Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Kıble' ve 'Kibele' arasında ne gibi bir benzerlik vardır?

Kibele: Hitit ve Hurriler'de ilk kez rastlansa da meşhur olmasını Frigler sağlıyor. Anadolunun ana tanrıçası, anaerkil dönemi de temsil ediyor, adının kaynağı tartışmalı; Hititçe kubbaba'dan geldiği söyleniyor. Sybil, spil gibi sözlerin de kökeninde kibele var. Hatta kızlara konan "sibel" adının da aslı kibeledir.

Kıble; güney anlamına da gelir, güneyden esen rüzgarın adı da kıbledir ama kıblenin en bilinen anlamı Kabe'nin bulunduğu yön olmasıdır ki Kabe Türkiye için güney doğu tarafındadır. Kıble sözcük itibarıyla Arapça'dır. Sonuç: "kıble" ile "kibele"nin ne etimolojik köken, ne de anlam olarak bir benzerliği yoktur, benzerlik sadece ses benzerliğinden ibarettir.
  • Paylaş
Tanrıça kibele etrafına dönerek yapılırmış ibadet, şimdi de kıble etrafında dönülüyor mesela.
  • Paylaş
Kelime kökenleri bile farklı şimdilerde "kibele" ismi "sibel" olarak bayanlarda kullanıyor. Bereket anlamındaki kıble ile anlamları o kadar farklı ki...
  • Paylaş
Şimdi Türkçe'deki tek etimolojik sözlük olan Nişanyan'a baktım. Kıble Arapça "kabila" yani kabulden türemiş. Anlamını zaten sayın @biyolog çok nefis açıklamış (bkz.nisanyansozluk.com/?k=k%c4%b1ble ). Kibele ise Araplar bu toprakları İslamlaştırmadan bin yıllarca (MÖ 7000) önceden beri olan ana tanrıçadır (bkz.tr.wikipedia.org/wiki/kibele ). İslamiyet kendi Allah'ı hariç bütün tanrılara put dediğine ve onları kabul etmediğine göre sayın Müslüman arkadaşlar siz siz olun namaza duracağınız yönü Allah'dan önce bu topraklarda kabul görmüş ve Allah tarafından tapılması yasaklanmış olan anatanrıçayla karıştırmayın, bakarsınız bir de bu benzetmelerle günaha giriyorsunuzdur.
  • Paylaş
koken bakimindan olabilirmi acaba!!!
  • Paylaş
blent gibi bende katılıyorum saçma alaka yok avuç ile havuç arasında ne benzerlik var sence
  • Paylaş
1

Hakan, trakya ahalisi "h" harfini yutuyor konuşurken. havuç oluyor avuç var bi alaka var :))

kelime benzerliği sanıyorum
  • Paylaş
himm ilginc sotu kokeni derinlere dayaniyo galiba.Bilmek ogrenmek lazim galiba..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2706 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları