Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kireçlenmeye karşı hangi egzersizler yapılabilir?

Kireçlenme hastalığının tedavisinde hastalığın evresine ve kireçlenmiş eklemin konumuna göre değişik egzersizlerin yaptırılması söz konusudur.

Ayakta durma ve yürümemizi sağlayan vücudun en büyük kası bacağın üst kısmındaki 4 başlı adaledir (kuadriseps). Bu büyük kası bir dirence karşı çalıştırarak yaptırılacak egzersizler, hem adalenin gücünü artırır, hem de diz eklem hareket açıklığını ideal düzeyde tutmamızı sağlar.

Sandalyede oturur durumda olan kişinin ayak bileğine bir ağırlık takılır. Daha sonra ayaktaki bu ağırlıkla beraber ayak 90 dereceye kadar kaldırılır. Bu seviyeye gelince 5 saniye kadar beklenir ve yavaşça ayak ilk konumuna yeniden getirilir.

Ağırlık kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 1 kg ile başlanır ve zamanla bu ağırlık giderek artırılır. Her hafta artış yapılarak 5–6 kg’a kadar çıkılır. Ağırlık ya spor mağazalarında satılan ve ayak bileğine bağlanan hazır ağırlıklar şeklinde ya da elde yapılmış basit bir kum torbası tarzında olabilir.
Kuşkusuz diz eklemine yaptırılacak hareketler bu ağırlık egzersizleriyle sınırlı değildir. Bunun dışında dizlere yaptırılabilecek farklı egzersizler de mevcuttur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

389 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları