Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kesinlikle okunulması gereken filozoflar hangileridir?

Filozoflar
"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
Sokrates bunlardan biridir. Milattan önce 500 yıllarında Sokrates Atina parlamentosunun üyesiydi. Sokrates’in de oy verdiği birçok oylamalarda ölüm cezaları verilmiş ve onaylanmıştı.O günlerde halk bir iyi Tanrılara bir de kötü Tanrılara inanıyordu. Sokrates Tanrıların kötüsü olmaz bütün tanrılar iyidir dedi ve gençlere bunu sürekli anlattı. Atina Parlamentosu toplandı ve gençlerimizin aklını çeliyor diye uzun tartışmalardan sonra Sokrates’i ölüme mahkum etti. İnfaz için iki üç günlük zamanı vardı. Yakın dostları her şeyi ayarlamışlardı ve Sokrates’i hapishaneden kaçıracaklardı. Sokrates "Hayır." dedi. Herkes şaşırmıştı. Nedeni sorulduğunda: "Ben bu parlamento da yüzlerce insanı ölüme gönderdim, hukuk için. Aynı hukuk seni ölüme mahkum edince neden kaçıyorsun derlerse ne derim, hani hukukun üstünlüğü vardı" dedi. Hukukun üstünlüğü deyince akla Sokrates gelir. Çünkü o hukukun üstünlüğüne inandığı için ölmüştür.Demokrasi ve Özgürlük deyince Sokrates’in şu lafı akla gelir.“Sizin düşüncelerinize katılmıyorum, ama hayatımın pahasına da olsa sizin düşüncelerinizi savunmanızı destekliyorum.”
Felsefenin ön koşulu da özgür düşünce ortamıdır, özgür inanç ortamıdır, bu da laikliktir.Son nefesine kadarda inandığı şeyleri söylemekten vazgeçmemiştir, felsefecilerin hocası unvanını kazandıran şu laf ona aittir.
“Ben de bir tek nefes kalıncaya dek, bir tek nefes alacak gücüm bulundukça felsefe yapmaktan vazgeçmeyeceğim”
  • Paylaş
Hegel (1770-1831)
Filozoflar
Hegel'e göre akıl değişmez, mutlak, en güvenilir bilgi kaynağıdır. Akıl, insan düşünmesini ve bilinçsiz doğayı idare eden bir kanundur. Düşünmek, araştırılan ve bilgisi elde edilmek istenen "nesnenin özünü bilmek" etkinliğidir.
Her nesnede görüntüsünün ardında bir de öz vardır. Düşünmek, nesnenin ardındaki bu özü kavramaktır. Hegel'e göre akla uygun olan gerçektir. Akıl, mutlak varlığın ve doğadaki değişmenin bilgisini apaçık olarak vermektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

380 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları