Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıbrıs'taki en zehirli yılan hangisidir?

YılanKıbrıs halkı ağzında "Gufi" olarak adlandırılan sağır yılandır. Özellikle Karpaz, Lapta ve Karşıyaka bölgelerinde görülür. Aşağıda özellikleri verilen yılanın zoolojik bilgileri Prof. Dr. Bayram GÖÇMEN veri tabanından alınmıştır:

Morfolojik Özellikler: Vücut boyu 130 bazen de 200 cm. kadar olabilen kalın yapılı, Kıbrıs’ın en tehlikeli ve en iri yılan türüdür. Başın üst tarafı yalnız karinalı küçük pullarla örtülü. Göz bebeği dikey, göz etrafında pul halkasında pul sayısı 14-18 arasında değişir. Göz ile supralabialia arasında 3, nadiren iki pul sırası vardır. Supralabialia 10, bazen 9 veya 11 olabilir. Karinalı sırt pulları gövde ortasında 25, nadiren 27 sıralı, ventralia 155-180, subcaudalia 35-58. Sırt taraf gri veya esmer kahverengi, genellikle bariz iri siyahımsı lekelidir. Bazen iki parçalı olabilen bu lekelerin kenarları esmer şeritle çevrili, orta kısımları tuğla kırmızısıdır. Temporal şeritler soluk renkli, gövde yanlarında da koyu leke sıraları bulunur. Alt taraf hafif pembemsi sarı yahut beyaz ve siyah noktalıdır.
Biyolojik-Ekolojik Özellikler: Ormansız düz ova ve taşlık kısımlarda yaşar. Ayrıca harabelerde, tarla ve bahçe aralarında da görülürler. Besinlerini küçük kemiriciler, kuşlar, kertenkele ve yılanlar teşkil eder. Aylarını önce zehirleyip öldürür, sonra yutar. Bir dişi 5-7 yavru doğurur. Zehirli bir türdür ve zehri insanlar için tehlikeli olabilir. Ancak bu yılanın zehirlenmesi ile ölüm olayı bilinmemektedir. Bütün yılan türleri gibi rahatsız edilmedikçe insana saldırmazlar.
Coğrafi Dağılış: Kıbrıs, Kuzey Afrika, Siklat Adaları, Türkiye ile Batı ve Orta Asya türün yayılış alanını teşkil eder. Vertikal dağılışı 2000 m.’ye ulaşır. Kuzey Kıbrıs’ta, bilhassa Geçitköy, Karşıyaka ve Lapta civarlarında (Girne Bölgesi), keza Karpaz Bölgesi’nde sık olarak görülür. Kıbrıs’ta ada için endemik kabul edilen nominat ırk, V. lebetina lebetina yaşar (Osenegg, 1989; Schätti & Sigg, 1989; Böhme & Wiedl, 1994; Göçmen et al.,1996a). Böhme & Wiedl (1994) Baf yakınında yakaladıkları bir ergin örnekte, sadece sağ tarafta göz üstünde yer alan superciliar plakların önemli derecede ön sırt tarafa doğru çıkıntı yaptığını ve küçük fakat bariz bir boynuz şekillendirdiğini rapor etmiştir.
  • Paylaş