Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi inancınız dışındaki dinleri hiç araştırıp okudunuz mu?

Dünyada dini inançla yaşayan insanların çok büyük bir çoğunluğu aileden gelen din anlayışına sahiptirler. Yani bir çocuk doğduğunda ailesi hangi dine ait ise, o çocuk da o dine ait kabul edilir ve o şekilde büyür. Türkiye gibi laik ama belli bir dinin ağırlıkta olduğu devletlerde ise, sonradan farklı bir dine mensup olan veya dini inancı olmayan çoğu kişilerin kimliklerindeki din ibarelerinde hala aileden almış olduğu din tercihi vardır.

Yani yeryüzünde yaşayan insanların çok büyük bir çoğunluğu, aileden gelme olarak bir dini inanca sahip oluyor. Halbuki İslam dinine göre de, din konularını araştırmak önemli bir konudur. Yanlış hatırlamıyorsam... orta okul yıllarımdaki 'din kültürü ve ahlak bilgisi' öğretmenimizin dediğine göre; İslam dinini araştırarak sonradan seçmiş bir kişi, ailesinden gelerek bu dine ait olan müslümandan daha hayırlı olurmuş. Ne kadar doğrudur, tartışılır tabi... Ama mantık olarak düşünüldüğü zaman da basma kalıp, bir şeyleri araştırıp öğrenmeden, sabit düzenle bir dine ait olmak var; bir de araştırıp, değerlendirip, ölçüp tartarak bir dine ait olmak var... ikincisi daha iyi gibi.

Daha önceki yıllarda internette dolaşırken rastladığım bir video vardı. Avustralyalı bir üniversite öğrencisinin müslüman olma hikayesi diye. Etkileyici ve eğlenceli bir hikaye...


Araştırma yapacaklara da kısa bir not. Kur'an okurken bile bildiğiniz bir dil ile okuyun! Anlamadığınız bir şeyi okumaya çalışmanın size ne gibi bir faydası olabilir ki? İnançlı insanlara göre din kitapları, insanların bu dünyadaki klavuzu olmalıdır. Ama çoğu insanın anlayışına göre bu durum çok farklı. Ve o çoğu insan bu yüzden, daha kendi dinini bile bilmiyor!
  • Paylaş
9

Begüm, Çok şanslı olduğumu düşünüyorum-en azından kitabı değiştirilmemiş hak din...Mesela bir yahudi, bir hiristiyan veya ne bileyim bir hintli ailenin kızı olabilirdim.Ve ailemin bana öğrettikleriyle dinin var mı var..Aynı bizde ki gibi, kaç kişi biliyor ya da araştırıyor, dinin nedir? islam bu kadar..İşte en güzeli araştırıcı olmak lazım,doğuyoruz, yaşıyoruz ve ölüyoruz,ama hepsinin bir sebebi- hikmeti var.Şöyle bir örnekte verebilirim:birisinin surelerin anlamını bilmeden kıldığı namazla, bilenin kıldığı namazı karşılaştırırsak hangisi daha makbuldur?
Bu videoyu daha önce izlemiştim.. gerçekten çok keyifli hemde etkileyici.. maşallah diyorum..İşte bu gencin islama bağlılığı ile dilinde müslümanım diyen kişi arasında çok fark var.. Yine de Allah bilir ...

Mahir Capan, Nasıl değiştirilmemiş kitap incille tevrat değiştirildi deme hakkınız yok sizin.Eğer onlar da gelip kuran değiştirildi derse bunu kabullenmek zorunda kalırsın çünkü kimsenin kutsal değerlerinin değiştirildiğini söylememelisin o kadar insan bilinçsizmi de değiştirilen bir kitaba inanıyor bence her din hak dini ama tek din değilde son din islam lütfen saygı çerçevenizi geliştirelim

Begüm, Saygısızlık etiğimi düşünmüyorum..Sadece şu nokta da bir yanlışlık olmasın..Hz. Musa'ya inen kitap Tevrattır.Hz. Davud'a inen Zebur,Hz. İsa'ya inen İncilve son peygamber Hz. Muhammed'e inen kitapta son kitap Kur'an-ı Kerim dir.Bunlara tüm kalbimle inanıyor ve tasdik ediyorum..Ama araştırın,herkes araştırsın...Kendi dinimizide, diğer dinleri,kitapları da..
Tevrat Hz. Musa aracılığıyla İsrailoğulları'na gönderilmiştir. Ancak onlar tarihte yaşadıkları kötü olaylar, maruz kaldıkları sürgünler ve esaretler sebebiyle Tevrat'ın Allah'tan gelen şeklini koruyamamışlardır. Tevrat'ın asıl nüshası kaybolunca, yahudi din bilginleri tarafından kaleme alınan Tevrat nüshaları ortaya çıkmıştır. Bugün elde mevcut olan Tevrat nüshaları çeşitli müdahalelere maruz kalmış, dolayısıyla ilahî kitap olma özelliğini önemli ölçüde yitirmiştir.Tevrat için ayrıca literatürlerde şöyle bir bilgi daha var "Bizlerin Kur-an'ın birçok ayetinden öğrendiğimiz kadarıyla Tevrat'ın, yahudilerin Hakk'ın hükümlerini uygulamanın kendilerine çok ağır gelmesi sebebiyle değiştirildiği, onlardan bile bile Hakk'ı gizleyen ve örten din adamlarının bulunduğu bildirilir..Tevrat'ın asıl nüshası kaybolmamıştır, Tevrat kasten değiştirilmiştir"
Zebur, ilahî kitapların en küçüğü olup, yeni dinî hükümler getirmemiştir. Bugün elde mevcut olan Zebur nüshaları, lirik söyleyiş ve ilahîlerden, Allah'a övgü ve hikmetli sözlerden ve birtakım nasihatlardan meydana gelmiştir.
İncil’e, Allah'tan Hz. İsa’ya indirildiği şekliyle inanmak imanın gereklerindendir. Fakat bugün İncil'in orijinal metni de diğer bozulmuş kitaplar gibi elde yoktur. Bozulmuş ve insanlar tarafından müdahaleye maruz kalmış şekli vardır. İncil Ahd-i Cedîd (Yeni Ahit) denilen Hristiyan kutsal kitabının ilk bölümünü teşkil eder.
Her kitap ve verildiği peygamber Kur'an da ayetlerle bahsedilmiştir.

"Hz. Peygamber'e indirilen, mushaflarda yazılı, Peygamberimiz'den bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, okunmasıyla ibadet edilen, insanlığın benzerini getirmekten aciz kaldığı ilahî kelamdır". Bu tarifte bazı hususlar göze çarpmaktadır: "Peygambere indirilen" derken Hz. Muhammed kastedilmektedir. "Tevatür yoluyla nakledilmiş olan" derken, her devirde yalan üzerine birleşmelerini aklın imkansız gördüğü bir topluluk tarafından nakledildiği ve nesilden nesile böyle geçtiği için onun, Allah'a ait oluşunun kesinliği ifade edilmektedir. "Okunmasıyla ibadet edilen" derken de, okumanın ibadet olduğuna, namaz ibadetinde vahyedilen metnin okunması gerektiğine ve Kur’an tercümelerinin namazda okunmasının caiz ve geçerli olmadığına işaret edilmektedir.
Son olarak-- "Biz Kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık"(39), "Sana, herşeyi açıkla­yan...Kur'ân'ı indirdik."(40), "Bugün sizin için dininizi tamamladım."(41), "Hüküm ancak Allah'ındır"(42) gibi âyetler39-el-En'âm (6), 38.

40-en-Nahl (16), 89.

41-el-Mâide (5), 3.

42-el-En'âm (6), 57; Yûsuf (12), 40. 67.
Kim ne isterse ona inansın.. Benim dinim bana, sizin dininiz size...Hepsi de hak din ve tek Allah inancındalar..

Dost, Mahir arkadaşım, Onlar kendileri de kitaplarının değişime uğradığını, Kuran'ın ise değişmediğini söylüyorlar. Belgesel izle biraz yada kitap oku, Yabancı din bilimi adamları da bunu savunuyor. Değişmemiş tek din kitabı olarak Kuran'ı gösteriyorlar. ;)

Mahir Capan, İkinize de söylemem gerekir ki ister değiştirilmiş olsun ister orjinali olsun kimsenin değiştirilmiş veya üzerinde oynanmış deme hakkı yoktur.Sonuçta bende biliyorum ilk günkü gibi olmadıklarını ama en azından kutsal değerleri yargılamamak ve sorgulamamak inancımız olan İslam dininden bize kalan bir özelliktir.Kuran değiştirilmedi ama onlarca hadisi şerif getirildi ne farkı var ki ? Demek istediğim incil tevrat zebur yada kuran değiştirildi değiştirilmedi olayı değil kutsal olan değerler üzerinde "Felan dinin kitabı değiştirildi yok üzerinde bunu kendileri yorumladı" dememiz.

Dost din bilimi adamları neyi savunur olursa olsunlar yada kim ne dersin o değiştirildi denilen kutsal kitaplara inananlar var sonuçta.

Dost, Sen diyorsun ki bırakalım kul yapımına inansınlar, yalana inansınlar.
Hadis dediğin onlarca değil, 7200 kadar ve saha-biler tarafından deliller ile sabitlenerek peygamberin sözlerinden oluşturulmuş öğütler. Bunları gale alırsın almazsın o senin bileceğin iş ama Kuranda zaten neyin ne ve nasıl olduğu yada olacağı gösteriliyor. Ayrıca kimsenin dinine kitabına laf edilmiyor sadece gerçekler yazışılıyor. Biz onların değiştirilmiş olduğunu söylerken deliller ile sabitliyoruz. Onların bilim adamları da kuranın değişmediğini savunurken delil gösteriyorlar. gerçek ortada. (digiturk history cannel da konu ile ilgili belgesel var. sitesinden izleyebilirsin)
İnandıkları şeyin, Kuran son ve daimi kitap olarak yanlış olduğunu uyarıyor.


Window 7 ultra varken win 95 kullansınlar :))) gibi bir şey bu...

Mahir Capan, Son örneğin çok komik durmuş..
Ve sizden şunu öğrendim 2 milyar hıristiyan yalana inanıyor ama burada ki 2 kişi 2 milyardan daha zeki...Hem bırak inansınlar ister yalana ister puta isterse de inanmamaya.Neyse zaten biz anlaşamayacağız ben diyorum saygı siz diyorsunuz gerçekler. 2 milyar insan müslüman olması için cihad felan da yaparsınız gerçi :)

Zaten adamlar yalana inandıkları için hep gelişmiş ülkeler ama biz gerçeğe inandığımız için hep onlarca yönetiliyoruz.
bkz: ırak'ı abd , bizi abd , dünyayı yahudiler

Dost, O zaman sende bir misyonerin yanına katıl ve Hristiyan ol. Belki sende gelişirsin... Ayrıca Dünya hristiyanlar tarafından değil siyonistler ve yahudiler tarafından yönetiliyor.

Bu arada saygısızlık etmiyoruz, gerçekleri konuşuyoruz. Asıl senin duruma bakış acın komik olmuş? :))) Cihad kelimesinin anlamını bilmediğine de %100 eminim. Cihad terör yada savaş değildir bilgin olsun.

Biz gerçeklere inanalım yinede dostum. bırak onlar yalana inansınlar, ama uyaralım değil mi, en azından uyarmadığı mızı söyleyemezler.

Ceyhun Çakar, Hiçbir Hristiyan veya Yahudi kendi kitaplarının değiştirilmiş Kuran'ın orijinal olduğuna inanıp Hristiyan veya Yahudi kalmıyor. Bu açıklama zaten kendi içinde çelişkili Hristiyan ve Yahudiler, kendi dinlerine inanıyor ama inanmıyor gibi. Ama bizde oldukça rağbet görüyor bu düşünce. Yahudilerin Hakk'ın hükümlerini uygulama için kendi kitaplarını değiştirdikleri de ayrıca çelişkili.

Bugünkü Tevrat'ın öngördüğü Yahudi ibadetleri İslam'la karşılaştırıldığında benzer ama çok daha ağırdır. Özellikle eski dönemlerde Yahudilikteki tek abdest İslam'daki gusul abdestine denk geliyordu ve ayrıca yemek öncesi ve sonrası bunu yapmak zorundaydılar. Yani dinlerini zorlaştırmışlarsa gerçek Yahudiliğin, bugünkü Yahudilikten bile kolay olan İslam'a benzemesi mümkün değil.

Yahudiler ve Hristiyanlar, İslam'ın tanrı katında geçerli olduğuna inanmazlar. Kuran onlar için Hz. Muhammed'in yazdığı bir kitaptır ve bu bir hiziptir. Bu yüzden, özellikle Hristiyan inancına göre Hz. Muhammed'in yeri cehennemin en altıdır. Bu doğal olarak politik bir durum. Hz. Muhammed'in ilk mektupları Bizans'a ve dolaylı olarak Vatikan'a ulaştığında her iki kilisenin de kendi din kaynaklı iktidarlarına rakip olarak gördüğü yeni bir inanca başka bir tepki vermesi düşünülemez. Ama, bu fetvalar hristiyanlığa inanan bir kişi için geçerlidir ve bu kişi Kuran'ın ilk indiği andan itibaren sahte olduğuna inanır.
Tevrat, Yahudi dini kitaplarının bütünüdür. Yani Allah'a ait olduğuna inanılan bölümler (ilk kısımlar), ve İslam'da hadislere karşılık gelen bölümler de vardır. Bir çok peygamber için o peygamberin yazıdığına inanılan kısımlar. Dindar bir Yahudi, dindar bir müslüman kadar Tevrat'ın ilk bölümlerinin Allah'ın sözü olduğuna ve peygamberlere ait bölümlerin ise o peygamberin yazdığı şekilde kaldığına inanır. Zaten Yahudilik bu konuda İslam'ı şartları kadar katı olduğu için inanmasa Yahudi olmaz. Din adamları bu yüzyılda gücünü kaybetmiştir ama geçen yüzyılda bırakın Yahudilerin Kuran'ın orijinal olduğuna inanmayı, içlerinden biri eskaza böyle birşey söylerse, ya da Tevrat'ın orijinal olduğunu söylerse afaroz edilir ve hiçbir Yahudi onunla görüşmez. Spinoza Tevrat'ın peygamberler tarafından yazıldığını ve toplumsak değişimlere uygulandığını söylemişti (ilk bölümünün de) ve Yahudi bağnazlığının en az olduğu Hollanda'da yaşıyordu. Tabi ki afaroz edildi.

Bu gün bir savaş çıksa , babam öldürülüp annem esir alınsa yüce tanrımız onun alınîp satılmasına , birilerine cariye olmasına izin veriyor . Bunu düşündüğüm zaman dinden vazgeçtim . Köleliğin 1948 yılında BM tarafından kaldırıldığını , hiç bir ibrahimi dinin köleliğe karşı gelmediğini bildigim için başka bir dini de araştırma gereği duymuyorum. Ha meraktan dolayı kutsal kitaplarını ve kuranı defalarca okudum o ayrı. Tüm dinlere eşit uzaklıktayım.
  • Paylaş
11

Şaman, Uzaktayım diyorsun yani ☺

Çiğdem Çelik, Hem de çok.Hep işte onca insan inanıyor ,aptal oldukları için mi inanıyorlar?Sanki sen çok mu zekisin filan gibi eleştiriler alıyorum .Sürekli kalabalik oluşlarını haklı olduklari gibi yorumlayanlar var .Artık tartismiyorum .Sadece Galile 'de tekdi deyip geçiyoyum . Aslında kalabalık oluşları biraz da ürkütüyor beni .Sessizliğim biraz da ondan .Ama tahminim şoyle bir 100 yıl sonra falan bu demgeler değişecektir ve dinsizlerin sesi de çıkmaya başlayacaktır .

Adem Şahin, babanı öldüren anneni esir alan senin gibi insanlar neden tanrıya kızıyosun peki annenle babanla geçirdiğin güzel günler için tanrıya şükrediyomusun ?

Adem Şahin, burası bir imtihan dünyası kötüler cezalandırılıcak iyiler mükafatlandırılıcak bu kuranda çok açık yazıyor allah kuranda insanlara iyi olmayı buyurmuştur eğer insanların hepsi kurana tam anlamıyla uysaydı insanların arasında hiç kötü şeyler olmazdı savaşlar olmazdı zengin fakir sınıf farkları olmazdı herkez eşit olurdu ve günler birbirinden güzel geçerdi böyle düşünürsek diğer insanlardan zarar gördüğünde tanrıya kızmanın anlamsız olduğunu anlarsın çünki kimse kimseye karışamaz herkez istediğine inanır istediği hayatı yaşar diyende sizlersiniz.

Çiğdem Çelik, Adem Şahin ,senin peygamberin savaşmış mıdır?Evet .Tam 27 kez. 40' tan fazla da çete saldırısı yapmış mıdır ? Evet. Bu savaşlarda hem mal hem de kadın ve erkekleri esir almış mıdır ?Evet.Tanrın o esirleri köle yapmasına ,kadınları cariye olarak kullanmasına karşı çıkmış mıdır ?Hayır. Ganimet var ,haraç var,kölelik var . Hangi iyilikten bahsediyorsun ?
Haşr suresi ,8.Ayet:
Sana savaş-ganimetlerini sorarlar. De ki: "Ganimetler Allah'ın ve Resûlündür. Buna göre, eğer mü'min iseniz Allah'tan korkup-sakının, aranızı düzeltin ve Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin."

Adem Şahin, birincisi savaşlarda kadınları esir aldığını nerden çıkardın sallama
ikincisi peygamber efendimiz s.v kimsye durduk yere savaş açmamıştır bütün savaşlar onu ve islamı istemedikleri için kafirler çıkarmıştır peygamber efendimizs.v de dinimizi korumak için karşılık vermiştir ayrıca peygamber efendimiz s.v mütevazı ve fakir hayatı tercih etmiştir
ayrıca kız çocuklarının öldürülmesinide peygamber efendimiz s.v engellemiştir

Adem Şahin, kötülüycek bişey bulamadın bunlarımı yazdın:-D

Adem Şahin, öyle bi yazmışsınki sanki herşeyi gördün gözünle her duyduğuna inanma

Adem Şahin, ayrıca o yazdığın ayet in meali öyle değil bi araştır istersen

Çiğdem Çelik, Haklısın Adem ,ben gözümle görmedim ama sen oradaydın değil mi?Herkes senin peygamberine inanmalıydı .Yoksa niye savaşsındı.Kız çocuklarını öldürüyorlardı o yüzden erkekler doğurmak zorunda kalıyordu. Peygamberin de çok fakirdi .Eşlerini aç karnına dolaşıyordu bütün gün .Haklısın Adem ,sen çooook haklısın .Zaten cariyeler de gökten iniyorlardı.Selametle kal .

Adem Şahin, bikere peygamber efendimiz s.v günah diye çalgılı düğünlere bile gitmeyen biriydi ne cariyesinden bahsediyon
inkar etmişsin diri diri toprağa gömülen kız çocuklarını peygamber efendimiz s.v in kurtardığını bütün dünya biliyo yüzmilyonlarca kişinin inandığı peygambere böle asılsız sağdan soldan uydurulmuş laflarla emin olmadan nasıl iftira atabiliyosun
sence ya inanmadığın peygamber haklı çıkarsa ne yapcaksın inanmıyorsanda saygı duy sırf kendini haklı çılarmak için ucuz iftiralar atma.
sizin bu öfkeniz neden onuda anlamıyorum insan inanmadığı bişeyeöfle duyarmı

Elbette araştırmakta ve okumakta fayda var. Örneğin ben özellikle İsrail'den ingilizçe kitabi mukaddes getirttim. Sonra yakın bir Yahudi dostumdan Türkçeye cevrilmişinide edindim. Sonra elimde 3 ayrı yazım 3 tane İncil var. Kuran-ı Kerim olarak ta Elmalı başta olmak üzere 7 ayrı alimin kaleme aldığı kitaplar var. Sadece hak dinleri incelemedim. Şamanizm, Budizm, Hinduizim ve benzeri dinleri ayrıca hak ve batıl dinlerin belli bazı tarikatlarını inceledim. Herkese tavsiye ederim ama bu araştırmayı ve incelemeyi yaparken çok dikkatli olunması gerekiyor. İnsan yanlış felsefelere kapılabilir.
  • Paylaş
3

Begüm, Peki bunların sonucunda nasıl bir yargıya vardın? Şimdiye kadar bildiklerinin tersine bir şey var mı?

Dost, Şimdi "yargı" farklı bir olay. Bu sadece kendime yönelik olursa benim için faydalı olur. Bunun aksine bu araştırmayı başkalarının inançlarını yada inançları yargılamak için yapmadım bunu. Neyi doğru biliyorum, neyi yanlış biliyorum, neye inanıyorum, neye inanmam gerek ve bir sürü iç hesaplaşmam oldu bu esnada ama asla başkaları için ne doğru ne yanlış bu kötü bu iyi gibi bir değerlendirme yapmadım, yargılamadım.

Sonuç olarak bunların sonucunda neye inandığıma gelirsek ki bu benim inancım ve kesinlikle bana karşı inandığıma karşı eleştiriye açık değil; Kur'an-ı Kerim' e inanıyorum. Onun son kitap ve kendisinden önce gelmiş kitapların çarpıtıldığına insanlar tarafından tahrip edildiğine inanıyorum. Kendinden önce gönderilmiş kitaplar ile arasındaki fark ise diğer kitaplardaki çarpıtılmış ve tahrip edilmiş yanları ortaya koyarak farklı bir inanç getirmediğini, yaratana inanılıp ibadet edilmesi gerektiğini ne Allah'ın kulları olarak ne zaman nerede nasıl davranılması gerektiğini ortaya koyması. O benim; sadece Allahü Teâlâ'ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allahü Teâlâ'nın yaratmasıyla olduğuna ve Öldükten sonra dirilmek olduğuna, Ondan başka ilâh olmadığına, ve yine Muhammed (s.a.v) Onun kulu ve son peygamberi olduğuna inanmamı söylüyor. Burada dikkat edilmesi gerekende şu gelmiş geçmiş tüm peygamberlerini ve kitaplarını inkar etmemem gerektiğini belirtiyor. Bunların dışında peygamberimizin kesin kez söylediğinin kanıtlandığı altı alim tarafından kaleme alınmış Kütüb'i Sitte denilen kitapta yazılmış yedibinikiyüz kadar Hadisi şerif. İşte bunlara inanıyorum. Ve yine eleştiriye bu konuda açık değilim çünkü "herkesin inancı kendine" tarikatlara ve mezheplere inanmıyorum. Sadece Müslümanım "Yaratanın kuluyum". Bana inanmam gereken her şeyi vermiş, kitap vermiş akıl vermiş peygamberler ve hadisler vermiş. Bir imamın yada alimin peşinden gidip onun kurduğu bir inanca uymama gerek yok. Kurulan tüm tarikat ve mezhepler peygamber efendimizden hatta ondan sonraki dört büyük halifeden sonraydı. madem mezhebe ve tarikata ihtiyaç vardı bunu peygamber efendimiz yada dört büyük halifeden biri yapabilirdi. Elbetteki İslamı öğretecek kuranı öğretecek hadisleri anlamamıza yardım edecek alimler hocalar imamlar dostlar olacaktır. Ama gidilmesi gereken yol onların yolu değil Allah'ın ve peygamberinin yolu olmalıdır. Benim naçizane inancım budur. :) Sözlerimi Hristiyan misyonerlerin çok hoşuma giden bir sözü ile bitirmek istiyorum. Esen Kalın :)

Begüm, Güzel açıkladın. Sanırım"yargı" derken yanlış anlaşıldı ya da ben uygun kelimeyi bulamadım.. 2. paragrafta anlattıklarına bende katılıyorum ve aynı şekilde düşünüyorum. Ama bu konuda diğer dini kitapları okumadım.. Bu nedenle farklı bir düşünceye sahip oldunuz mu? bunu öğrenmek istemiştim.... Teşekkür ederim...;)

Diğer inanışlara ait genel bilgi için Tanrının Öyküsü kitabını tavsiye ederim. idefix.com/kitap/tanrinin-oykusu-robert... . Kitap kim neye nasıl inanırın anlatıldığı bir kitaptır. Kitapta her hangi bir inanca veya inançsızlığa ikna etme çabası görmedim.

Ayrıca şunu da açıklamakta yarar var diye düşünüyorum. Müslüman olmayan kişilerde Tevrat ve İncil'in değişmiş; Kuran'ın değişmemiş olduğuna dair bir inanç yoktur. Yani bu kişinin dini inancından bağımsız kabul ettiği genel bir kabul değildir. Her inanan kendi dininin gerçek din, diğer dinlerinse insanlar tarafından yaratıldığını veya bozulduğuna inanır. Yahudiler Spinoza'yı Tevrat'ın (daha doğrusu ana kısmının, Yahudi inancında Tevrat Tanrı sözleriyle, Peygamberlerin sözlerin toplamıdır. Ama, inanışlarında Tevrat'ın hangi kısmının Tanrı'nın yazdığı bellidir ve o kısmın koruma altında olduğuna inanırlar) insan yazımı dediği için afaroz ettiler. Dante Hz. Muhammed'in insanlığın bir kısmını hak dinden saptırdığı için cehennemde olduğunu düşünür (Araf'ta da değil) .

Müslüman olmayan kişiler, doğal olarak Kuran'ın hem daha başında insan yazısı olduğunu hem de zaman içinde değiştirildiğine inanır. Yani biz Bagavadgida (Hindu kutsal kitabı) için ne düşünüyorsak aynısına inanırlar.
  • Paylaş
Güzel bir paylaşım. dinlediğim her saniyesinden zevk aldım. Teşekkür ederim.:)
  • Paylaş
Hepsi için insan olmak temel şart.

  • Paylaş

ben kendi dinimide okumadım ki...

  • Paylaş
Baştan aşağı tek seferde kitap okur gibi olmamakla birlikte çok sefer parça parça okumuşluğum var. Ama genel olarak burda sadece okumak üzerine yoğunlaşılmış, bu tek başına hiçbir zaman özellikle de din kadar derin konuları anlamak için yeterli olmayacaktır.
Okumak konusunda ek olarak tarih de ele alınmalı ve öncesi dönemlerle birlikte incelenmeli bu soru.
Soruda belirtilen araştırma kısmı hakkında, diğer dinlere mensup hatta dini inanışı olmayan insanlarla sık sık bu konu hakkında konuşuyorum. Nedenleri, ne zamanları, olayları, ilişkileri...
Hak dini olarak kabul gören dine inanan yakın arkadaşlarım var, genellikle konu hep kader inancından başlıyor ve söylemek istediğim tek şey neredeyse tamamen aynı kader inancına sahibiz. Ayrıca din adamlarının aksine, özellikle de Protestan olan arkadaşlarım dinlerine çok sıkı bağlı olduklarından değiştirildiğini akıllarından bile geçirmiyorlar.
Tarih sahnesi şöyle bir özet olarak gözden geçirilecek olursa, insanları yönetime bağlamanın temel dayanağı "kadercilik"tir ve bu kısım üzerinde çok fazla değişiklik olmamış gibi bir sonuç var.
Papa'ya ve dine sıkı bağlı olan kesim, kiliseyle çok fazla uğramayan ancak inanç bakımından sıkı bağlı kesim ve son olarak da "inanıyorum tabi ki ama dinle çok alakam yok" kesimi ana hatlarıyla bu kişileri gruplandırmak için yeterli.
  • Paylaş
Bende ana rahminden müslüman olarak çıkanlardan değilim sonradan araştırıp islamı benimseyip kabullenenlerdenim.Tabi aklıma takılan çok soru var ama bunları sadece inanarak kendimi tatmin etmekten başka çaremin olmadığını biliyorum ve islam bana diğer araştırdığım dinlerden daha gerçekci geldiği için islamı kabullendim.Sonra da ateizmi deizmi v.s araştırdım ve mantığıma uygun gelmediğini farkettim.Ama tabi göreceli bir kavram.Zaten önemli olan inancını bilmek olsada diğerlerinide bilmek gerekir sen Allah'a inanıyorsun Ahirete inanıyorsun ama ya diğerleri ? Bunlar hiç dikkatini çekmemiş bir insan bence çok fazla kayıp vermiş bir askeri birliğe benzer ve savaşı her zaman kaybeder.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2240 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt