Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kırmızı et ve deniz ürünü birlikteliğiyle üretilen yemek türevlerinin lezzeti Türk mutfağının damak zevkine ne derece uyarlanabilir ya da örnekleri var mıdır?

İspanyolların balık çorbası örnek verilebilir. İlk olarak chorizo(baharatlı sucuk) pişirilir. İçinde çok fazla baharat ve acı olduğu için çoğu yemeğe aroma vermesi açısından chorizo koyuyorlar. Morina balığıyla yapılan bu yemek hem et hem balıkla yapılan doyurucu bir çorbadır. Türklerin damak tadına uyarlayabilmek için chorizo yerine bizde acı baharatlı sucuğumuzu kullanabiliriz.
Yine portekizlilerinde domuz salamı balık, çeşitli sebze ve şarapla çeşnilendirdiği çorbaları örnek sayılabilir.
Soruda özellikle kırmızı et yazmışsınız ama yine de aklıma gelen bir başka tarifi daha paylaşayım. Tavuk göğsü, biraz zeytinyağı, alabalık, krema, bol sarımsak, arzu ederseniz şarap sirkesi yada beyaz şarapla kremalı hem et hem balıklı bu çorbayı yapabilirsiniz. İlla kırmızı et kullanmak istiyorum derseniz dana puli alarak yapabilirsiniz. Puli hem çok lezzetlidir, hemde banak yemekler için uygundur.
Japonların meşhur ramen i de sayılabilir. Orijinal ramende muhakkak bir gün evvelinden domuz kafası büyük bir tencererde baharat ve sebzelerle bekletilir. Sonrasında da balık, karides, midye gibi ürünler eklenerek çorba servis edilir. Domuz kafası yerine dana yada koyun kafası ekleyerek bizlerde yapabiliriz.
Yemek kanallarında izlemiş olduğum programlarda bolca örneğine rastladım. Sncak malzemeleri tam olarak hatırlayamıyorum tabi. =) Genel olarak bu tip yemekler bol baharat sebze eşliğinde pişiyor. Yani bizlerde yapabiliriz bunları istediğimiz şekillerde. =) Fransızlar, ispanyollar, italyanlar hatta uzak doğuda köylerde bu tip yemekleri halen yapıyorlar. Sanırım buradaki amaç lezzetten ziyade malzemeleri bir araya getirerek banak, doyurucu bir yemek elde etmek.
Konuyu araştırmamda yardımları için Şaman Bayyurt (@chamacon) 'a teşekkür ederim.
  • Paylaş
4

Ahmet Caner Sönmez, Yanıtınıza teşekkürler. Size bu konuda bir şey daha sormama izin verirseniz. Önce sucuk, soğan ve biberler pişirilerek üstüne Deniz tarağının (sanırım istiridye oluyor: gurmerehberi.com/wp-content/uploads/2012...) içi ilâve ediliyor. Onlar da bir süre piştikten sonra deniz tarakları hafif yumuşak, sucuklar hafif kıtırlaşmış halde iken üstlerine en son bir kaşık bal(?!) eklendiğini gördüm. Ve bu karışım (sebzeli sucuk, deniz tarağı ve bal) istiridye kabuklarının içinde sunuldu. Bu nasıl bir sentezdir sizce? Damak zevki bağlamında, baharatlı kırmızı et, deniz ürünü ve bal karışımının nasıl bir lezzet sunabileceğini kestiremedim. Ama ilginç geldi. Buna benzer başka sentezlere rastladınız mı?

Winterwitch, Hometv de coook rastladim:) . yemek guzel olabilir. Cunku deniz taragi oldukca lezzetli bir yiyecek. Ancak fazla pisirmemek gerekiyor 1-2 dk. Yeterli olacaktir taraklar icin. Sucuklari cevabimda yazdigim gibi aroma vermesi acisindan Cok kullaniliyor. Ancak oldukca acilar bu yuzden balla denge saglanmis olabilir. Boyle tarifleri cok gordum. Cogu sulu balik yemekleriydi. Birde bolca tarcin ve adacayinin kullanildigi balik yemeklerine rastladim.

Ahmet Caner Sönmez, Evet zaten deniz tarağının yumuşaklığı sucuğun kıtırlığı şeklinde bir karşıtlık benim de hoşuma gitti. Balın aromasını ben pek yakıştıramamıştım ama dediğiniz gibi bir denge unsuru olarak kullanılıyorsa bir denemeli. Tarçın ve adaçayı kullanımı da güzelmiş, severim. Sağolun tekrar. : )

Winterwitch, Rica ederim. :)