Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kesin bilinmesi gereken 3 alkollü kokteyl tarifi nedir?

For Love: 1cl tekila, 1cl limon suyu, 3cl votka, 1 adet çilek
Grass Cocktail: 1cl votka, 3cl cin, çim suyu
Paisley Martini: 1 bk viski, 1 bardak dry vermut, 5 cl cin
  • Paylaş
Kesin bilinmesi gereken derseniz tabii ki her Türk çocuğu rakı bardağına önce bir duble rakı üstüne buz da konulabilecek yer kalacak şekilde su ve en son buzu atmayı bilmelidir. Tamam buz yerine soğuk rakı, soğuk su ve ehlikeyf de kullanabilirsiniz. Rakınızın baştan sona ne ısısı ne de tadı değişir.

Long drink bardağında, Cuba Libre, kübalı orijinali kola buz ve rom, dejenere versiyonuna lime ve lime suyu ekleyebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda Mojito sayesinde moda olmuş olan bir adet taze nane yaprağı da Cola'nın ağır tatlısını yumuşatacaktır.

Alkollü İçecekler
Long drink bardağında, Mojito, yarım kadar lime önce dilimlenir ardından 1 çorba kaşığı esmer şeker, bir kaç yaprak taze nane kaşıkla tırtıklanır 5cl kadar beyaz rom eklenir, bir kaç buz küpü eklenir ve bardak sodayla doldurulur, karıştırılır. Bir long Drink'tir yemekten önce demlenme amaçlı içilir. İnce kamışla tüketilir.

Alkollü İçecekler

Kalın kenarlı yaklaşık 0.33l bardakta, Caipirina, yarım lime önce dilimlenir, bir tatlı kaşığı esmer şekerle beraber bardağın içinde tokmakla (ahşap bıçak sapı da olur) şeker eriyene kadar güzelce ezilir, bardak frape buzla (kurulama bezine sarılıp dövülerek elde edilebilir) doldurulur 6-8cl
Cachaça (Brezilya şeker kamışı romu) eklenir. Kalın kamış ya da kamışlarla içilir.

Alkollü İçecekler

Bir de benim zamanımın moda kokteyli B52, 15 ml kahve likörü (mesela mocca), 15 ml Baileys, 15 ml Cointreau (portakal likörü) . Önce bu içkiler güzelce buzlukta soğutuluyor sonra yukarıdaki sırayla bir shot bardağına her biri 1/3 olacak şekilde dolduruluyor (üst katmanları karışmaması amaçlı bardağın kenarından içine sarkıtacağınız bir kahve kaşığının tersinden kaydırarak koyun.). En üst katmanı bir kibrit ya da sağlam bir çakmak yardımıyla tutuşturarak servis edin. Üflenip söndürülerek tek yudumda shot halinde içilir. Yanar dönerli karakteri ve tatlı bir kokteyl olması eğer ikram ederseniz kadın misafirinizi mutlu edecektir.

Alkollü İçecekler

Tequila'nın kötü tadından dolayı onu da kokteyl olarak tüketmeyi severim. En kolayı tabii ki Tequila Sunrise olacaktır. Bu iki ayrı şekilde yapılır. Önce basit versiyonu. Highball Galss'da denilen büyük su bardağı alınır 250-350ml arası bir hacmi olmalı. 4,5cl Tequila, 9cl Portakal suyu, 1,5cl Grenadine (nar şurubu) Önce buz ardından her içki karışımında olması gerektiği gibi yüksek alkollü kısım Tequila, ardından portakal suyu ve en son olarak Sunrise efekti için Grenadine, bardağın kenarından yavaşça dökülmelidir, yayılmasını izlemek ayrı keyiftir.

İkinci yöntemde creme de cassis (siyah frenk üzümü likörü) grenadine yerine kullanılır. Portakal suyu yerineyse lime suyu ve soda kullanılır. 4,5cl Tequila, 4,5cl lime suyu, 4,5cl soda üstüne 1,5cl creme de cassis. Yöntem aynıdır aynı bardağa buzun ardından sırayla malzemeler konulur.

İkincisi daha alkollü ve daha ekşidir ama birincisindeki sunrise efekti ikincide yoktur.
Alkollü İçecekler

Diğer beğendiğim Tequila kokteyli margarita'dır. Genellikle geniş ağızlı kadehler soğutulmuş olarak kullanılır. Hatta bu tür kadehlere margarita glass da denir. Bunun için 3,5cl tequila, 2cl Cointreau (portakal likörü) 1,5cl lime ya da limon suyu shaker'da buzla beraber güzelce çalkalanır. Ağzı önceden tuzlanmış kadehe buzuyla beraber dökülür. Süslemesi size kalmış. Tuzdan faydalanma amaçlı kamışsız içilir.

Alkollü İçecekler
  • Paylaş
2

Hakan, Tekilanın tadı mı var :) direk mideye döküyoz zaten :) 5 Bira sınıırsız fıstık ve rock n roll dan sonra 3 shoot tekila yani hepsi bu.. :) neyin kokteyli üstad :) alete yazık :)

Şaman, Üstadım bunlara daha fazla tekila konuluyor hem de şekerli olduklarından sağlam çarpıyor :)

Hiç anlamasamda benim bile yapmayı becerdiklerim var, 2 tanesini babamdan öğrendim =)

Tequila Slammer (benim favorim)

Alkollü İçecekler

Tekila
Soda
Tuz
Havlu yada peçete : D

Uzunca bir bardağa biraz tuz koyun. Biraz lion suyu da sıkabilirsiniz. Üstüne soda ekleyin ve birazda tekila koyun. Bardağın ağzını elinizle yada peçeteyle yada havluyla kapatıp masaya vurun sert vurun ama=) sonra mis gibi köpürsün. Sonra kafaya dikin =) . Vurma kısmı pek keyifli oluyor. Tavsiye ederim yalnız çok çabuk çarpar insanı =)

Gin Fizz

Cin
Soda
Limon suyu azıcıkta şeker( ben şeker koymuyorum)
Süslemek için limon dilimleri kullanabiliriz efenim ve tabi buzda olabilir.
Alkollü İçecekler

Tüm malzemeleri karşıtırıyoruz hooobbb içiyoruzzzz

White Russian

Alkollü İçecekler

Kahve likörü
Süt
Krema(olmasa da olur)
Vodka

Hepsini karıştırıp içiyoruzzz. Kremayı kimi üstüne süslemek için kullanıyor ama zorunlu değil.

Bloody Mary
Alkollü İçecekler

Karabiber
Domates Suyu
Vodka
Limon suyu
Acı sos
Varsa worcestershire sos
Biraz tuz
Süslemek için kereviz yaprağı

Hepsini komple karıştırıyoruz kereviz yaprağımızla süsleyip içiyoruzzz =)
  • Paylaş

b-52,white russian,tequila sunrise

  • Paylaş
White russian,
mojito,,
gin fizz.
  • Paylaş
(votka tonik) 60 ml votka, 150ml tonik, 3-4dilim lime limon, 2-3 tane nane yaprakla
  • Paylaş