Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadının değeri nereden gelir?

Kimileri, Adem'den sonra yaratıldığına göre, ikinci derecede bir varlıktır dedi kadın için; kimileri de tam tersine, Adem bir denemeydi, Tanrı insan denemesinin en etkin biçimine Havva ile ulaştı dediDüzenle
Kadının toplumdaki statüsünün değişimin miladı İÖ 3000'li yıllardır. İÖ 3000 öncesinde kadın, ekonomik ve toplumsal işleyişte büyük roller üstlenmiş, önemli, değerli, saygın, sözü geçer ve tanrıçalığa yükseltilmiş sevgili bir varlıktır; sonrasında ise yere düşmüş bir yıldız. Toplumsal üretimden dışlanmış, değersizleşmiş, saygınlığını yitirmiş; üstelik bir de ilahlar dünyasından kovulmuştur.

Kadının toplumdaki yerini kronolojik olarak inceleyecek olursak..

İlk çağlarda dişileri, fiziksel ve büyolojik yapı farkı ve doğurgan nitelikleri nedeniyle, av etkinliklerinde sınırlı bir rol üstleniyordu. Buna rağmen toplumu oluşturan bireyin dünyaya gelişine aracılık eden dişi, bu rolüyle "yaşamın devamını garantileyen bir kimlikle" algılanmış ve kimliği ona büyük değer kazandırmış olmalıdır. Çünkü ilkelin sezgi gücü, türün devamı açısından, bireyin tek başına bir "hiç" ancak topluluğun "herşey" olduğunu söylemektedir. Kadın doğurgan yapısıyla toplum içinde önemli bir yere sahipti, ancak değerinin kaynağı yalnızca cinsel işlevi değildi. Erkeğin getirdiği eti işliyor ve onun avı ele geçirmesinin rastlantılara bağlı olduğu koşullarda, topladığı ürünler topluluğun beslenme sorunun çözümünü ciddi bir biçimde güvence altına alıyordu. Orta Paleotik' de ise "Neandertal" adamı için kadın oldukça değerli ve önemli bir varlıktır. Mağara resimleri ve taştan yapılma figürler ona olan ilgiyi kanıtlar. Üstelik bu dönemde kadın toplayıcılıkta uzmanlaşmış bir anadır. Bu ona meyve cinslerini, yabani tahılları,mantarları çok iyi tanıma fırsatı vermiş ve yaralanan erkekleri için gerekli olan ilaçları bilmesini sağlamıştır. Üst Paleotik de ise verimlilik simgesi varlığı ile ana ve ata rolü onu farklı bir işlevi daha üstlenmeye götürmektedir: Tanrıçalık.
....

Pagan dinlerinde de kadının doğurganlık özelliği nedeniyle kadın; Tanrıça olarak nitelendirilmiştir. Ancak Hristiyanlık ve Paganizm'in üstünlük yarışında Hristiyanlık, papalık; pagan dinlere ve onların tanrıçalarına, sembollerine savaş açmış; kadını ilahi bir varlık olmaktan çıkarıp, şeytanileştirmiştir. Kadını ve cinselliği kötülemiş, toplumda genel yargıların oluşmasına neden olmuştur (kendi fikirlerimize de bir baktığımızda aslında cinselliğe ve kadını bir yerde şeytani bir varlık olarak gördüğümüzü itiraf edebiliriz. Bu binlerce yıl süregelen genel yargıların yansımasıdır). Hristiyanlık ve daha sonra gelen dinler de bunu desteklemişlerdir. Kadın tutkudur ve günahtır!
....

Günümüzde kısmına geçmeyeceğim ama isterseniz bir açıklama yaparım elbette. Saygılar..

 • Paylaş
Kadın bir mal mıdır ki değeri olsun. Anadır bacıdır kardeştir yardır.
 • Paylaş
Doğurganlığından.
 • Paylaş
Erkekten gelir. Kadına değeri erkek verir. Erkeğin değer vermediği kadına hem cinsleri de değer vermez. Rus ve Moğol gelenekleri başta olmak üzere kadın bir çok kültürde hala değersiz ve onun için kavga etmeye bile değmiyecek varlıktır. İslam dan ziyade Türk gelenekleri kadını erkeğin değerli hazinesi olarak görmüştür. Bırakın kavgayı kadın için savaş bile çıkması mümkündür. Peki sebebi ne. Sebebi onun kadın cinsine ait özellikleri olması değil, erkeğin kadına değer vermesi.
 • Paylaş
6

Şaman, Yiycen kafana kafana üstat C:

Hakan, Tespit yaptım üstad, basitçe düşünürsek erkek varsa kadın ırk olarak değer kazanır. Tıpkı hukuk gibi. İnsan varsa hukuk vardır. Kafa bu yani:-) yasal kafa.

Şaman, Üstadım gördüğün gibi ben destekledim zaten, açıklamayı bana yapmana gerek yok, önce bi feminist bacılarımız okusun sonra yaparsın açıklamanı.

Belgi Saygı, Gerçekten kulağa hoş geldiği için beğendim. Benim için aynısı erkek için de geçerli. Lakin böyle bir dünya yok maalesef :(

Hakan, Kulak güzel demek ki :-)

Belgi Saygı, :) Ehh fena değildir :-)

Erkeğin değerinin geldiği yerden. Değer insana mahsustur her kadın da bir insan kadar değerlidir.
 • Paylaş
11

Erkan YILMAZ, Yaradılışından çünkü kadınlar bize Allah ın emanetidir anlayana ...

Dilara, Erkan bey kadınlar kimseye emanet değildir. Hele sizlere iyi ki emanet değiliz, her gün kadınları döven, öldüren hatta tecavüz edip köle pazarında satanlar zaten ağızlarından Allah lafını düşürmeyenler. "Anlayana" ne demek, bu ilkel lafı hepimiz anlıyoruz. Kimseye emanet olmadığımızı siz anlayabiliyor musunuz?..

Erkan YILMAZ, Şiddet sadece bedenle olmaz bugün kadınlarda erkeklere ciddi bir psikolojik şiddet uyguluyor. Bugün Allah diyenler içinden değil dilinden dediği için ve kuranı ve sünneti yaşamadığı için kadını erkeğe verenden anlamadığı için yanlış bir erkek profili var. Erkeler suçlu evet ama kadınlarda inanılmaz suçlu şiddet iki taraftada var birbirine karşı fark ise biri maddi biri manevi at gözlüğü ile bskmayıp birbirimizi daha iyi anlamalıyız. Kadın da kadın demekle çozulmez bu iş aksine daha da beter olacak çünkü iki tarafta geri zekalı ve tek çıkış dinimizin yolunda bunu anla anlat ondan sonra bana şiddetten bahset

Dilara, Erkan bey bakın kadını erkeğe veren diyorsunuz. O sizin inancınız, benim inancıma göre kadını erkeğe veren diye bir şey yok. Kadın ne maldır ne de emanet. En az erkek kadar mükemmel, tam insandır. Psikolojik şiddetten ne yazık ki bir tane bile öküz ölmedi bugüne kadar ama fiziksel şiddetten her gün ortalama iki kadın ölüyor bu ülkede. İslamiyet kadını erkeğin malı yapıyor hatta bütün ayetler de erkeğe hitaben yazılmış. Eğer o din kadını da insan olarak görseydi kitabın en az yarısı da kadına hitaben yazılırdı. İnancınız sizin olsun, kadınları da mal gibi görmeyi bırakın. Ben altımda bir sürü erkek çalıştırıyorum, onları mal gibi görsem onların ya da sizin hoşunuza gider mi? Dininiz erkek dini, onu kabul edebilen kadınların zekalarından şüphe duyuyorum. Bir erkeğin dört kadın alabilmesi ne demek, bir de hadisler bakın, bir erkeğin hangi derecede akrabası olan kadınlarla cima yapabileceği konuları bolca işlenmiş. Bana dininizden bahsetmeyin, emin olun onu sizden iyi biliyorum. Nereden şimdi geldiniz ve yine din konusunu açtınız zaten?

Erkan YILMAZ, Sen sadece kitabın bilmek isrediklerin kısmını biliyorsun her ayeti açıklayan onlarca sayfa tefsir ve hadis var din sana git dört kadın al demez şartı islam hukunda var bardağın boş tarafına ne kadar net bakıyorsun. Hem kadınnerkeğe emanet değil diyorsunuz hem de her kadın kendini koruyacak değr verecek mutlu edecek sığınacağı bir liman arıyor. Kadını mal olarak gorduğume de karar verilmiş valla sizin kafanız sadece sizin ve ve masanızın etrafında çalışıyor anlamak istediklerinizi anlıyor ve inanmak istediklerinize inanıyorsunuz kolay gelsin :)

Erkan YILMAZ, Konuşmalarınızdaki çirkinlik bile şiddet gormenizin nedenini açıklar öküz mokuz dersen birileri çeneni kaptır terbiyeli olmayı da öğren öyle cevap ver :)

Dilara, Yanılıyorsunuz Erkan Bey, ben şiddet görmüyorum. Sizin gibilerden uzak duruyorum. Bakın aynı özneyi kullanarak bir bütünlük içinde bile yazamıyorsunuz. Din konusuna gelince çok biliyorsunuz gibi geliyor size. Dininiz erkek dini ve bunu böyle diyorum diye şiddet görmem gerektiğini savunuyorsunuz. Bence özneyi, yüklemi toparlayamayan ve her şeyi dine bağlayan, kadını bir mal, bir emanet olarak gören sizin şiddete ihtiyacınız var. Dininiz açıkça erkekleri kayırıyor, o bile dininizi kabul etmemem için önemli bir sebep. Öküzü üstünüze alınmış olmanız da ilginç, neyse kimse benim çenemi kapatamaz, zaten öyle bir eğilimi olan yaratık yakınıma bile gelemez.

Şaman, Oooo Dilara, trolünü bulmuşsun ☺ Hayırlı olsun.

Erkan YILMAZ, Yav he he mükemmelsin yeni bir şeytana ihtiyacım yok. Harikasın erkeksiz ve şiddetsiz bir hayatta mutluluklar ;)

Dilara, 1- Şiddetsizim ama erkeksiz değilim.
2- Mükemmel değilim, ihtiyacınız olup olmadığı beni ilgilendirmez, size kendimi sunmadım.
3- Tanımadığımız insanlara "siz" diye hitap ederiz. Siz akademisyen olduğunuz halde bu sosyal kuralı bilmiyor musunuz? Kibrinizin kaynağı nedir?

Erkan YILMAZ, Haklısın he :)

Kadın rolleri çok abartılmış olsa da bir insan olarak kadın erkeklerle aynı haklara sahiptir. Ülkemizde nedense bir pozitif ayrımcılık yapılır hiç anlamam ya neyse. Feminizm hareketi kadını evden çıkartmak için batılı erkeklerin bir uydurmasıydı, sanayileşme ile kadınlar sokağa çıktı ya da düştü, bizim ahlaki ve dini bakış açımızdaki birer prenses olan kadınlar ucuzladı basitleşti ve sıradanlaştı. Pek çok kadın artık sadece organ hükmünde işlem görüyor bunu destekleyen de yine bizleriz tabii bu arada pek çok toplumsal değer uçtu gitti. Şimdi kadın nedir?.. Önce onlar düşünsün. Kendini nerede görmek istiyor, sonra ona göre yaşasın...
 • Paylaş
İnsanlığından.
 • Paylaş
Bu soru çok kazık geldi yahu.Ben daha "Maydanozun değeri nereden gelir ? " sorusuna yanıt bulamadım. En iyisi kopya çekmek.
Bknz: İnsanın değeri nereden gelir?
Bknz: Yaşam neden değerlidir?
 • Paylaş
Yeryüzündeki tüm canlılar aynı eşitlikte hakka sahiptir... İnsan, düşünme, gelişme, dünyayı değiştirme yetisine sahiptir tabi ama bunda erkek ya da kadın diye bir ayrışma söz konusu değildir.
 • Paylaş
Kadın, doğurgandır. Bir kadın hiç doğum yapmasa bile onun hormon sistemindeki döngü ona anaçlık, korumacılık veriyor.
Fiziksel zayıflığından dolayı erkeğe eziliyor ama toprağı o işliyor. Sırtında odunu o taşıyor. Böylesi durumlar onu bereketi artıran yapıyor.
Fizyolojisinden dolayı tatları ve kokuları erkekten daha iyi alıyor, evde yemeği güzel yapıyor.
Renkleri daha iyi algılıyor.
Estetik onda daha güzel vücut buluyor.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Mit bilimci, din bilimci, filozof ya da tarihçi değilim. Bir erkek olarak sadece algılayabildiklerim ve gözlemlerim üzerine yazdım bunları.

Herkes kendi kafasına göre ve kendine uyan şekilde değer verir veya değersiz olarak addeder. Kimisi dine göre, kimisi fiziğine göre, kimisi düşüncelerine göre vb değerlendirir.
 • Paylaş
Güzel bir soru... dondum kaldım... .
 • Paylaş
İnsan olmasından gelir.

Ayrıca bir varlığın önce ya da sonra yaratılmasına bakarak değer biçmek basit insanın işidir.
 • Paylaş
Benliğinden.
 • Paylaş
Sonuç her ikisinden biri olsa ne fark edecek ki? 
 • Paylaş
Doğurganlığından, tanrıdan sonra can veren biziz.
 • Paylaş
"Kadının değeri, kadın olmasından gelir." diyerek, düz mantıkla olaya güzel bir yaklaşımda bulunabiliriz.
 • Paylaş
Kadının değerinin gelmesi için önce gitmesi lazım. : D Bu değeri din değil insanlar götürmüştür. Ayrıca Adem denemeydi gibi sözler ilk defa duymuyorum. Tamamen yanlış sözlerdir. "Biz insanı, gerçekten en güzel bir biçimde yarattık. " diyor Tin Suresi 4. Ayette. Kadın erkek ayırmıyor yani. Kimsenin birinci ikinci derecesi cinsiyetten olmaz. "Üstünlük ancak takvadadır. " diyor Hz. Muhammed.
 • Paylaş
1

Fethi Ahmet Torun, Kadın Türk Toresine göre kutsaldır erkek ile eşittir Dünya feminizmi Türkler den almıştır

Kadınlar Kuran ı Kerim dede kadınlara değer verilir hadi onu geçtim herkesin bir annesi var ne kadar deerli olduğunu ordan anlayın... He birde sorum var neden kadınlar kendine değer vermeyen erkekleri tercih eder merak ederim... Bana kalırsa nasıl bir çiçek güzelse kadınlar da öyle bir çiçektir...
 • Paylaş
2

Çiğdem Çelik, Zaten cinsiyet ayrımını ister politeist ister monoteist olsun dinler başlatmıştır.Oysa kadın insandır insan.Hormonlarına daha fazla hükmedebilen homo sapienin dişisi yani.Kuran bu cinsi insan kimliginden soyutlayıp cinsel kimliğiyle önemsemiştir.Ne kadar değer verirse versin sonuçta kadın cinsel bir objedir islamda.Sarılıp sarmalanan, özenle korunan değerli bir obje .Ötesi yok .

Abdullah Gürel, hocam öncelikle yorum için teşekkürler... İslam da size kimileri bunu böyle göstermiş olabilir ama benim okuduğum anladığım kadarıyla önce kadın erkek herkesten insan olarak bahsediliyor... Dediğim gibi İslam Peygamberinin de bir annesi vardı.Cinselliğe gelecek olursak cinsellik hem erkek hem de kadın olarak iki cinsiyetin de doğasında var ama önce kadınlar benim için insandır cinsellikle ilgili düşünceme gelecek olursak kendi rızasıyla kadının istediği doğrultuda cinsellik olabilir ama yolda geçen veya başka her yerde gördüğüm her kadın benim için cinsellikten daha önemli insandır... Ben de kadına yapılan şiddeti gördükçe canım sıkılıyor ve bunu yapanın cezalandırılmasını sizin kadar istiyorum başta yorum da dediğim gibi kadınlar bir çiçektir ben onları incitemem cinselliğe bir kez daha gelecek olursak insanın doğasında olan bir durumdur bu kimisi vardır aklıyla onu kontrol eder kimisi vardır aklının önüne geçer ama cinsellik iki tarafının arzusu ve isteği olduğu zaman güzel bir durumdur...

Kadinin degeri soyun devamliligindan gelir. Dikkat ederseniz eski tarihlerde dogurganligi olmayan hic bir kadinin degeri yoktur.
Gunumuzdeki degeri ise karsisindakine verdigi baglilik ve ailesine verdigi sevkatten gelir. Eger bunlar yoksa kadinin degersizlesir.
 • Paylaş