Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kısa hikayeler yazmayı nasıl öğrenebilirim?

jerz.setonhill.edu/writing/creative1/shortstory/

Bunun eğitimini veren bir okul yok ama aslında istersen ve aklına güzel bir hikaye de gelmişse zaten oturup kendin hiç bir şey bilmeden de yazarsın. Edebiyat ya da edebiyat eleştirmenliği okuyup da çok kötü hikayeler yazanlar biliyorum, buna karşılık Aziz Nesin askeri okul mezunuydu ve bu konuda hiçbir eğitimi yoktu.
Ben de yazıyorum elimden geldiğince, bir kaç naçizane ipucu da benden;
 • Çarpıcı bir giriş sahnesi (hikayenin ortasından bir yerden bir paragraf da olabilir, başını flashback gibi sonradan anlatabilirsin, kurguna hareket getirir).
 • Kahramanların iyi tanıtılması, senin onları tanıman yeterli değil, okuyucu da okuduğunda gerçekten kahramanlarını gözünde canlandırabilmeli.
 • Kahramanların dengesi (bir resimdeki renk tonlarının uyumu gibi, iyi, kötü, hızlı, yavaş, kaba, ince vb).
 • Enteresan bir girişten sonra ilgiyi ve gerilimi daha da arttıran bir düğüm bölümü. Burada ve sonuçta okuyucunu şaşırtmaktan çekinmemelisin, hatta mümkün mertebe onlara bekledikleri şeyleri hiç sunmamalısın. Bu bölümde cevaplanması gereken bir çok soru, kahramanların arasında problemler yani hikayenin sonunda çözmen gereken bir çok sorun oluşturmalısın.
 • Çözüm için olayların, kahramanların teker teker, yavaş yavaş (ama çok da yavaş değil ki okuyucu sıkılmasın) gerilimi bozmadan sahneye çıkmaları.
 • Sonunda da eğer hikayenin devamı olmayacaksa güzel bir çözüm bölümü yazmalısın. Bu bölümde mutlaka bütün sorularına cevap, bütün problemlere de çözüm bulmalısın. Yine bunlar da mümkün mertebe okuyucunun tahmin edemeyeceği cevaplar, çözümler olmalı.
 • Hikaye uzunsa, kahramanlar çoksa tüm kahramanları, önemli özelliklerini, diğerleriyle bağlarını ve özellikle de yaşlarını gösteren kronolojik bir excel tablosu hem kahramanlara daha hakim olabilmen hem de kronolojik hata yapmaman açısından iyi oluyor.
Konuyu çok sevdim, başka hikaye yazanlar da varsa lütfen yöntemlerini, tecrübelerini, bilgilerini paylaşsınlar da bizler de faydalanalım.

inploid.com/t/iyi-bir-kisa-hikayeye-baslama-yollari-nelerdir...
 • Paylaş
Bunun inanılmaz derecede basit ve etkili bir kaç yolu var. Bu işlemin sonucunda yazmış olduğun hikayeleri kendin değil, bir başkası tarafından değerlendirilmesini bekle... Oyuncak mağazalarında bulunan rory's story cubes diye bir şeyler. 9 Küp ve 54 resimden oluşuyor.(bu 10 milyon olasılık demek) Örneğin zarları attığında üstte kalan dokuz resimden hikayeler üretebiliyorsun. Ürünü 40 kusur liraya alabilirsin farklı hikaye kombinasyonları için farklı çeşitleri var. Benim kendim için bulmuş olduğum çözüm ise tamamen ücretsiz. Yazmış olduğum bir javascript kodu ile fontawesome.io/icons/ sitesinden elde etmiş olduğum iconlardan rastgele 9 tanesini seçiyorum. Hikaye ilerledikçe, bir dokuzlu daha alıyorum. Ya da dokuz resimin her biri için aklıma gelen 10 kelime daha yazıyorum ve hikayeyi bu kelimeler üzerinden götürüyorum. Hikaye yazarken, ana konunun üzerine betimleme ve süslemelerde çok işe yarıyor. Örneğin iconlarda yangın tüpü gördüğünde, itfaiye aracı, itfaiyeci, yangın, yangın merdiveni, tazikli su, yüksek bina, güvenlik.... Sonsuz tane seçenek bulabilirsin. Şimdiden başarılar dilerim.
 • Paylaş
dunyayibizkurtaricaz.blogspot.com/
Burada güzel kısa hikayeler var belki birkaç ipucu verebilir
 • Paylaş
Kısa hikaye yazan biri olarak değil de okuyan biri olarak bir çok farklı yazardan bir kaç hikaye kitabı alıp,onları okuyup, analiz edip, bir kaç ortak ipucu çıkarabilirsiniz diye düşündüm.Örneğin; son günlerin en ünlü polisiye hikaye yazarı Ahmet Ümit ve onun kitapları gibi.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1474 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları