Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo verme sürecinde psikolojik desteğin önemi var mıdır?

Önemlidir. Sıkılınca yemek mi yiyorsunuz? Farkında olmadan kendinizi yemek yerken mi buluyorsunuz? Kendinizi yalnız hissettiğinizde yemeğin arkadaşlığına mı başvuruyorsunuz? İşte bu durumlarda kişinin kaygı ve mutsuzluk durumunu azaltması için yemeğe başvurduğu görülmektedir. Kilonun temelinde beslenme alışkanlıkları vardır. Beslenme düzeni ile duygular arasında da ilişki vardır. Kişi hayatında çeşitli beslenme uzmanlarına, hekimlere gitmesine rağmen kilo vermekte zorlanıyorsa ya da bir süre beslenme programına uyup daha sonra motivasyon kırıklığı ile beslenme düzeninde aksaklık yaşıyorsa, kilo vermeyi engelleyen psikolojik nedenler olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bir kişi stresle başa çıkamadığında yemeğe başvuruyorsa, diyet programını uygulayamıyorsa kendisinde motivasyon kırıklığı hissedebilir. İnançsızlık ve çaresizlik duygusu motivasyon kırıklığının ve diyet yapma sürecinin yarım bırakılmasının en temel sebeplerindendir.

Psikolojik desteğin önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar göstermiştir kişilerin kilo verme ve koruma sürecinde psikoterapiden büyük yararlar görülmüştür. Yurt dışında pek çok ülkede beslenme uzmanları ve psikologlar birlikte çalışmaktadır. Bu şekilde daha kontrolü ve daha düzenli bir kilo verme süreci oluşturulur.
  • Paylaş
Ben 20 kilo vermiş bir insan olarak her şeyi, boğazımı tutmaya ve haftada 4-5 kez spor salonlarında paralanmaya borçluyum. Önemli olanlar bunlardır. Psikolojik destekten kastınız profesyonel bir destekse, kesinlikle böyle bir şeye gerek yok zira en büyük destek kendinizsiniz. İlerdeki güzel görünümünüzü düşünerek kendinize destek olabilirsiniz. Ama tabi ailenin desteği de yardımcı olabilir.
  • Paylaş
Normal bir yeme düzenine sahipseniz ve buna rağmen kilo alıyorsanız, yeme düzeninizi değiştirmeniz gerektiği aşikar fakat eğer normal bir beslenme alışkanlığınız yoksa bunu fark etmişsinizdir ya da elbet fark edersiniz. Sürekli yeme ihtiyacı hissediliyorsa ve tokluk hissi hissedilmeden duyguları bastırmak amacıyla sürekli yiyecekler ve içecekler tüketiliyorsa, yeme bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Bu durumda destek almanızı öneriririm. Eğer desteğe gücünüz ya da vaktiniz yoksa kendi kendinizi de bu konuda eğitebilir, geliştirebilirsiniz. Kendinizi en çok rahatlattığını düşündüğünüz aktiviteleri bir kağıda yazıp sonrasında uygularsanız sizin için yararlı olacaktır. Yoga sizin için muntazam güzel bir spor ve meditasyon olacaktır. Ruhunuz doyarsa bedeniniz de doyar. Planlı olmak da çoğu zaman işe yarar ve tetikleyicidir. Bir uzman diyetisyenden yardım alınmasını öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

523 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları