Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendinin iyi ya da kötü biri olduğunu nasıl anlarsın?

İlk olarak şunu söylemeliyim . Benim kanaatimce iyilik ve kötülük evrensel kavramlardır. (Bazı toplumsal algı farklılıklarını saymayacak olursak tabii. Afrika örneği gibi : -) ) Mesela birine yardımcı olmak veya birine bağıra bağıra hakaret etmek herkesce aynı duygularla algılanacaktır.

Sorunun cevabına gelecek olursak;
doğruluğuna inandığım bir insana kendimi sorarım. Onun cevabı belirleyici rol oynar bence.

Farklı olarak çok uzağa gitmeye de gerek yok aslında. Kendime sorarım ya ' sen iyi bir insan mısın? ' diye. Sonuçta zihnimde iyi insan tanımının beklentileri belli. Evet evet bu soruya kendim cevap verebilirim. Kendime karşı acımasızımdır ve genelde kendime yalan söylemem zaten.
 • Paylaş
Kesin sonuç çıkarabilir misin bilmem ama; senden hiç hoşlanmayan birine nasıl biri olduğunu sor. Verdiği cevaplar arasında pozitif olan her şey gerçektir.
 • Paylaş
Söyledikleri gibi iyi ya da kötü kavramı yoktur, bu ancak görecelidir. Filmlerde hep kötü olarak gördüğünüz karakterlerin (film dandik değilse) hiçbiri kendini kendi gözlerinde kötü olarak nitelemez, yani 'ben kötüyüm kötülük yapmalıyım' benzeri bir düşünce bulamazsınız. Kendi kendinizin iyi ya da kötü olduğuna karar veren sizin vicdanınızdır. Yaşadığınız toplum kurallarının dışına çıkarak , tabularını yıkarsanız vicdanınız bunu kabul ettiği sürece kendi kendinizi kötü olarak görmezsiniz.

Vicdanınızı şekillendiren yaşadığınız toplum, aile eğitimi ve genlerinizdir, örneğin yalan söyleme hastalığı olan bir insan için yalan söylemek doğruyu konuşmak kadar doğal olmalıdır (bu bir çıkarımdır). Yaşadığınız toplumun kurallarıyla bağdaşan bir vicdanınız varsa iyi biri olduğunuzu düşünmekte sorun yaşamazsınız.

Ne olursa olsun insan kendisiyle yaşamak zorundadır, kendine güvenip değer vermesi için insan, vicdanının iyi olarak nitelendirdiği davranışlarda bulunmalıdır. Bu davranışlar etrafınızda insanlara yoktan yere zarar veriyorsa toplumda barınamazsınız, bir psikologa gitmek şart.
 • Paylaş
Her türlü tanımlama bizim dışımızdaki bir gözlem grubuna (toplum) aittir. İyilik veya kötülük de bu grubun belli davranış, hareket veya duyguları tanımlama, kategorize etme veya gruplandırma şeklidir. Dolayısıyla iyi ya da kötü biri olarak tanımlanmak da bu grubun bize reva gördüğü bir şeydir. Kimi ilkel toplumlarda, bizim "modern" toplumun kötülük olarak algılayacağı bir çok şey mevcuttur. En aklımda kalanı, Afrika'daki bir toplulukta erkeklerin "ergen sayılabilmesi için" daha yaşlı erkek kabile üyeleriyle cinsel ilişkiye girmek zorunda olmaları gibi...
KIsaca iyi veya kötü toplumların bakış açısına/değerlerine göre değişen bir şeydir. . .
 • Paylaş
Kalbini kırdığın, üzdüğün, küstürdüğün, ağlattığın, arkasından konuştuğun, iftira attığın, kandırdığın insanları topla, sevindirdiğin, mutlu ettiğin, gülümsettiğin, huzur verdiğin insanları çıkar, geriye kalan.
 • Paylaş
Kuyunun dibinden kuyu görünmez derler, zor bir soru. Genel olarak ben yaptığım davranışları karşımdaki bana yapsa ne düşünürdüm diye kendi davranışlarımı inceliyorum. Tabi ne kadar başarıyorum orası meçhul bunu arkadaşlarıma sormak lazım : )
 • Paylaş
Karşılık beklemeden iyilik yapıyor ve bundan mutlu olabiliyor musun? (iyi)
Yoksa birisinden daha iyi olma hırsı ile, dişlerini sıkıp, yolda yürürken adımlarını mı çabuklaştırıyorsun? (kötü)

Başka sorum yok hakim bey. :)
 • Paylaş
İyilik ve kötülük göreceli bir durumdur sorgulamakdan ziyade yaptıklarımın sonucuna bakarım .
 • Paylaş
Çok basit. Mutluysam iyiyimdir değilsem muhtemelen kötü.
 • Paylaş
İyi ya da olmak kesin bir yargı değildir. Herkesin içinde az veya çok iyilik ya da kötülük bulunur.

Bu soruya mutlaka cevap vermek isteyenler ise çevrelerindeki insanlara şu soruyu sorabilirler bence:

- Benim varlığım ve yaptıklarım sizin yaşamınızı nasıl etkiliyor?

Gelecek sevgi veya sövgü dolu cevaplar, konu başlığındaki soruya yanıt niteliğinde olacaktır.
 • Paylaş
İyi ve kötü oldukça göreceli ve bıçak sırtı kavramlardır... Sana göre iyi olan bir şey bana göre kötü ya da tam tersi olabilir... Şahsi fikrim; kendini huzurlu hissedebiliyorsan, vicdan azabı çekmiyorsan iyisindir (!) ...
 • Paylaş
Objektif insanlardan geribildirim alarak... .
 • Paylaş
İnsan yaptığı hataları kendi içinde yaşarken fark etmiyor, dışarı vurunca dank ediyor bazen. Felsefe
 • Paylaş
Doğruluk adına
İlkelerime bakarım,
Anlayışlarımı sorgularım ,
Dahada önemlisi bunlara ne kadar bağlı kalabilirim ? Dayanma noktam nedir ? Bunu sorgularım.
Sevgimi ölçerim ,
Kimi , neyi nekadar ne için sevmişim?
Fedakarlıklarıma bakarım,
Ahlakımı sorgularım,
Kendimi ne kadar başkalarının yerine koyabilmişim? Öfkeme nekadar yenik düşmüşüm ? Yenik düştüğümde istiyerek ne kadar bedelini ödemişim ? İnsanlık adına kendimle ne kadar gurlanabilirim ?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3759 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları