Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendilerince, her fiili eleştri noktası haline getirilebilen bir iktidarı eleştirmekten öteye gidemeyen, örgütlenemeyen, aternatif oluşturamayan, alt tabakalarca samimi bulunmayan bir kitlenin siyasal yaşamda başarı sağlaması için ne tür önerilerde bulunabilirsiniz?

ya da herhangi bir öneride bulunabilir misiniz acaba...Düzenle
Bence de bir Gezi partisi olmalıydı... Park forumları falan bu işe çare değil. Önce yasal bir örgüt kurulmalı. Belki bir dernek. Yönetim kurulu ve üyeler olmalı, hepsi yasal olacak, defteri kitabı tutulacak, bürokrasi ne diyorsa harfiyen uyulacak. Bir manifesto yazılmalı, örgütün amaçları nelerdir... Tabii ki amaçların en önemlisi partileşmek. Bir partinin amacı iktidar olmaktır, iktidar olduğunuzda ihtiyacınız olacak bakanları, konularının uzmanlarını toplayın. Tabii ki uzmanlarla çalışılmalı, bir değil bir çok sosyolog, antropolog ihtiyacınız olacak. Toplumun nabzı tutulmalı. Uzmanları topladınız, sponsor bulmalı, Gezi'nin deli gibi sponsoru oldu, siz de bulursunuz. Daha önce belli projeler için nasıl sponsor bulunduğu araştırılır ve sponsorlar bulunur. Artık particilik oynayabilirsiniz. Yani önce hareketin çatısı oluşturulmalı ki sponsor arayışına da hemen başlayabilesiniz. Çatı var, proje hazır, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Taksim dayanışmasıyla bağlantıya geçebilirsiniz ya da siyasi düşüncenize bağlı olarak ulusalcılarla mesela TGB. Bunlar hepsi yapılabilir şeyler ama asıl önemli olan iktidarı nasıl eleştirdiğiniz. Eğer aradığınız anarşik bir devlet yapısıysa hiç girişmeyin. Anarşik devlet yapısı zaten olmaz devlet varsa anarşi yoktur. Komunizm gibi idealleriniz varsa da girişmeyin, o sistemin yaşama şansı yok, zaten gerek de yok, bir avrupa sosyal demokrasileriyle gayet adilane ve mükemmel işliyor. Ülkeyi nasıl yönetmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu ülke için en yakını ya şeriattir ya da laik demokratik cumhuriyet. Parti pazarındaki açıklar sosyal demokrat ve milliyetçi partilerde, bu yollardan birini seçerseniz sizin için avantajlı olur sonuçta AKP hem merkez sağ, hem muhafazakar hem de liberal kesime hitap ediyor. Eğer projeniz sağlamsa merkez sağ ve liberal kesimi de kazanabilirsiniz. İlk iş, iş... Çatıyı oluşturmak, kurucu yoldaşları bulmak. . .
  • Paylaş
Türkiye de iktidar olmak için sığ ve kalitesiz siyasetçi olmak yeterlidirdir. Bir kere sağ eğilimli olunacak, muhafazakâr görünümlü demokrat olunacak, sokak ağzı ile konuşulacak lan lun olum kelle zavazingo gibi sokak ağızı laflar öğrenilecek , kürsüde hep cumhuriyetle sorunu varmış gibi konuşulacak ama açık açık ta söylenmeyecek, ara ara ATATÜRK'e laf sokulacak ama dansöz gibi kıvırıp ATATÜRK ü seviyorum denilecek, Terör örgütleri ile pazarlık yapılacak adeta teslim olunacak ama büyük liderim ben diye hava atılacak. Her kucağa oturulacak, gevşek olunacak ama çok sinirli, delikanlı yiğit bir adam diye poster basılacak. Bu yöntemler le Türkiye de iktidar da olunur cumhurbaşkanı da olunur ama nerde öyle adam bu ülkede yok ki.
  • Paylaş
Degismesmelerini tavsiye ederim. Bu biraz zor gibi amma ...

Önce kendi halkina saygili olmasini ögrenmeliler,

Tavir olarak da "nasil bir halk olmasi gerektigini degil"
"halka nasil katkida bulunabilirim" olmasi gerekir.

O olmadigi müddet, halk neden "onu degistirmeyi" vaad eden partiyi secsin ki?
Zamaninda zorla yapildi, bugünlerde alayla yetiniliyor. Zamaninda demokrasi yoktu ...

Dedigim gibi, degismeleri , yani bu milletin degerlerini benimsemeleri gerek . . .
  • Paylaş