Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo vermeye çalışan insanlar neden çabuk pes eder?

Bence kilo vermenin fizyolojik ve psikolojik boyutu bir arada bulunuyor. Aklıma gelen nedenleri;
 • Kilo vermenin gerçekten zor olması: Başarılı bir şekilde, uzun süreye yayarak kilo vermek kolay bir şey değildir. Genelde kilolu insanlar yemek yiyerek stres atar ve yemek sayesinde rahatlarlar. Kilolardan kurtulmak için önce kendini bu bağdan kopmaya hazırlamaları gereklidir. Kafada bitirmek sözü burada geçerli. Tutarlı olmak, azimli olmak, zaman ve çaba göstermek önemlidir. Sürekli odaklanma ve dikkat gerektirir.
 • Gerçekçi Beklentiler: Kilo vermeye başlarken herkes en iyi halini düşünmeye başlar. Fiziksel olarak, spor yapmadan elde edilmesi zor olan vücudun hayal edilmesi ve gidilen yolun bununla örtüşmemesi pes etmeyi doğuruyor olabilir. İki ay diyet yaparak Brad Pitt'in fight clup haline dönüşmeyi beklemek gerçekçi değil elbette : )
 • Başarısızlık korkusu: Genelde kilo vermeye çalışan insanların tipik özelliğidir, her an her zaman diyette olurlar ancak bu sadece kısa anlarda geçerlidir. Kilo verme sürecinin uzun olması, istenilen görüntüye hemen ulaşılmak istenmesi bu yoldaki azmi yıpratır. Bu nedenle kilo vermeye çok uzak bir hayal gibi bakılmasına neden olabilir.
 • Alışkanlık: Beslenme hayatın devamlılığı için gerekli bir olaydır. Bu zorunlu olay herkes için bir şekilde şekillenir. Hayatının hiç bir evresinde spor yapmamış ve belli bir beslenme düzeni olan insanın birden bunu değiştirmesi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak zordur. Aslında bence en büyük nedenlerinden biri de budur. Alışkanlıkların gücüdür...
 • Çevre: Siz kilo vermeye çalışırken, çevrenizdeki insanların sağlıksız öğünler yaratması, öğün aralarında atıştırmalar yapmaları sizi de etkileyecektir. Eğer azim ve iradenizi kuvvetlendirirseniz çevre kurbanı olmazsınız. Arkadaşımın biz fast food yerken bir kase yoğurtla öğün geçirdiğini ve çok sağlıklı kilolar verdiğini söyleyebilirim...
 • Mesleki Gereksinimler: Günlük rutinlerin arasında bir de beslenme sıkıntısıyla uğraşmak güç olabilir. Spor için zamanın ayrılmaması ve mesleğinin hareketsizliği kilo vermede güçleştirici unsurlardır.

Özetle; Bence alışkanlıklarımızdan zor vazgeçebilen insanlar olmamız kilo vermeye, beslenme alışkanlığını değiştirmeye en zorlayan nedenlerdir. Diğerleri ise destekleyici olan faktörler... .
 • Paylaş
1

Eski Inploider, özellikle yemek yiyerek stres atma konusu çok ciddi sıkıntı. profesyonel destek şart bunu çözmek için

Bunun pek çok sebebi var aslında:
 1. İnsan modern dünyada evrimleşmedi. Bugün sahip olduğumuz özellikleri mağara adamı olduğumuz dönemlerden aldık. Ve o dönemlerde yiyecek bulmak çok kolay değildi. Bu nedenle özellikle de en zor bulunan şekerli yiyecekeri bulmak oldukça büyük bir zahmet gerekiyordu. Bu çabaya değmesi gerekirdi, aksi takdirde gidip o şekerli yiyecekler için büyük zahmetlere girmezdik. Bu sebeple yemek yemek. Özellikle şekerli yiyecekler bizde haz yaratma mekanizması ortaya çıkardı. Bugün ise bu yiyecekler çok ortada ve ulaşmak çok kolay, ancak mekanizma henüz sönmedi. Bu nedenle bu doğal mekanizmaya karşı çıkıp insanın nefsine hakim olması oldukça zor bir durum diyebiliriz.
 2. Pek çok sorunla uğraşırken en kısa yolda sonuca ulaşmak isteriz. Kilo vermek zaten çok zor bir işken siz hayatınızdaki tüm zararlı yiyeceklerin hepsini bir anda tümüyle hayatınızdan çıkartmaya çalışırsanız daha da zorlanmanız mümkün. Değişim sancılı bir süreçtir. Bu süreci daha kolay atlatmak için adım adım gitmek daha uygun olacaktır (bununla ilgili bir yazıma motive.com.tr/blog/yeni-yilda-yepyeni-b... adresinden ulaşabilirsiniz).
 3. Kilo vermek hormonal dengeleri etkiler ve dikkatli bir şekilde yapılmazsa mutsuzluğa yol açabilir.
 • Paylaş
Çünkü kilo vermek ve o kiloda sabit kalabilmek bir diyet programına uymak ya da halk deyimiyle "az yemek"le olmuyor. Kilo vermek için hormonal ölçümler, metabolizma hızı, kan şekeri gibi değerler ölçülür. Yaptığınız işe ve aktivitelere göre günlük kalori ihtiyacınız hesaplanır.

Bundan sonrası gerek beslenmede gerekse egzersiz/spor faaliyetlerinde bir yaşam tarzı olmalıdır. Yani o beslenme şekline, spor yapmaya geçici bir süreç olarak bakmamak gerekir. Yaşam tarzınızın, beslenme tarzınızın değişmesi gerekir.

Bazıları "gece yatmadan bir tabak makarna yerim" derler. Bu alışkanlığını artık hayatından sileceksin. Bu değişim sürekli olması gerektiğinden zordur. Değişimler her zaman zordur.

1 yıl kilo verip, sonra aynı kiloya 3 ayda varabilirsiniz. Önemli olan hayat ve beslenme tarzınızın değişmesi.
 • Paylaş
Bunun bir çok sebebi olabilir. Dünyadaki çoğu insanın yeme bozukluğuna sahip olduğunu düşünüyorum. Yeme bozukluklarının da bir çok alt maddesi var. Anorexia nervosa ve bulimia nervosa bunlara örnek olabilir. Kilo vermeye çalışıp çabuk pes eden insanlar da bu iki örneğin tam zıttı olan bir yeme bozukluğuna sahip olabilir. Bu yeme bozukluğunda bir çeşit duygularını bastırma olarak tanımlarsak, hiç doymama gibi bir durum görülebilir. Bu tip insanlar diyet yaparken almaları gereken kalorinin altında yemek yerler ve diyet yapmadıkları süre içerisinde de hiç tokluk hissetmeden sürekli yemeye devam ederler, genellikle abur cuburlar tercih edilir. Bu bozukluğa sahip insanlar şişman ve obez insanların büyük bir bölümünü oluşturur. Çabucak pes etmelerinin sebebi bu bozukluğa ve anlayacağınız üzere bu alışkanlığa sahip olmaları olabilir. Bu olayın pek çok sağlık sorununa yol açtığını söylemeliyim. Bu yeme bozukluğuna sahip insanların başvurabileceği yöntemler de az değil. Öncelikle bir uzman diyetisyenle görüşmeleri daha sağlıklı olacaktır. Planlı olmak çoğu zaman tetikleyicidir ve başarılı sonuçlar getirir. Yogayı önerebilirim rahatlıkla yapılabilir. Ruhunuz doyarsa bedeniniz de doyacaktır. Kendinizi en çok rahatlattığını düşündüğünüz aktiviteleri bir kağıda yazarsanız ve sonrasında uygularsanız yararınıza olacaktır.
 • Paylaş
Çünkü her bir kilo 7000 kaloriye tekabül eder. Yerken 7000 karoriyi almak kolaydır. Fakat vermek söz konusu olduğunda 7000 kaloriyi yakmak ciddi emek ister. Yani bu da hem sevdiğin şeyleri yemekten vazgeçmek hem de üstüne spor yaparken rahatından vazgeçmek anlamına geliyor olabilir (tabi sağlıkla ilgili herhangi bir problemi olmayanlar için).
 • Paylaş
Kilo vermeye çalışılırken ilk iki hafta hiçbir kilo verilmez ama hem diyete hem de egzersize devam etmek gerekir. Dolayısıyla zaten bol yeme ihtiyacıyla yanıp tutuşan, aç kalmayı göze alamayan kilolu kişinin şevki kırılır ve pes eder. Aslında iki haftayı bol egzersiz ve diyetle geçiren kişi iki haftanın sonunda kilo vermeye başladıktan sonra büyük bir motivasyonla programına devam eder.
 • Paylaş
Şunu bilmeliyiz ki kilo vermek gerçekten çok zor bir durum . Çabuk pes edilmesinin tek nedeni ise iradeye hakim olamamadır.
 • Paylaş
Kilo vermeye çalışmamak gerek. Tedavi olmak gerek. İkisi arasında ciddi fark var.
Bence bakış açımızı bunun bir hastalık olduğuna çevirmeli ve tedavi olmalıyız.
Sağlık sektörünün rant ağına düşmeden gerçekten tedavi olmalıyız.
Gonca Köse (@GNCKSE) 'ye çok katılıyorum.
 • Paylaş
Yanlış ya da eksik yöntemleri deneyerek gözle görülür bir sonuç değişiklik elde edemeyince hemen pes ederiz, tabi iradeden de kaynaklanıyor... .
 • Paylaş
Kilo vermek zevkli olabilir ama, Yemek yemek çok daha zevkli ondandır.
 • Paylaş
Acıkır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1126 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt