Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kış zamanı nereden karınca bulabilirim?

Öncelikle karıncalar ile ilgili birkaç enteresan bilgi vermek istiyorum.
  1. Karıncalar, termitler ile birlikte tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının belirli alanlarında mantar yetiştirirler.
  2. Karıncaların baharda ortaya çıkan ve kanada sahip olan türleri üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar.
  3. Bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.
  4. Ve ayrıca karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.
  5. Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir. Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.
Bunların dışında karıncalar kışın kendi barınaklarında yani genellikle yer altında saklanarak bütün kışı bu şekilde geçirmeye gayret ederler. Kimi evlerin duvarlarının içine yuva yapmış karıncaların ortaya çıktığı görülmektedir. Fakat bu da küçük bir ihtimaldir. Yani bulabileceğiniz yegane yer ya yeri kazarak bir karınca yuvasına denk gelmeyi bekleyeceksiniz ya da evinde karınca problemi olan bir arkadaşınızı bulup oradan temin edeceksiniz : )
  • Paylaş
Güney yarım küredeki herhangi bir ülkeden bulunabilir.
  • Paylaş