Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendini sürekli bir insana bağlamak, o olmadığı zamanlarda mutsuz olmak, bakışını, gülüşünü, öpüşünü kendi kendine sürekli hatırlayıp üzülmek. Sizce bunlar ne kadar normal? Nasıl geçer?

Bunlar normal... Birine aşık olduğumuzda onunla iç içe geçmek yani hep yanında olmak, aynı şeyi düşünmek, fiziksel olarak yakınlaşmak, bakmak, aynı duyguları hissetmek isteriz... İç içe geçmek ilişkileri başlatmak ve sürdürmek için gereklidir ve sağlıklıdır... Bunu bir ritim dahilinde yaparız... Bir iç içe geçer bir ayrışırız... Bunu dans etmeye benzetebiliriz... İç içe geçince sevilmek, ilgilenilmek, eğlenmek, paylaşmak gibi ihtiyaçlarımız karşılanır... İhtiyaç karşılandığında ayrışır, hayatımızın diğer alanlarına yönelir ve oradaki ihtiyaçlarımızı takip ederiz... Sonra zamanı gelince gene iç içe geçeriz ve tekrar ayrışırız... Burada sorulduğu gibi hep iç içe kalmak istiyorsam anlamam gereken şeyler var demektir... Ya sağlıklı bir iç içe geçme yaşanamıyor yani ihtiyacım bu kişiyle türlü sebeplerden karşılanamıyordur; ya da benim ayrışınca gideceğim iş, aile, hobiler gibi yaşam alanlarım yeterli değildir...
İhtiyacımı karşılayan şekillerde iç içe geçebilmeyi öğrendiğimde ve kendi yaşamımda beni besleyecek farklı alanlar yaratabildiğimde bu denge kurulur ve kendime sürekli onun bakışını, gülüşünü, öpüşünü hatırlatmak ihtiyacı hissetmem...
  • Paylaş
4

Ahmet Haldun, Bu psikologlar neden hep konuyu buraya bağlıyorlar . Bence sorulan soru ve cevap birbiriyle çok alakasız.

Dr. Özge Mergen, Cunki psikologlar bu konuya psikolojik acidan bakiyorlar : ) ben oyle yapiyorum.. Umarim farkli bakis acilarindan da cevaplar gelir.. boylece zenginlesiriz ve konunun farkli boyutlarini kavrayabiliriz.. ornegin buna felsefi bir cevap okumak isterim ben..

Ahmet Haldun, Ben kendi psikolojimle bağdaştıramadım bu sebeple sorma ihtiyacı hissettim. Sonuçta bir psikolg olarak beni de açabilecek bir cevap vermenizi beklerdim:D Mesela ben sadece aşk olarak bakıyorum konunun bu boyutu sevgi eksikliğini gösteriyor benim için de.:)

Dr. Özge Mergen, Sadece size verdigim cevap icin soylemiyorum, herkese acik bir platform oldugu icin burada verdigim tum cevaplar genel bilgiler ve genel ornekler iceriyor.. ozelinde hepimizin farkli ihtiyaclari soz konusudur.. Kendi psikolojimizi daha iyi anlamak istedigimizde bize ozel calismalar cok daha uygun olabilir.. :)

İhtiyaçlarımızın farkına varmak, o insanla birlikte olduğumuzda bu ihtiyaçları olabildiğince karşılamaya çalışmak ve birlikte olmadığımızda da bu ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz yeni ortamlar yaratarak o kişiden kolay ayrışabilmek mümkündür. Çünkü o kişi olmadığında mutsuzsak, ya birlikte olduğumuzda yeterli doyuma ulaşamıyoruz ya da ayrıştığımızda yaptığımız şeyler bize yeterince doyum vermiyor demektir. Özetle doyumu sağlayabilmek için ihtiyaçların farkına varıp, bunları nasıl giderebileceğimizin yollarını aramak gerekir.
  • Paylaş
1

Seda Atadan, ihtiyaç söylenmemeli bence olması gereken zaten içten gelindiğinde karşı tarafın yaptığında seni mutlu etmesidir.söylendiğinde pek kıymet kalmaz kanısındayım. bu ilişkideki sorunu tartışmak gibi bir konu değil ..bir şey ya var ya yoktur biri sizi ister istediğini istediği şekilde gösterir size yeter yada yetmez...

İki günde kendini başka kollara bırakanlar varken bu temiz duygularını koru... ama aşktan korunma
  • Paylaş
Sınırlı kişilik bozukluğu. Yalnızlığın tadını almadan geçmez. İnsan öncelikle kendini tanımalı ve kendini eğlendirmesini bilme, ancak kendini bilme durumundan sonra yalnızlıktan zevk alınabilir.
  • Paylaş
İhtiyacların ıstenilen kişi tarafından karsılanması isteğinin en doruk noktası bu dediğin kişi istiyo ki bu bahsettiklerin istediği kişi tarafından gercekleşsin ama sonu dibe vuruştan baska birsey değil kimse bu kadar özel liği haketmiyo ayrıca kimse vazgecilmez de değil
  • Paylaş