Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi işinizi kurmak ister misiniz? Neden?

Halihazırda kendi işini kurmuş olanlar da soruyu cevap verirlerse bizi aydınlatmış olurlar.Düzenle
Evet isterim
Bilirim başkasının emrinde çalışmanın ne kadar zor olduğu.
  • Paylaş
Sırf pazartesi sendromu yaşamamak ve işe gidiş geliş saatlerimi kendim belirlemek için - evet isterim.
  • Paylaş
Kendi işinizi kurduğunuzda; başka birinin altında çalışmıyor olsanız da, amiriniz, müdürünüz, patronunuz olmasa da, çok daha kötüsü var başınızda. "Müşteri". Olsa bir dert olmasa bir derttir müşteri. En azından o başımızdaki patron iyi kötü geç erken bir maaş veriyordur. Günü gelince çok kıymetlidir o maaş.
Kendi işinizi kurduğunuzda; sizin için artık her gün pazartesidir. Çünkü hafta sonu hafta içi kavramları artık 52 haftanın 45'inde birbirine karışmış olur.
Kendi işinizi kurduğunuzda; düzenli mesai saatleri ortadan kaybolur. Uyanık kaldığınız her anda aklınızda bir tek iş olur. Bilgisayarınızı kapatmakla işiniz bitmez, kafanız sürekli meşgüldür.
Kendi işinizi kurduğunuzda; mutfaktaki kırılan bardak, tuvalet kağıdı, yazıcının toneri... Vs, vs her şey size dert olur. Eleman çalıştırıyor olsanız bile gün gelir gene sizi bulur.
Kendi işinizi kurduğunuzda; vergiler faturalar, sonu gelmez ödemelerle ilgilenmek yaptığınız işten daha çok vaktinizi alır.
Kendi işinizi kurduğunuzda; yapacağınız tahsilatlar kabusunuz olur. Gene o parayı tahsil edebilmek için harcayağınız yani yaptınız iş devede kulak kalmıştır ve paranın bankaya havale edilebilmesini sağlamak için türlü türlü şekillere, şirinliklere bürünür bulursunuz kendinizi.
Kendi işinizi kurduğunuzda; yola çıkarken kurduğunuz hayallerden daha çok çarkı çevirmeyi ön plana koyarsınız ve bunun vicdan azabı, içinden çıkılmaz sarmal elinizi ayağınızı nereye koyduracağını şaşırtır size.
Kendi işinizi kurduğunuzda; yukarıda saydığım liste eksiksiz olarak her gün bir kere de olsa karşınıza çıkar ve sabah neşenizi, anlık sevincinizi yok etmek için elinden geleni yapar.
Ama,
kendi işinizi kurduğunuzda, tüm bu zorluklara rağmen kendi imzanızla, iyi kötü, eksik gedik, ortaya çıkardığınız ürün, mennun ettiğiniz müşteri tatmin etmeye yeter sizi. Sadece sizin kendi çabanızla, girişiminizle, bilgi birikimi ve tecrübenizle geçiminizi sağlıyor olmak, hayatınızı idame edebiliyor olmak daha da önemlisi bölesine cesur adımı atabilmek, yüksek ihtimal yoğun eleştirilere ve küçümsemelere rağmen ayakta kalabiliyor olmak her sabah mutlu uyanmanıza yeter.

Büyük, küçük az veya çok hiç önemli değildir. Kendi işimi kurmak istememdeki tek sebep bunu başarabileceğimi düşündüğüm günden itibaren gerçekleştiğinde; hayalimi gerçekleştirmiş olmanın vereceği haz içindir. Başka hiçbir sebebi yoktur.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Alkışlar (TV dizilerinde arka plandan gelen alkışları duyun)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

297 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları