Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kına gecesi nedir? Geleneklere göre bir kına gecesi nasıl yapılır?

Evlilik
Düğünden bir gece önce yapılan eğlence gecesine kına gecesi denir. Bu gece adını kına yakma geleneğinden almıştır. Geleneklere göre kına yakılan çiftin sevgisi ömür boyu sürer, eşleri kötülük ve nazarlardan sorur. İslam'da da kına yakmanın yeri olduğu için teşvik edilir.

Kına gecesi kız evinde, gelin ve damadın yakınları katılımıyla gerçekleşir. Kınanın yakılacağı gün kız evine düğünün başladığını işaret etmek için bayrak asılır. Geline yakılacak kına oğlan evi tarafından alınır. Gelin kına için yöresel kıyafetini giydikten sonra kına yakmaya sıra gelince bindallı adı verilen kadife ve işlemeli kıyafeti giyer.
Evlilik

Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülür. Daha sonra bakır bir tas içerisinde, başından ayrılık geçmemiş, mutlu bir evliliği olan bir kadın tarafından kına karılır. Kınanın içine, bereketin hayatlarında hep olması dileği ile bozuk para konur. Kına yakılmadan önce gelinin oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Erkek tarafının getirdiği kına, etrafı mumlarla süslü bir tepsi içine hazırlanır. Bayan misafirlerin ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra gelin sandalyeye oturur. Bu arada içli kına türküleri söylenir. Amaç gelini ağlatmaktır. Kına gecesinde gelin kız mutlaka ağlar. Nitekim kına geline ağladıktan sonra yakılır.
Evlilik

Gelinin eline kına yakılırken “Gelin elini açmıyor” denir ve bunun üzerine erkek tarafı gelinin avucuna küçük bir altın koyar. Bu maddi duruma göre bir ev anahtarı, bir araba anahtarı veya birçok altın olabilir. Avucunu açan gelinin avuçlarına kına yakılır, ellerine tülbent bağlanıp eldivenler geçirilir. Kına yakıldıktan sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır.
  • Paylaş