Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendime her açıdan uyan bir meslek bulamadım. İlgi alanlarım edebiyat, tiyatro, felsefe, tarih gibi sözel alanlar. Meslek seçimi yaparken neleri göz önünde bulundurup neye göre seçim yapmalıyız?

Öncelikle hiç kimse kendine her açıdan uyan mesleği yapmıyor çünkü öyle bir meslek yok. Ben de mesleğimi seviyorum ama çok sevdiğim yanlarının yanında hiç sevmediğim tarafları da var ki tüm mesleklerde bu böyle olacaktır.

İkinci olarak yazdığınız dallar çok güzel hobi dalları burada hepimiz edebiyat, tiyatro, felsefe ve tarih seviyoruz. Bu dallardan kısmen tiyatro hariç hepsinde ya öğretmen olabilirsiniz ya da akademik kariyer yapıp üniversitede hoca olabilirsiniz. Çok para kazanmazsınız ama tasasız, keyifli, entellektüel bir hayat yaşarsınız. Bir miktar da aileden geliriniz olacaksa ya da bilgili bir kadın arayan bir adamla evlenecekseniz hepsi aslında okuması kolay icrası daha da kolay ve rahat meslekler. Felsefeyi tabii bunlardan ayrı tutmamız gerekiyor, eğitimi oldukça zor diye biliyorum.

Tabii bir de şöyle bir durum var, bizim milletin kafası matematiğe basmaz dolayısıyla ülkede sözelci bol, yani sözelde rekabet çok fazla. Eğer matematiği en azından anlıyorsanız TM puanlı bölümler için yarışmak daha avantajlı olabilir.

TS puanlı bölümler burada:
krkariyerrehberlik.com/ygs_lys_rehberli...

TM puanlı bölümlerse burada:
krkariyerrehberlik.com/ygs_lys_rehberli...

Bölümlere bakarsanız okul bittikten sonra en azından eğitiminize harcanan parayı çıkartmak isterseniz TM grubu daha iyi görünüyor. Bence bölümleri bir inceleyin, bulamadıklarınızı burada soru olarak sorarsanız o mesleği yapan insanlar size yardımcı olacaktır.

Başarılar.
  • Paylaş
2

Aysu, Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkürler :D siyasal hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim

Şaman, Ben de öyle düşünüyorum zaten, Türkçe ağırlıklı yetenekleri olanlar eğer ileride yapılabilir bir meslek edinmek istiyorlarsa bir miktar da matematiğe ağırlık vererek öğretmenlik dışında gerçek bir meslek edinebilirler. Yalnız siyasal da bence problemli. Oradan da çıktığınızda ya hoca olacaksınız ya da banka memuru. Bence hukuk, ekonomi, işletme, maliye, muhasebe, turizm ve otelcilik, insan kaynakları, sigortacılık, psikoloji ve sosyoloji TM grubunda sonunda iş de bulabileceğiniz ya da bir süre sonra kendi işinizi kurabileceğiniz dallar. Bunlar tabii ki benim fikirlerim, ben de her şeyi bilemeyeceğime göre sadece abi tavsiyesi diye görülmeliler.

Cevap sorunun içinde gizli. İlgi alanlarının olması çok güzel. Herkesten bir adım öndesin bence. Saydığın alanlardan birini seçerken, ömür boyu hangisiyle uğraşmaktan daha az sıkılırım diye düşün.
  • Paylaş
Bu senden kaynaklı nedenlerle her zaman değişiklik gösterir. Yani sevdiğin iş olur ama kazancı tatmin edici olmaz. Ben iş seçimi yaparken öncelikle rahatlığımı ve kazancımı ön planda tutarım. Sevdiği işi yapan insanlar kendi işerini kuranlardır. Sermayen varsa eğer kendi işini kurmayı deneyebilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

229 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları