Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kesilen faturayı, fatura ayında karşı taraf işlememiş ise, iki tarafında ceza almaması için ne yapmak gerekir?

Bir açık fatura kesiliyor. Karşı taraf işin tam bitmediğini düşünüp faturayı işlemiyor, fatura geç ulaştı diyor(Kargo ile gönderildi). Ve faturayı 2 ay sonra geri gönderiyor. Faturanın beyanı yapıldığı için vergileri ödenmiş durumda. Fatura bedeli 5000 tl üzerinde olduğu için ve karşı firma BS-BA da bildirmediği için,iade faturası kesilmesi durumunda cezalı duruma düşüyo oluyorlar. Bu durumda iki tarafında zararsız veya en az zararla çıkması için ne yapmak gerekir?Düzenle
KDV Beyannamesi açısından bakarsak aynı takvim yılı içerisinde alış faturalarını bir sonraki dönem kayıtlarına almalarında bir sakınca yok. Çünkü burada maliyenin vergi kaybı olmuyor. Faturayı ilgili dönem kayıtlarına alınması halinde ise vergi kaybı olmadığından dolayı sadece düzeltme beyannamesine 26, 25 TL'lik damga vergisi tahakkuk ediyor. BA-BS formu açısından bakarsak BA formu verilme süresinden sonra 10 gün içerisinde düzeltme yapılması halinde ceza uygulanmamakta , 10 günden sonraki 15 gün içerisinde düzeltme yapılması halinde Usulsüzlük Cezasının 1/5 ( 2013 Yılı Özel Usulsüzlük Cezası 1. 200, 00 TL) 240 TL ceza uygulanmaktadır. Faturayı düzenleyen firma BS formunda kesmiş olduğu faturayı beyan etmiş ise ayrıca düzeltme yapmasını gerektiren bir konu yoktur.
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Fatura 2 ay geçmiş o zaman BA-BS için cezası 1.200,00 TL oluyor öyle değil mi?

Öncelikle sözleşme yapıldı mı?

Yapılmadıysa;
Açık kesilen faturaların bedelinin tahsil edilmediği anlama geldiğini hatırlatmama gerek yok sanırım. Faturayı Mal/Hizmet karşılığı kestiniz ve gönderdiğiniz kargo firmasından teslim alan kişinin imzasını alırlar, o evrakın bir örneğini kargo firmasından talep ediniz, tebliğ yapmış olduğunuz için sorumluluk karşı firmaya geçer. İki ay sonra size tekrar kargo ettiğinizi söylediniz, fatura iade işlemleri bu şekilde yapılmaz. Siz resmi iade yapmadığı için evrakı geri göndermediğini ispatlayabilirsiniz.

Müşteriniz iş tamamlansın yada tamamlanmasın o evrakı kayıtlarına almak zorundaydı, eğer faturayı kabul etmiyorsa iş yasal yolla çözülür. Tebliğ edildiği tarihten 15 iş günü içerisinde Noterden ihbar çekerek faturayı size iade etmesi gerekirdi. Evrakı elinde bekletmesi ve kayıtlara almaması hakkında Maliye Bakanlığının geç beyanlardan dolayı keseceği cezayı almak zorunda bırakmış kendini. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok tüm sorumluluk ve yükümlülük müşterinizde,

İki firmada en az ceza ile kurtulmaz, sadece müşteriniz ceza alır. Yada siz düzeltme beyannamesi vermek isterseniz evrakı iptal edip, bu sefer Maliye sizin peşinize düşer ve incelemeye sebep olabilir. Müşterinizin hatasını neden siz çekeceksiniz ki?

Müşterinizin şuan yapacağı işlem bence;
Evrakı bulunduğu aya ait indirilecek KDV döneminde kayıtlarına almaları ve BA-BS formunda beyan etmeleri. Sanırım 1. 000, 00 TL cezası vardı geç beyanın, neden geç kayıtlara aldığını "faturayı firma bünyesinde kaybettiğini, sonra bulduğunu yada daha önce kayıt ettiğini düşündüğü için kayıtlara almayı unuttuğunu" söyleyebilir.

Durum yargıya taşınırsa, siz ulaştırdığınıza dair kargo firmasından teslim evrakı örneğini almanız yeterli olacaktır.

Tavsiye, müşteriniz küçük çaplı bir firma diye tahmin ediyorum Ticaret Lisesi veya İşletme mezunu birini muhasebeci olarak yanına alsın 3 Lira maaş vermek istemiyorsa 3 lira vergi cezasına katlanmak zorunda. . .
  • Paylaş