Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kırk sayısının Türk kültüründeki yeri nedir?

Kırk bin kere maşallah, kılı kırk yarmak, kırk gün kırk gece, kırklara karışmak gibi deyimler; kırkın çıkması inanışı, bir kahvenin kırk yıllık hatırı olması... Kırk sayısının Türk toplumunun günlük yaşayışına etkisi neyden kaynaklanmaktadır?Düzenle
Kırk sayısı Şamanizm'den tutun da İslam'a kadar Türklerin kabul ettiği her inançta gerçekten sır dolu bir sayıdır. Kırk sayısının özel ve uğurlu bir sayı olduğuna, bazı tabiat varlıklarını temsil ettiğine çok eski çağlardan beri inanılır. Dinde, matematikte, astronomide, astrolojide, edebiyat ve tasavvufta ayrı ayrı anlamları vardır.

Söz gelimi İslam'ı ele alalım: Hz. Muhammed 40 yaşında peygamber oldu, Hz. Nuh'un gemisinde 40 erkek 40 kadın ve 40 hayvan vardı, Hz. Adem hayattayken Allah, Hz. Havva'ya 40 öz evlat vermiştir, 40 kişi bir cemaattir. Deccal 40 gün yaşayacaktır, malın 40'ta biri zekattır, Hz. Yunus'un balığın karnında 40 gün kaldığına inanılır. Allah Hz. Adem'i yarattıktan 40 yıl sonra göklere çıkartmış, Hz. Adem'in hamuru 40 gün bekletilmiş, Hz. Nuh'un gemisi tufandan 40 gün sonra Cudi dağına oturmuştur... Ve çok daha fazlası. Toplumsal yaşamda öyle bir yer edinmiştir ki hatta Diyanet İşleri Başkanı olmak için 40 yaşını doldurmak gerekiyor.

Hristiyanlık ve Musevilik'te de 40'ın özel bir yeri var: Katolik Kilisesine göre 40 insanın Kanonik çağıdır. Yani zeka bu yaşta bütünüyle gelişmiş olur. Tevrat'ta da insanın yaş dönemlerini belirtir.

Başlık altındaki açıklamalardaki deyimleri biraz daha genişletelim. Türkçe'de kırkla ilgili başka deyimler: Kırkı çıkmak, kırk katır kırk satır, kırk gün kırk gece, kırk kere söylersen olur, kırkından sonra azanı, kırk parçaya bölünmek, kırk yiğitler, kırk haramiler, kırk dereden su getirmek, kırklara karışmak, kırk tarakta bezi bulunmak, kırk akşamın delisi, kırk çarşamba bir arada, kırk evin nankör kedisi, kırk gün düşünsem aklıma gelmez, kılı kırk yarmak, kırk bir kere maşallah, kırk kürk kırkının da kulpu kırık küp, kırklanmak.

Gerçekten çok ilginç... Ama neden "40"... Hiç bilmiyorum. Kılı 40 yararak araştırdım ama bulamadım :))

Türk Kültürü
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1268 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt