Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kindle kullananlar tecrübelerini paylaşabilir mi?

Bol bol makale okuma gerekliliği ve e-kitap fiyatlarının daha uygun oluşu beni kindle almaya yönlendiriyor fakat kafamda bazı sorular var. Kullanıp da gereksiz diyen pek görmedim. Peki kindle'ın sınırlılıkları neler? Hangi formatları destekliyor e-kitapların formatı standart sanırım, pdf, word destekliyor mu? Internetten bir şeyler bulup okumak nasıl konforlu mu? Bu alete kaynakları nasıl yüklüyoruz? Hangi marka modeli tavsiye edersiniz? Alırken nelere dikkat etmeli? Not: Google'da cevap aramadım değil.Düzenle
600 x 800 piksel siyah-beyaz görüntü sağlayan elektronik kâğıt teknolojisi ürünü LCD ekranlı cihaz, .azw, .txt, .mobi, .prc, .mp3 ve .aa uzantılı dosyaları desteklemektedir.
İçerisinde Intel PXA255 işlemci, 64 MB RAM ve 256 MB dahili hafıza barındırmakta ve Linux (2.6.10 kernel) işletim sistemiyle çalışmaktadır. Gayet güzeldir ben de kullanıyorum memnunum.
  • Paylaş
1

Bazarov, Renkli ekran olanları da var bunun gerekli mi sizce? Tarayıcıları sıkıntılıymış diyorlar o konuda ne diyorsunuz? Benim istediğim drive'ma ya da online bir database girip bir dosya indirip okuyabilmek. Bu aletle rahatça yapabilir miyim? Ve son olarak siz hangi marka modeli kullanıyorsunuz? Bana tavsiye eder misiniz?

Kullanım açısından oldukça güzel (özellikle Kindle Paperwhite) ancak hala her kitabı bulamıyorsunuz. Özellikle yeni çıkan bir kitabın e-kitap olarak da çıkması çoğunlukla zaman alıyor Türkiye'de. Ek olarak kitap okuma şeklinizi biraz değiştirdiği için ilk başta bir direnç gösterebilirsiniz ama ben denemeye değer olduğunu dşünüyorum. Ekran parlaklığı ayarlanabiliyor ve Paperwhite e-ink teknolojisi ile neredeyse gerçek bir kitap duygusu veriyor okurken. Menü yapısına ben hala alışamadım, yanıt süresi biraz fazla dokunduğunuzda, bundan dolayı, ama kitapları hızla yükleyebilmeniz, altını çizme, kelime anlamına bakabilme, vb. bazı özellikler beni her şeye rağmen cezbetti ve kullanıyorum.

Kendi formatı dışındaki formatlara e-kitap'ları calibre yazılımı sayesinde kolaylıkla dönüştürebiliyorsunuz. Calibre (calibre-ebook.com) sayesinde kitaplar ile ilgili yapamayacağınız işlem neredeyse yok. kindle'ın kendi yazılımları sayesinde de herhangi bir kitabı, web sayfasını ya da makaleyi anında cihaza aktarabiliyorsunuz (Wi-Fi üzerinden anında senkronize oluyor):

Tek dezavantajı, satıcı tarafından dönüştürülmemiş bir e-kitabı Calibre ile dönüştürürseniz bazı fontlarda kaymalar olabiliyor ancak ben genelde kitabı satın almaya çalıştığım için bu sorunla pek karşılaşmadım.
  • Paylaş
7

Bazarov, Şu an hiç e kitap okuyamadığım için var olanları okusam bana yeter gibi geliyor :) Normal kitap konforunu bulamazsam çok fazla okumam belki ama beni satın almaya daha çok motive eden şey makale okumak. PDF okumak çok rahat değilmiş diyorlar siz ne dersiniz?

Bazarov, Bir de satıcı tarafından dönüştürülmemiş kitap demişsiniz ya, o kısmı tam anlayamadım. Örneğin idefix'ten satın aldığım bir e-kitabı hemen okuyamayacak mıyım?

Serkan Kiose, Satıcı tarafından dönüştürülmemiş derken birilerinin kendi başına e-kitap hale getirmeye çalışmasından bahsediyorum yani orjinali olmayan ama taranıp aktarılmış kitaplar. PDF hiç okumadım bilemiyorum :). idefix'ten aldıgınız bir e-kitap ise sıkıntısız okursunuz.

Bazarov, Teşekkür ederim bilgiler için. PDF olayını bir netliğe kavuşturabilirsem alacağım.

Serkan Kiose, Rica ederim. Bir de şu gruptan faydalanabilirsiniz bana baya faydası olmuştu: facebook.com/groups/kindleturkiye

Bazarov, Şunu sayfayı da çok övmüşler belki bu da işinize yarar
kindlebilgideposu.wordpress.com

Serkan Kiose, teşekkürler.. Bu da oldukça iyiymiş..

Ben hem klasik kindle, hem kindle fire kullanicisiyim.

Klasik kindle'i roman, arastirma vs gibi kitaplarda, Fire'i ise genelde pdf agirilikli bilgisayar kitaplarinda kullaniyorum. İcinde grafik olan pdf lerde klasik kindle zayif klaiyor. Ozellikle zoom konusunda touchscreen olmadigi icin bir hayli sorun yasadim. Ancak Fire ustune indirdigim EZ PDF reader sayesinde beni bnlerce sayfalik kitaplari tasimaktan kurtardi.

Bu arada eger yazilim ile ilgili kitaplarin pdf hallerine erismek isterseniz bu site cok ciddi bir arsive sahip it-ebooks.info

icerik olarak ben genelde mesleki kitaplar ve arastirma kitaplari okudugum icin bu ikili isimi goruyor. Ancak guncel kitaplara erismek bahsedildigi gibi her zaman biraz sorunlu.
  • Paylaş
1

Bazarov, Benim için de pdf çok önemli bu durumda kindle fire mı almalıyım?