Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi kişisel gelişimini önemseyen var mı? Kimler kişisel gelişimi için çaba harcıyor ve hangi alanlarda ?

2 yıl gibi bir süredir bu konu üzerinde daha çok vakit geçirmeye çalışyorum. Henüz 17 yaşımdayım ve gerçekten önemli bir konu olduğunu düşünüyorum, önemsiyorum.

Geldik ve devam ediyoruz hayatımıza, bize biçilen ömür süresince yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki nereden başlayacağız neyi nasıl sürdüreceğiz bunların hepsinin cevabını zamanla kendi içimizde buluyoruz. Şahsen insanlar için değer yaratabilecek işler yapmak istiyorum. Değer yaratabilmiş insanlardan biri olan Steve Jobs'un bu konudaki sözlerini benimsiyorum bunlardan bir kaçı şöyle;
 • Mezardaki en zengin adam olmak değil, yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir benim için önemli olan
 • Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar birşeyler yapmak için harcamanız çok önemli.
 • Hayatlarımızla ilgili seçimler bize ait, bu yüzden en iyisi olmak için çabalamalıyız
 • Zamanın kısıtlı, başkasının hayatını yaşayarak onu boşa harcama
 • Bazen hayat başına bir tuğla ile vurur. İnancını kaybetme.
 • Hayatımda büyük değişiklikler yapmama yardımcı olan en önemli araç, yakında öleceğimi hatırlamak. Çünkü her şey, tüm beklentiler, gurur, utanç ya da başarısızlık korkusu, ölümle karşılaşıldığı anda yok oluyor; geriye sadece gerçekten önemli olan kalıyor. “Kaybedecek bir şeyinizin olması” tuzağından kurtulmanın en iyi yolu, öleceğinizi hatırlamak. Tamamen çıplak kalırsınız. Kalbinizi dinlememek için hiç bir neden kalmaz.
 • Eğer her gününü son gününmüş gibi yaşarsan, bir gün mutlaka haklı çıkarsın.
 • Aç kal, budala kal.
Kişisel gelişimim için çaba harcıyorum, kitaplar okuyorum, araştırıyorum ve düşüncelerimle uygulamaya çalışıyorum. Tavsiye etmek istediğim kitapların başında şunlar var;

 • Sır - Rhonda Byrne
 • Evrenden torpilim var - Aykut Oğut
 • İçinizdeki öküze oha deyin - Bülent Akyürek
Kendimi geliştirdiğim konular ise ilgi duyduğum alan olan arayüz tasarımı, internet ve girişimcilik. En çok odaklandığım konu ise şüphesiz girişimcilik ve iş yönetimi. Diğer yandan eksik bırakmamaya çalıştığım konu ise düşünce gelişimi, düşüncelerinizi kontrol altınıza alabiliyorsanız hedeflerinize daha rahat odaklanabilirsiniz ve başarıya o kadar rahat ulaşırsınız.


Sevgiler :)
 • Paylaş
 Kişisel gelişim algısı ile lisede tanıştığım vakit şirket işleyişleri, kurumsal körlük, vb. konularda yazılan yayınları takip etmeye başlamıştım. Bugün baktığım yerden gördüğüm eğitim ve gelişim ucu bucağı bulunmayan bir faaliyet deryasıdır. Attığınız adımdan aldığınız nefese sahiden insanın yaşı ilerledikçe zamanın dahi bir kıymeti harbiyesi olduğunu anlıyor.
 • Paylaş
Bir yanım kişisel gelişime şiddetle direnirken, diğer yanımda onunla çatışıyor. Güçlü bir doğalcı yapım var, günümüzdeki kişisel gelişim metodlarının insanı daha narin, kırılgan, akıllı, disiplinli,yalnız, çözüm odaklı yaptığını düşünüyorum. Halbuki daha az düşünerek daha rahat yaşamanın peşindeyim. Toplumsal kurallara öyle gerektiği için uyuyorum, belki de toplumdan refuse edilmenin korkusuyla böyle davranıyorum. Çünkü o toplumsal yapıya sıkı bağlı bir aileden gelince bunu reddetmek kolay olmuyor artı bireysel davranış ve düşüncelerim sebebiyle çocuklarımın ve ailemin yargılanmasıni istemiyorum.

Diğer yandan yaşamdaki rolümü başarıyla oynama gayreti de var. Misal sizi her sinirlendireni dövemezsiniz, ya da her fikre karşı çıkamazsınız.

Gençliğimde de, şimdi de kişisel gelişim benim açımdan her basamakta kreması gittikçe tatlanan bir pastadan başka birşey değil. Mesleki bilgileri artırırken, yanına insani yönümüzü de kuvvetlendiren olgular koymak gerekiyor. Işte bunu istediğimden emin değilim. Bu sebeple sadece kuralına uygun davranmaya çalışıp basit bir rol olmayı tercih ediyorum hayatta.

Aslanların neden erkek yavruları öldürdüklerini daha iyi anlıyorum şimdi :)
 • Paylaş
Bende Katılıyorum,zaman su gibi akıp gidiyor bunu hissediyorum ama farklı hissediyorum.
 • Paylaş
Kişisel gelişimden genellikle anlaşılan "farkındalığın yükseltilmesi". Neyin farkındalığı? Varoluşun, insan varlığın farklılığının, gerçekte spritüel farkındalığın yükseltilmesi. Katkım bu kadar olsun.
 • Paylaş
Kişisel gelişim belli bir alana değilde bütün alanlara hitap ediyor sanki. Çünkü kişisel gelişimin tek amacı örneğin; insanların bir alanda kariyer yapması değildir. Kişisel gelişimin amacı insanların kendi hayatlarını nasıl daha iyi yapmaları gerektiğiyle alakalıdır. Örneğin ; kariyer, aile, eğitim, ekonomi... Gibi : _)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1544 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları