Hz. Google'da araştırma yapıp, konuyu bir kaç yerden okuyup araştırma sonuçlarımı yine kendi kelimelerimle yazıyorum. Bazı sorular geyik muhabbeti niteliklerini zaten saklamıyorlar, onlara da gerekli geyiği yazıp geçiyorum.

Bunu soran@smurfs , sizin yaklaşımınız nasıl oluyor?
  • Paylaş
1

Yiğit Koç, Sayın Şaman Bayyurt
Alanım ve bilgim dışında (hatta yorumlama kabiliyetimin dışında) kalabilenlere cevap vermiyorum.aksi durumda tamamen genel kültürüm sayesinde veriyorum.Tümce ve sözcük kurgularının bana ait olması bana dair engin bilgiler içeriyor.burada bulunan kullanıcıların arama motorlarından yazdıkları yorumları pek okumuyorum( ulaşabilme imkanım söz konusudur çünkü) kendi yorumlarımızda ise o konu hakkındaki yorumlarımız deneyim-tecrübelerimizi gösteriyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

407 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları