Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kentsel dönüşüm nedir? Türkiye'de ne kadar başarıyla uygulanmaktadır?

Nedir?

Kentsel dönüşüm şehirde sorunlu olduğu tespit edilen alanları daha yaşanabilir hale getirmek ve şehrin dokusunu korumak için yeniden yapılandırmalar yapmaktır.

Amaçları:

  • Kentin fiziksel ve toplumsal sorunları arasında bağlantı kurmak.
  • Kent dokusunu oluşturan ögelerin fiziksel ihtiyaçlarına cevap vermek.
  • Kentsel alanların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak.
  • Gereksiz kentsel yayılmanın önüne geçmek.
  • Fiziksel ve toplumsal çöküntü alanlarının ekonomik canlılığını geri getirmek.
Türkiye'de Nasıl?

Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinde ekonomik,çevresel ve toplumsal boyutlar çok fazla dikkate alınmadan dönüşüm sadece fiziksel değişimlere odaklanmıştır.Ama kentsel dönüşümde fiziksel değişim,toplumsal gelişim,ekonomik kalkınma ve doğanın dengesini korumak gibi kavramlar bir bütündür.Kentsel dönüşümün başarıya ulaşmasının yolu sorunu bir bütün olarak ele almaktır.Her kentte farklı dönüşüm sorunları vardır.Bu yüzden yerel dönüşüm stratejileri geliştirilmelidir.


Yurt Dışında Nasıl?

Yurt dışında çoğu yerde bir kentsel dönüşüm projesinde sosyologlar,ekonomistler,mühendisler,mimarlar,peyzaj mimarları ve şehir plancıları birlikte çalışır.


Almanya'dan bir kentsel dönüşüm örneği:

Berlin'de bulunan Potsdam Meydanı savaş zamanında doğu ve batı Almanya arasında kalmış ve paramparça olmuştu.Meydanın kaybettiği değeri tekrar kazanması için bir kentsel dönüşüm projesi başlatıldı.Bu projede meydanın savaş öncesi dokunusunu korumasına özen gösterildi.Şu anda Potsdam Meydanı'nda her sınıfa hitap edecek konut alanları,çok fonksiyonlu kentsel alanlar ve ekonomik canlılığı sağlayan bir çok aktivite bulunmakta.
  • Paylaş
Kentsel Dönüşüm, kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkılıp yeniden inşa edilmesine denir.Özellikle şehrin dokusunu bozan kısım için uygulanır kentsel dönüşüm. Türkiye'de yeni yeni uygulanmaya başlanan bir sistem bu ve şu anda gayet iyi gidiyor bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

708 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları