Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi sesinizi dışarıdan duyduğunuz zaman neden kulağa farklı gelir?

Kendi sesimizi dinlediğimizde çok tuhaf hatta bize ait değilmiş gibi gelir.Bunun sebebi,konuşurken kendi sesimiz bize sadece kulak zarımıza çarpan ses dalgalarıyla değil,bu dalgaların kafamızın içindeki kemik ve kaslarımızla birleşerek gelmesidir.İki ses birleşir ve biz kendi sesimizi duyarız.Gerçek sesimiz ise kayıtlarda dinlediğimiz sestir.


  • Paylaş
3

Hilal Korkmaz, hadi ya..bu duruma üzüldüm ben. Bir kişi daha böyle söylemişti de inanmak istememiştim:)

Aykut Kardaş, Bu yorum ile birden yabancılaştım, yani benim haricimdeki herkes benim sesimi benden çok daha iyi tanıyor. Ve ben bunca yıl kendi iç sesime hapsolmakla, duyduğum sesin bana ait olduğunu ve insanlarında benim duyduğum gibi duyduğunu sanıyordum. Bu şaşkınlıkla beraber keşif heyecanı da uyandırdı bende.

Fazlı Özdemir, Yalnız, aynı durum kayıt olan sesi duyarken tekrardan gerçekleşmiyor mu? Daha önce de duymuştum ama bu açıklama tam olmamış sanki. Elektronik teçhizat kaynaklı olması daha mantıklı değil mi?

Kendi sesinizi kaliteli bir ses kartı (1000TL ve üstü), kaliteli bir kablo (100TL civarı, mesela cordial) ve kaliteli bir mikrofonla (1000TL ve üstü) kaydederseniz size hiç de yabancı gelmez. Bütün o yabancılık kalitesiz donanımın sesinizin bolca frekansını kaydedememesinden oluyor.
  • Paylaş