Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kısa bir süre ilaç tedavisi görüp sonradan tedaviyi reddeden şizofreni hastası birey tedavinin devam ettirilmesi için nasıl ikna edilebilir?

Bu bireyin hastalığı ilerlemiş seviyededir.Orta yaştadır ve iki ay kendi isteğiyle tedavi görüp şimdi ise tedaviyi reddetmektedir. Düzenle
Şizofreni hastalarınin bir kisminda içgörü yoklugu dediğimiz (Insight) hastalığın farkında olmama durumu olabilir. Bu hastalığın bir bulgusudur. Kötü prognoz göstergesidir. Hasta ile tartışmaya girmeden icinde yaşadığı durumun tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu anlatılmali, bir uzmandan destek alınmalıdır. Yine de ikna edilmez ve kendi ve/veya çevresi için tehlike arz ediyorsa durumu, en yakin karakola dilekçe ile birinci derece yakini aracılığıyla bildirmek bir yol olabilir. Tabi bu en son seçenek ondan once ikna yoluna gidilmelidir. Ülkemizde yeni yeni açılma aşamasında olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) şizofreni hastalarının tedavisi, takibi, rehabilitasyonu ile ilgilenmektedir. İkamet ettiğiniz bölgeye en yakın TRSM yi bulup oradadan da destek alabilirsiniz. Saygılarımla.
  • Paylaş
Plasebo yapmak(?)
  • Paylaş
İlaçlar tedavi olduğundan bahsedilmeden farklı yollarla verilemez mi ?
  • Paylaş
Hastaları kandırmaya çalışmak ya da zorlamak genellikle tedavinin daha da aksamasına sebep olur. Herhangi bir hastalıkta tedavi hastanın isteği dışında uygulanıyorsa etkisi düşmektedir. Hipokrat 'Doktorundan memnun olan hasta iyileşebilir.' demiştir.
Şizofrenide hastalığın en önemli özelliği sanrılar ve varsanılar gibi gözükse de hasta açısından durum böyle değildir. Hasta ile işbirliği yapabilmek için onu şikayetçi olduğu şeylere odaklanmakta fayda vardır. Bunlar aşırı korku, uykusuzluk, isteksizlik, kilo kaybı, ilişkilerde bozulma gibi farklı şikayetler olabilir. Hastanın sanrılarına karşı sav geliştirmek yerine bunlar üstünden ona yardım edilebileceği fikri sunularak işbirliği geliştirilmesi daha muhtemeldir.
  • Paylaş