Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi kendine piyano çalmayı öğrenmek için en iyi yol nedir?

Bu soru insanların öğrenme kavramına göre değişkenlik gösterebilir. Benim bakış açıma göre mesela ya da başka bir şekilde diyelim, benim "Piyano çalmayı öğrenme" tanımıma göre, bu durumu kendi kendine gerçekleştirmek bu şartlarda çok zor, hatta imkansız düzeylerinde. Sonuçta yıllardır süregelen bir enstrümandan ve müzik tarihinden bahsediyoruz, bu kadar kişinin, müzisyenin birikimlerini tek bir kişi kendi kendine öğrenemez. Muhakkak bir düzenli ve istikrarlı bir eğitim alınmalıdır ama eğer ki burada ki "Öğrenme" tanımı belli başlı yani temel olarak şeyleri öğrenmekse hem armoni olarak hemde piyanoyu çalma teknikleri açısından, belli başlı herkesin bildiği aslında müzik terimleri ve olgularıdır. Bana kalırsa özellikle piyano gibi bir enstrüman için zaten bir eğitimin hem armoni hem teknik eğitimin gerekli yerlerden kişilerden alınmalı, çünkü kendi kendime öğreneceğim diye bir çok şeyi hem teknik olarak hem müzik kulağı olarak yanlış oturtulursa bunu düzeltmek çok daha zor bir durum olacaktır. Unutmayalım ki, bir şeyi sıfırdan öğrenmek,  bir şeyi değiştirmekten çok daha kolaydır. Bu söylediklerim özellikle ve özellikle küçük yaşlarda ki çocukların eğitiminde bir yetişkine göre çok çok daha önemlidir.
  • Paylaş
@BySplash sanki müzisyen değilmiş gibi yazmış (inanmadım :) ama çok haklı. Teknikler yanlış öğrenildiğinde düzeltilmeleri yeni başlamaktan bile zor oluyor. En azından 6 ay- 1 yıl bir hocayla öğrenilmeli. Daha sonra öğrenilmiş olan tekniklerle repertuvar genişletilebilir.
@Rapsolut, sadece rap için groove oluşturacağım diyorsan, piyanoyu çalmayı bilmene gerek yok, sadece notaları bilgisayara girmek için kullanabilirsin ya da kullanmayabilirsin, gerisini canlı çalınmış kalitesinde bilgisayarda programlayabilirsin. 
  • Paylaş
Amaç çok iyi derecede çalmak değil de içinizdeki piyano çalma isteğini giderecek kadar çalabilme becerisi ise en güzeli elinizin altında sürekli bulunabilen bir piyano ve basit notaların olması.Bunları sık sık çalmaya çalıştığınızda bir süre sonra bu parçaları çalabilmeye başlıyorsunuz.Tabi yeteneğe ve çalışmaya da bağlı olarak bunu biraz ilerletmek mümkün.Ben bu şekilde çok kompleks olmayan şeyler çalabiliyorum kendi çapımda. Ama amaç daha ileri ve teknik olarak çalmaksa sanırım o zaman profesyonel bir yardım almak daha mantıklı olur.
  • Paylaş
Notalar hakında bilgi oğrenmeli notaların yerini ezberlemeyi ve notaların ismini bilmen ve piyano calmannn için en kısa yol budur
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3951 Görüntülenme12 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları