Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendini ifade edememe sorununu nasıl çözebiliriz?

Hata yapma korkusu, dalga geçilmesi korkusu ve düşünceleri kelimelere dökme korkusu insanları pasif, silik davranışlara yönlendirir. Kendini ifade edeme sorununun altındaki korkuyu öncelikle yenmek gerekir. Çünkü bu konuda kişinin en büyük engeli yine kendisidir. Birey öncelikle kendisini tanımalı ve kendisini nasıl, ne için, neyde en güzel şekilde ifade ettiğini düşünmelidir.

Birisi size hatalarınızdan ötürü güldüğünde siz de gülün. Eğer sert, ciddi bir tavır takınırsanız korkunuzdan hiçbir şey kaybolmaz, hatayı tekrar etme daha da fazla olur. Eğer siz gülmeyi öğrenerek hatalarınızı öğrendiklerinizle telafi ederseniz bu sorun ortadan kaldıracaktır. Ayrıca hatalar size daha iyisini yapmak için sunulan bir fırsattır. Bu nedenle öncelikle her insanın hata yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve kendinizi bu konuda ikna edin, öğrenin.
  • Paylaş
Yazarak kendinizi ifade ederek işe başlayabilirsiniz. Bu günlük tutma veya sosyal paylaşım sitelerinde çeşitli forumlarda tartismalara katilma şeklinde olabilir. Ikinci olarak ise evde yada odanizda yalniz oldugunuz zamanlarda bol bol ve olabildigince yuksek sesle kitap okuyunuz. Bunlari bir sure yaptiktan sonra bir yanit alacaksiniz. Baktiniz yine olmadi ki bu artik derine inmeyi gerektirecektir. Bir psikologtan destek alin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

716 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt