Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo vermek için spor yaparken nasıl beslenmek gerekir?

Uzman değilim ama kısa bir spor geçmişim var. Bildiğim kadarı ile; spordan max 2 saat önce karbonhidrat ama yağ oranı az yemekler (makarna, yoğurtlu bile olabilir ama yağsız) spor sonrası protein tüketmek gerekiyor. Yeşil mercimekten, et her şey olabilir ama yağsız olabildiğince, tavuk tercih ediliyorsa 2 çevirme tavuk bile yesen derisini yememelisiniz dikkat! Tatlı ve meyveden uzak durunuz, meyve yenecek ise yoğurt yahut grisini ile yenmeli kan şekeri için.

Bir öneri olarak; çok tatlı seven biriyim rejim dönemi elmayı rendele biraz tarçın ve yoğurt ile süper bir tatlı hatta bir süre sonra fazla tatlı bile geliyor şeker kullanmadıkça, arada bir kuru incir de tatlı ihtiyacını kesiyor.
  • Paylaş
Kilo vermek için beslenme çok önemlidir ama tecrübelerim söylüyor ki kişiden kişiye değişen birçok şey var. Ben diyetisyene gitmeyerek hata yaptım ve deneme yanılma yoluyla kendime uygun bir beslenme programı buldum.
Herkes için ortak gereken şeyler bol protein (hayvansal), sağlıklı karbobhidratlar (yulaf, kepek), sağlıklı yağlar (yağ yakmanın en iyi yolu yağ tüketmektir, az yağ ya da sağlıksız yağlar kilo almaya neden olur). Şeker ve tuzu unutmak ve ara öğünleri asla atlamamak, saatleri de doğru ayarlamak gerekir. Örneğin yediğinizi sindirmeden spora gidemezsiniz.
  • Paylaş
İki güzel hanımdan sonra bir de benim yazmam abes midir acaba demeyeceğim ve döktüreceğim incilerimi. Ben de tecrübelerimle anlatacağım. Kilo vermenin en önemli sırrı vücuda giren kalorinin çıkan kaloriden az olmasıdır. Tabii ki vücudunuza aldığınız besinler yine her zaman aldığınız besin piramidi dengesini korumalıdır.
Spor
Sadece bu üçgenin taban alanı küçülmelidir. Kilo verirken biraz hesap yaparsanız zaten ideal kilo verme hızınızı da kendiniz bulursunuz. Normalde günde 2000 kalori kadar alırız. Eğer siz hızlı tempoda 3-3,5 saat spor yaparsanız yani kalbiniz 120-130 üzeri atarak (yağ yakma nabız hızınızı buradan: fitbull.com/magazine/ideal-kalp-atis-hi... ya da yaş ve BMI'ınıza göre daha hassas hesaplayan bir İnternet sitesinden bakabilirsiniz) 3000 kaloriye yakın yakarsınız. 2000 kaloriyi de kısar ve 1500 hatta 1000 kaloriye indirebilirseniz yağları yakmaya 10-15 gün içinde fark edilir şekilde başlarsınız. Bu tempo tabii ki insanların zayıflamasını ve işsiz kalmayı istemeyen diyetisyenler için çok hızlıdır. Bu şekilde çalışırsanız ayda 10 kiloya kadar çıkabilirsiniz. Diyetisyenler en fazla ayda 4 kilo derler. Tamam hızlı zayıflayabilirsiniz, bir mahsuru da yoktur ve diyetisyenlerin hesabı da doğrudur. O nedenle istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra eğer hızlı zayıflamışsanız ayda 4 kiloyla kaç ay diyet yapmanız gerekiyorsa o sürenin kalanı kadar diyete devam etmeniz gerekir ki o kilolar anında geri gelmesin. Yani diyelim 10 kilo vereceksiniz, diyetisyen size 2,5 ay süre veriyor ama aylardan mayıs, haziran ortası tatile gideceksiniz. Bu durumda 10 kilonuzu 1 ayda verip kalan 1,5 ay diyetinize devam ederseniz hem tatilinizde artık bikini mi mayo mu ne istiyorsanız utanmadan giyersiniz hem de diyetisyeninizin diyet süresine uyup kiloları hızlıca geri almazsınız.
  • Paylaş
Kilo vermek için spor yapmak yanlış bir tercih, sağlıklı yaşam için spor yapmalısınız. Yine sağlıklı yaşam için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yan etkisi kilo alma olan ilaç kullanmıyorsanız, kilo vermek gibi bir derdiniz olmayacak... Belki aynı kiloda çok daha güzel bir vücuda sahip olacaksınız. Neden spor yapmak istediğinize dair algınızı değiştirmenizi öneririm. Bunun tüm sorunlarınızı çözeceğini düşünüyorum. Yoksa istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, sporu bırakıp tekrar aynı kiloyu belki de daha fazlasını alma ihtimaliniz olacaktır.
  • Paylaş
Spor yaparken boğazını tutmak zordur spor insanın karnını acıktırır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

414 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt