Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo problemi olanların egzersiz sürelerini nasıl hesaplamaları gerekir?

Günlük, haftalık Düzenle
Egzersiz şiddetini belirlemede en önemli nokta doz-yanıt ilişkisidir. Doz, antrenmanın yükü olup üç ögesi vardır:

  1. Egzersizin şiddeti
  2. Süresi
  3. Sıklığı
Egzersiz programının etkili ve yararlı olabilmesi için belli bir eşik düzeyinin üstünde, buna karşılık maksimal sınırın altında olması gerekir. Bu dozu belirlemek için çeşitli yöntemler olmakla birlikte en pratik olanı nabız sayarak yapılan değerlendirmelerdir. Bu amaçla kullanılan başlıca iki yöntem vardır.

  1. Maksimal kalp atım sayısı yöntemi: Maksimal nabız sayısı = 220 - Yaş ± 10 formülüyle hesaplanmış bir değer olup, bulunan değerin yüzde kaçıyla egzersiz yapılacağı planlandıktan sonra egzersiz sırasında nabız kontrolü yapılmalıdır.
  2. Maksimal kalp atım sayısı yedeği yöntemi: Maksimal kalp sayısı yedeği = Maksimal nabız - istirahat nabzı formülüyle hesaplanır. Örneğin 50 yaşındaki bir kişiyi ele alalım. 50 yaş için maksimal nabız 174′dür. Bu kişinin istirahat nabzı 74 olsun. O halde maksimal nabız yedeği 174-74 = 100'dür. Kişinin 74 + 70 = 144. O halde bu kişinin yaptığı egzersiz, nabız 144'e çıkaracak şiddette olmalıdır.
Egzersiz şiddetinin en doğru değerlendirmesi ise metabolik kriterle, yani max VO2 tayiniyle yapılabilir. Egzersizin sıklığı ve süresi, birbiriyle yakından ilişkilidir.
  • Paylaş
2

Eski Inploider, nabız hesabını yaparken yaş ve kilo dahil edilmiyor mu ? kilo da önemli değil mi sonuçta nabız atışında.

Şaman, VO2 nedir?