Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi kendine konuşmak bir hastalık mıdır?

Kendi kendinize kendinizle başbaşayken konuşuyorsanız ki o ortamdaki bireylerin %100'ünün yaptığı şeyi yaptığınız için hastalık sayılamaz. Zaten ruh hastası bir insan hasta olduğunun da farkına varamaz. Çevrenizde diğer insanlar varken kendi kendinize konuşuyorsanız o ortamdaki bireylerin sadece çok azının (bir tek sizin) sergilediği bir tutumunuz olduğundan hastalık sayılacaktır. Kaldı ki her insanın beyninden düşünme esnasında bir çok kelime ve cümle geçecektir, kendi kendine konuşmak genellikle sadece o düşüncelerin dilden dökülmesi olur ki düşünmek nasıl hastalık olamazsa, sesli düşünmek de hastalık olamaz.

Buna karşın yegane düşünen hayvan olma iddiasındaki insanın hiç düşünmeyip hiç de kendi kendine konuşmayanı hasta sayılabilir. C:
  • Paylaş
2

Murat Emecan, baba ben bildiğin konuşuyorum biri varmış gibi olmayan olaylar yaratıyorum :)

Şaman, Demek ki geniş bir hayal gücün var, konuştuklarını kağıda döksen belki de dahi diyecekler C:

Kendi kendimizi muhatap almak neden hastalık olsun ki:)
  • Paylaş
Şizofreni belirtilerinden biri olarak kabul eden kaynaklar vardır.

Varsın ruhsal bir bozukluk olarak nitelendirilsin, deli densin. Ne yani kendimle ilişkimi mi keseyim, küseyim mi kendime.

Gayet rahatlatıcı bir meditasyondur bence.
  • Paylaş
Kendi kendine konuşmak kavramını doğru bir şekilde ele alabilmek adına önce insanın kendi kendine gerçekleştirdiği eylemleri incelemek gerektiğini düşünüyorum.

İnsan, neden bir eylemi kendi kendine gerçekleştirir? Bir çok eylem (ör: almak, satmak, sunmak, sohbet etmek vb.) birden fazla kişi arasında gerçekleştirilir ve işteşlik (karşılıklı yapılma özelliği) taşıyabilir. Eğer kişinin karşısında gerçekleştirmeyi arzu ettiği eylemi hayata geçirebileceği diğer kişiler yoksa, o zaman kişi söz konusu eylemi kendi başına gerçekleştirmeyi tercih edebilir.

Bunun yanı sıra - bence - bazen ruh ile beden arasında bir ikilem meydana gelir. Bu ikilem, kişide, aynanın karşısında duran bedene bakarak konuşma isteği uyandırabilir. Daha çok derin ya da karmaşık içsel ruh hallerinde ortaya çıkabilecek bu durum, insanın kendi kendine konuşmasına sebep olabilir.

Her iki durumda da, bir şekilde ihtiyaçtan ortaya çıkan ve kronik olarak devam etmeyen bu alışkanlık hastalık olarak nitelendirilemez.
  • Paylaş
Kendi kendine konuşmayan yoktur sanıyorum, yaygın olan durumlar artık hastalık olarak nitelendirilemezler. İletişim gereçlerinin ve sosyal ağların bu kadar geniş olduğuna bakmayın, cep telefonu Facebook gerçek anlamında sosyalleşmenin önünü tıkar bir şekilde. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyalliğini kendi kendine konuşarak tamamlamaya çalışır. (çok severim kendi kendime konuşmayı)
  • Paylaş
Hastalık olduğunu kesinlikle düşünmüyorum aklımızda birçok düşünce ve hayaller geçer konuşmak sadce aklımızdan geçen düşünceyi dışarıya aktarır.
  • Paylaş
Kendi kendinize konuşuyorsanız hasta değilsinizdir. Çünkü delilik bir hastalık değildir. Ama hastaneden kaçmaya çalışırken bakıcıyı öldürürseniz başınıza büyük iş alırsınız. O yüzden kendi kendinize konuştuğunuzu kimsenin bilmemesinde fayda vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7603 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İnsan neden kendi kendine konuşur?

  • Kişinin kendisi ile konuşması şizofrenlik başlangıcı mıdır?