Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ketojenik diyet nedir? Nasıl uygulanır?

Ketojenik diyet daha çok kanser hastalarında ve epilepsi hastalarında tedavi amacıyla kullanılır. bu diyet programında enerji protein ve yağlardan karşılanmaya çalışılır. Çünkü karbonhidrat bu kanser hastalarında tümörlerin büyümesine neden olur. Epilepsi hastalarında ise sinir iletimini engeller.

Yani ketojenik diyet kilo kaybetmek amacıyla uygulanan bir diyet değildir, aksine kanser hastalarının kilo kaybetmemesi için uygulanan bir diyettir.

Karbonhidrat sadece sebze ve meyvelerden karşılanmalıdır. Unlu, şekerli ürünler, tatlılar, makarna pirinç gibi karbonhidrat düzeyi yüksek yiyeceklerden kaçınmak gereklidir. Peynir ve yoğurt kullanımında yağlı olanları tercih etmek gereklidir. Ancak süt özellikle içerdiği şekerden dolayı ketojenik diyetlerde tercih edilmemektedir. Şekerden uzak durmak ve karbonhidratı en aza indirmek gerekir.

Diyet

Genel olarak uyulması gereken kurallar;


Kahvaltıda; ekmekten, kahvaltılık gevreklerden, tahıldan, pekmezden uzak durmak gerekir. Kahvaltıda yağ içeriği yüksek bir kaç dilim peynir, yumurta kullanılabilir. Çiğ sebzeler ve tam yağlı yoğurt ve meyveler de kullanılabilir. Sebzeli omlet de uygundur.

Öğle Yemeğinde; Yağ ve proteinden beslenmek önemlidir. Tam yağlı peynirlerden ve yumurtadan oluşan bir öğlen yemeği yenebilir. Omlet ve sebze tercih edilebilir. Tam yağlı balıklardan ringa, uskumru, ton balığından oluşan bir salata yapılabilir. Kırmızı et, köfte, tavuk şiş veya pirzola gibi yiyecekler yanında az salata ile öğlen yemeği oluşturulabilir.

Akşam Yemeğinde; Akşam yemeğinde de yağ ve protein içeriği yüksek gıdalarla yapmak gerekir. Etler, salatalar ve zeytinyağlı sebze yemekleri tüketilebilir.

Ketojenik diyette protein açısından zengin beslenmek sindirim sistemini bozarak kabızlığa neden olur. Ketojenik diyette böbrek taşı da oluşabilir. Kanda ürik asitin yükselmesi de bir yan etki olarak gözlenebilir. Bu nedenle doktor kontrollü ve düzenli olarak uygulamak önemlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

222 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt