Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kâinatın her saniye geçirdiği değişimleri ve bulunduğunuz anda başka yerlerde neler olduğunu düşünmek isteyecek kadar beyninizi zorlayabiliyor musunuz?

Bunu sadece bir insanın düşünme, hayal kurma ve kendisini başka şekillere ve yerlere koyma kapasitesindeki tepe noktalarını merak ettiğim için soruyorum.Düzenle
Evet.

Düşünüyorum.
Dünyanın ilk dönme hareketine başladığı zamanı. Dünyanın kendi etrafında döne döne yarattığı çekim kuvvetini. Dünyaya çekilen bizleri. Bizi bu dünyaya yönlendiren Tanrı'yı. Evreni...

Sonra ilk insanı düşünüyorum. Doğduğu andaki şaşkınlığını, Tanrı ile olan hesaplaşmasını. Yalnızlığını yine kendisiyle paylaşmasını. Ellerini gökyüzüne kaldırıp güneşten gözleri acıyana kadar Tanrı'yı aramasını.

Düşündükçe dünyanın adaletsizliği geliyor aklıma. Hiç aklımdan çıkmıyor ki...
Mojitosunu yudumlayan bir milyarderin yorgun düşüp, kuş tüylü yastıkta uyuyakalması geliyor aklıma... Klimalı ortamda sıcaktan korunabilen kendimi düşünüyorum ve yine bu kadar klima solumaya alışık olmadığım için hasta düşen bedenimi (!) ve yine ve yine ve yine Gazzeyi düşünüyorum, Afrikayı düşünüyorum, Nijerya'yı düşünüyorum, yıllarca Etiyopya egemenliğinden ayrılmak için bağımsızlık mücadelesi veren ve sonunda 1993 yılında başarılı olan Eritre'i ve diğer bütün yoksul ülkelerin açlık ve doğal afetlerle olan mücadelesini düşünüyorum.


Adaletsizliğini sevmiyorum dünya. Bunları görmek ve elimden pek bir şey gelmemesini de sevmiyorum. Belki bundan 40 yıl sonra bu portalda hiçbirimiz olmayacağız ama dünyada hala müthiş şeyler olurken adalet yerini bulmamaya da devam edecek.
  • Paylaş
3

Ahmet Avcı, Selam, dünyanın çekim etkisi dönme etkisinden kaynaklanmıyor. Uzayda her kütle boyutları büker, dolayısıyla o bükülme etkisine giren küçük kütleler büyük kütleye doğru çekilir.Gergin bir çarşafın ortasında portakal misali, bir erik atarsanız portakala doğru gider, karpuz atarsanız portakal karpuza gelir.

Özge Küpeli, Güzel anlatım.. :) Teşekkür ederim düzeltme için..

Düşünmek isteyecek kadar tabii ki beynimi zorlayabiliyorum ama bilgi eksikliğinden pek de düşünemiyorum.
  • Paylaş
Hayal ve tasavvur ettiğiniz kadar düşünebilirsiniz... Şöyle ki... Birisine hiç gitmediğiniz bir yer hakkında... kent meydanı, camisi, benzin istasyonu vs... vs... var diyebilirsiniz... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

232 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt