Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıbrıs'ta yaşam standartları ve iş olanakları İstanbul'dan daha mı iyi?

Yaşam standartları daha yüksek fakat iş olanakları kesinlikle istanbul'dan daha iyi değil. Yaşam standartlarının yüksekliği de herkesin güzel evlere, arabalara sahip olması, şehirde suç oranlarının düşük insana saygının yüksek olması eğitim kalitesinin yüksek olmasıdır.

Fakat özellikle istanbul'da yaşayan insanlar için Kıbrıs'ta yaşamak zor olabilir. Şöyle örnek vereyim İstanbul'da adım başı özel hastaneye rastlayabiliyorken kıbrıs'ta 1-2 tane özel hastane bulunmaktadır. Fiyatları da oldukça fahiştir. Özel hastane dışındaki hastanelerde de standartlar oldukça düşüktür.
Şehirde sıkça elektrik gider, Kıbrıs vatandaşı olmadan yüksek yaşam standartlarına ulaşmak çok zordur. Kıbrıs vatandaşı olmak ise imkansıza yakındır.

Asgari ücret 2012 sonu itibariyle 1300 - 1400 TL'dir ama Kıbrıs'ta bu rakamlarda gelirle yaşamak neredeyse imkansızdır. 250 - 300 pound'dan aşağıya kiralık bir ev bulma şansınız yoktur. O da zaten 1000 liraya yakın bir rakam yapar. Her eve her ay abartısız 200 ile 500 TL arası elektrik faturası gelir. Market pahalı, elektrik su vs pahalıdır. Dolayısıyla 5000 Lira civarı bir gelir sahibi olmadan yüksek yaşam standardına ulaşmak zordur.

Ada özellikle yazları cehennem sıcağıdır. Klimasız hiçbir ortamda durulmaz. Evlerde sinek böcek fare bolca dolanır dolayısıyla sürekli ilaçlatmak gerekir. Çok sık elektrik ve su kesintileri yaşanır.

Bunca olumsuz şart arasında iyi geliriniz varsa genç yaşta mükemmel bir emeklilik hayatı yaşayabilirsiniz. Havuz, deniz, kum ve güneş ayağınızın altındadır. Bay bayan fark etmez gece saat 2'de sokak aralarında tek başına bile dolaşabilirsiniz. Kimse dönüp bakmaz bile. Arabanızı evinizi kilitlemeniz gerekmez. Ev ve arabalar ucuzdur. Maalesef ki Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi orada da öğrenciler kiraları yükseltmişlerdir. Kötü durum araba olmadan Kıbrıs'ta yaşamak oldukça zordur. Çünkü toplu taşıma neredeyse hiç gelişmemiştir.


Aslında yazılabilecek çok fazla şey var. Kendimden kısa bir örnekle bitireyim hem bunca şeyi nereden öğrendiğimi anlamış olursunuz 2012 yılında yaklaşık 5000 lira civarı bir ücret teklifi aldım. Eşimle beraber Kıbrıs'a yerleşmem istendi. Deneme amaçlı gittim 1 ay civarı kaldım. İstanbul Şişli'den kalkıp da Kıbrıs'a yerleşmek için 5000 lira'nın yeteri kadar cazip olmadığını anlayıp geri döndüm.


Oraya taşınacağınız zaman asla hiçbir ev eşyanızı götüremeyeceğinizi unutmayın. Orada binlerce iş fırsatı olmadığını bilin. Kendiniz bir iş kurabilirseniz çok para kazanırsınız. Ada halkının çoğu zaten zengin olduğu için yeni bir işe kalkışma gibi bir dertleri yok. Türkiye'deki sağlık, barınma, ve benzeri çoğu sosyal hizmetlerden faydalanma düzeyinizin çok düşeceğini unutmayın.
  • Paylaş
Kıbrıs'ta devlet desteklerinin (özellikle Ar-Ge desteklerinin) çok kolaylıkla alınabildiğini ve destek miktarlarının gerçekten cezbedici olduğunu duymuştum.

Ancak, kesin bir bilgi sahibi olmadığım için yanıltıcı olmak istemem.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8622 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları