Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kısa sürede kilo vermenin zararları nelerdir?

Hızlı kilo vermek vücuttan su ve kas kaybına neden olur. Haftada 1 kilodan fazla kayıp yaşatan diyetlerin tamamı, vücutta kas dokusunun ciddi anlamda kaybedilmesine yol açar. Yaşı genç bireylerde, aktif spor yapan bireylerde ya da erkeklerde aylık kilo kaybı 6 kg kadar ulaşması zararlı bir durum teşkil etmemektedir. Bu ortalamalardan daha hızlı kilo vermeye çalışmak kesinlikle yağ dokusundan gerçekleşmeyeceği için ciddi anlamda zararlı ve sağlıksız bir durumdur. Hızlı kilo kaybı süreci sırasında metabolizma yavaşlar ve su dokusu kaybı yaşandığı için vücut üzerinde birtakım sağlık sorunları oluşur.

Kas dokusunun azalamasıyla vücudun halsiz düşmesi, gelecekte hastalıkların ortaya çıkmasının yanı sıra, kas dokusu metabolizmanın ciddi anlamda hızlı çalışmasını sağlayan bir faktördür. Vücutta ne kadar az kasımız varsa metabolizmamız o kadar yavaşlar, kilo olmaya o kadar yatkın hale geliriz. Bu nedenle çok kısa sürelerde hızlı verilen kilolar mutlaka vücuda daha fazla miktarda tekrardan geri dönmektedir.

Hızlı kilo kayıplarının tamamında, vücutta su ve kas dokusu kaybolduğu ve yağ vücutta kaldığı için, bu diyetler bırakıldığı gibi kişi kilo almaya mahkum hale gelir. Hızlı kilo veren kişilerde tırnak kırılmalarına, saç dökülmelerine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmalarına rastlanabilir. Hızlı kilo vermenin zararları arasında en büyük riski taşıyan ise kalp krizine sebep olabileceği ihtimalinin yüksek oluşudur. Bu da ani ölümlerle sonuçlanabilmektedir.

Hızlı kilo kaybının vücudumuz üzerindeki zararlarını engellemek için, doktor kontrolünde düzenli beslenerek ve egzersiz yaparak hedeflediğimiz kilolara zamanla ve sağlıklı bir şekilde ulaşmayı denemeliyiz.

Kilo
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

413 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt