Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kış aylarında olmamıza rağmen havanın normalden sıcak olması ve beraberinde getirdiği olumsuz etkiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapabileceğimiz neler var?

Bu, kış ortasında bahar havasının kuraklığı dolayısıyla ekmekten karpuza, etten peynire tüm gıda maddelerimizin yanı sıra pamuklu, yünlü, hatta ipekli ve deri ürünlerin de pahalanacağını artık sanırım hepimiz biliyoruz. Kyoto sözleşmesine Amerikalılardan bile sonra imza atan bu muhteşem devletin bireyleri olarak yapabileceklerimiz sınırlı ama yine de bir şeyler yapabiliriz.

  1. Suyumuzu tasarruflu kullanmak. İstanbul'umuzun üç aylık suyu kalmış, artık araba, halı gibi pislenince susuzluktan ölmeyen nesnelerin yıkanmasına ara verilebilir.
  2. Dünyamızın ikliminin değişmesine sebep olan küresel ısınmaya karşı tedbirler alınmalı. Bunların başında ağaçların kesilmemesi, şahsi otomobil yerine mümkün olan yerlerde toplu taşıma araçlarının kullanılması. Ufolar ve tüplü, gazlı ısıtıcılarla sokakların ısıtılmaması, ozon tabakasına zarar veren spreylerin kullanılmaması (FCKW içerikli), aynı gazı içeren eski tip soğutucuların yetkili servislerce gazı güvenli bir şekilde boşaltılarak çöpleştirilmesi sayılabilir.
  3. Aldığımız beyaz eşyalarda enerji tasarruf sınıfının mümkün mertebe çok + sahibi olması.
  4. Bulaşıkların makinede yıkanması.
  5. Giysilerin hele bu serin günlerde bir kaç kez giyildikten sonra yıkanması.
  6. Elektriğimizin büyük bir kısmı termik santrallerden geliyor, dolayısıyla ısıtmak için olmasa bile kullandığımız elektrik de iklimi ısıtıp kuraklaştırıyor. Gereksiz ışıkları da kapatmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.
  7. Doğrusu büyük su sarfiyatına neden olan AVM, rezidans, gökdelen, hava alanı gibi inşaatların da durdurulması gerekir. Araba yıkanmasın diyoruz ama özellikle bu büyük inşaatların şehir içinde olanlarında çıkan kamyonların da tekerlekleri yıkanıyor ki her seferinde en azından bir araba yıkamalık su kullanılıyor. Bunların betonu için kullanılan su zaten inanılmaz miktarlarda.
  • Paylaş
Şaman (@chamacon)'nın dediği ve ülkede görüldüğü üzere Türkiye'de beklenilen hava yağışları gerçekleşmedi.

Yağış ve sıcaklık tahminleri yapılırken alçak ve yüksek basınç sistemlerinin konumlarına göre değerlendirme yapıyorlar. Türkiye ise alçak ve yüksek basınç sisteminin tam ortasında yer alıyor.

Azor yüksek basıncı ve İzlanda alçak basıncı dediğimiz merkezler Türkiye'deki iklimi en çok etkileyen iki merkez. Azor yüksek basıncının kuvvetlenmesini sağlayan şey ise Kuzey Atlantik'teki deniz deniz yüzey sıcaklığının ısınmasıdır. Azor yüksek basıncının güçlenmesi demek ise yağışlı hava kütlelerini aşağıdan yukarıya doğru iptal/ bloke etmesi demek oluyor. Bu durum hafiflediğinde ise yağışlar ülkemize gelebiliyor ama hafiflemediği takdirde ülkemizde yağışları göremiyoruz. Bunun sonucu olarak da havayı mevsim normallerinin üstünde yani olması gerekenden daha sıcak algılıyoruz.
  • Paylaş
Ben bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum şahsen. Tasarruf etsek de ülkenin büyük bir kesimi cehalet içinde. Onlar etmediği müddetçe hayatımızda hiçbir şey değişmeyecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

388 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt