Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigara nasıl bırakılır?

lütfen sigarayı önce beyinde bitir diye açıklamalarda bulunmayın gerçekten işime yarıyacak ve uygulayabileceğim şeyler yazın ....şimdiden teşekkür ederimDüzenle
Gerçekten bırakmak istiyor musun bunu düşün. Cevap evet ise aniden bırakma yoksunluk yaratır. Azaltarak basla bırakmaya 1 paket ise içtiğin 15'e, 12'ye, 9'a şeklinde günde 3 defaya kadar düş. Sonra spora başla, sağlıklı beslen, taze sıkılmış meyve suyu iç ve bunu kendin hazırla. Emek ver amacına yani, bir şeyler için kendin uğraşırsan daha zor olur kötü alışkanlıklara yaklaşman. Spor yapmak hem kilo almanı engelleyecek hem de zinde tutacak seni vücudun kendine gelecek ciğerler açılacak. Sonra diyeceksin ki ben "bu kadar efor sarf ediyorum sağlıklı yaşam için neden bu geri kalan 3 sigarayı da bırakmayayım ki?" ve göreceksin bir gün bırakmışsın. Sadece iste ve emek ver. Unutma, "no efforts no results!"
 • Paylaş
Daha bir kaç gün önce derste sigara bağımlılığını işlerken hocamız 5 yıldır sigara içmediğini söylemişti ve bağımlılık bitmez eğer bir tek sigara bile içersem bırakma ortadan kalkar. Tekrar başlama olasılığı hep vardır demişti.
Bu linkteki kitapçığa göz atmakta fayda var: dumansizhayat.org/sigara-kitapcik.pdf
 • Paylaş
Sigara içmiyorum yine de "Bırakmak İstiyorum" terapi filmini seyrettim, seyredin derim. "Anlatılan düşünce" bir gün işinize yarayacak, anlatımın bilimsel mantığını sevdim.
Bilgilerinize,
Süleyman Gönülkırmaz
 • Paylaş
Sigara, sigara, sigara !! En büyük problemlerden birisi insanlık için. Ben kendimden örnek vererek başlamak isterim. Daha yaşım 20 ve belki de 10 yaşımdan beridir içiyorum. Oha diyeceksiniz tabi ama 10 yaşımdan 15 yaşıma kadar arkadaşlarla ortak paketler alıp içerdik, eve giderken saklardık, ertesi gün yine :( Bundan 3 - 4 ay öncesine kadar içiyordum. Çoğu kez bırakma girişimim olmuştu ancak bırakamamıştım. Bunun nedeni arkadaş çevresi diye düşünüyorum. Çünkü çocukluğumdan beri sigara içen dolu insanla bir aradaydım. Bir arkadaşımın vasıtası ile bırakmaya karar verdik. Ev arkadaşım olur kendisi. Evde 3 kişiydik ve ben bırakmaya çalıştığımda onlar yanımda içinde dayanamıyor ben de alıyordum içiyordum. Günde bir iki derken tekrar başladım. Sonra ev arkadaşımda bırakınca bende bıraktım ve 3 - 4 aydır içmiyorum. Ama başka bir yerde yanımda içen olursa yine günde bir tane falan içiyorum. Yani bırakamadım ama artık kullanmıyorum. Paket almıyorum kendime. Yanımda içen biri olursa alıyorum ondan. Yanımda belki bir hafta içen kimse olmasın içmiyorum ama olursa affetmem :) Dediğim gibi arkadaş çevresi önemli ve de kendine cezalar vermelisin veya ödüllendirmelisin. Ben sigaraya vereceğim parayı gidiyorum çikolataya cipse ıvır zıvıra veriyorum. Bırakacağınada inanmalısın önce sen inanmalısın.

Baktın olmuyor en kötü durum git elektronik sigara al. Belki dudak tiryakiliğin vardır. Türkiye'de ortalama fiyatı 250 lira civarında. Normal sigaradan daha az zararları var.

Sigara hem maddi hem manevi anlamda insanı bitiriyor, öldürüyor. Hayyvanlar bile kendine zarar vermezken biz insanlar yani düşünen varlıklar kendimize zarar verdiğimizi bile bile içiyoruz. Azaltarak bırakmayada karşı gibiyim. Nedeni ise bende bırakmaya çalışırken izlediğim bir doktor videosunda şöyle diyordu "Sigara azaltmaya çalışarak sigarayı bırakmak çok yanlış. Çünkü sigarayı azalttınız diyelim. Günde 3 tane içiyorsunuz. Ama farkında olmadan siz bu 3 sigaraya daha çok önem veriyorsunuz. Bilinç altınıza yerleşiyor ve sizi bırakmaktan alı koyuyor. " Demem o ki direk bırak sigarayı. Birden bağlarını kopar.

Bırakmak istiyorum filmini izlemedim ancak fragmanını çok başarılı buldum Buyrun:
 • Paylaş
Kafa ve irade diyorum başka hiç bir neden kabul etmiyorum.
 • Paylaş
Şuan elektronık sıgara kullanıyorum uc gun oldu sadece 2 sıgara ıctım kalıtelı profosyonel bır sıgara sipariş ederek deneyebılırsınız. Fıyatları 200 300 arası olucaktır. Piyasada cok uygun fıyata e sıgaralarda mevcut ama kalıtelı bır sıgara almanızı onerırım. Bu konuda joyetech bir numara. Yalnız elektronık sıgarada bır aşama.Likit tütünlerın değerlerı ve aromaları var. En kotu sıgaranın aylık malıyetı 250 300 lıra.Sigara en büyük uyuşturucu bence.Saglıklı gunler umarım en kısa surede başarılı olursunuz :)
 • Paylaş
Öncelikle çevrenizde sigara içen arkadaşlarınızdan yanınızda sigara içmesine izin vermeyin ve size sigara uzatmamaları konusunda onları uyarın.Canınız sigarayı içmek istediğinde kilo almanıza neden olacak ve sağlığınıza zarar verecek besinler dışında hafif kalorili besinler tüketerek bunun önüne geçin.Size sigarayı hatırlatmayacak uğraşlar içinde olun.Sakız çiğneyebilirsiniz mesela, çay içerken sigarasız yapamıyorsanız çayın yanında kuruyemiş tüketin. En önemlisi hastaneden ilgili hekimden yardım isteyin.
 • Paylaş
Ben bıraktım diyemem ama ayda yılda bire düştü diyebileceğim bir yöntemim var. Kendine tek bir soru sorman gerekiyor. "Ben kendi iradesine hakim olamayacak kadar aciz birisi miyim? " Bu soruya kendi kendine evet cevabını vermek gerçekten çok zor oluyor. Bu soruyu kendine sormayı alışkanlık haline getirdiğinde, hayat daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.
 • Paylaş
Eğer bu kadar içiyorsanız, seviyorsanız ve bırakamıyorsanız neden bırakmak istiyorsunuz? Siz bu soruya cevap verirken gerçekten o zaman karar vermiş olur ve sistematik şekilde ama iradeli bırakırsınız. Yavaş yavaş sayı azaltarak bırakmak en bilimsel olduğu kanaatindeyim. Başarılar...
 • Paylaş
3

Emre Kaya, artık nikotin denilen şey kanıma işledi bırakmak için ne kadar çaba göstersemde damarımdaki kan nikotin ihtiyacı çekiyor.Kendimi durduramıyorum sinir stres yapıyor.

Çiçek Aşkar, Ic o zaman ama gunde 1 paket degil 15 tane biraz zaman ver 1 hafta degilbaylar hazir oldugunu dusununce 10 a in. Mantik ve irade

Emre Kaya, siz içiyormusunuz peki sigara ??

Sigara harbiden savunulacak bir tarafı olmayan bir alışkanlık. Kamu spotları sağolsun (!) sigaranın zararlarından hepimizin haberi var.

Öncelikle kafada bitirmek gerekiyor. Katıldığım bir kongrede sigarayı bırakmak konusunda en başarısız yöntemin azaltmaya çalışarak bırakmak olduğunu görmüştüm. Kendim de bir sigara kullanıcı ve bir aralar bırakmayı denemiş biri olarak bazı hastanelerde bulunan sigara bırakma merkezlerini öneriyorum. Akciğer grafisi, EKG, kan tahlilleri derken sigarayı bırakmak isteyen kişi sigaranın kendine verdiği zararı daha rahat görüyor. Yapılan tetkikler vs. sonucu bağımlılık derecene göre çeşitli yöntemlere başvurulmakta. En etkili yöntemlerden birisi anti-depresan kullanılan tedavi. Genellikle Zyban denilen bir anti-depresan'a başvurulmakta. Bu ilaç geliştirilirken sigara içme isteğini azalttığı tesadüfen keşfediliyor. Hafif bir anti-depresan. İçme isteğini azaltırken aynı zamanda bağımlılıktan vaz geçme sürecinde yaşanabilecek stresin de önüne geçmek için kullanılıyor. Yalnız bu tedaviye doktor kontrolünde başlanması lazım mutlaka (bütün ilaç tedavileri için geçerli bu durum fakat söz konusu olan bir anti-depresan olunca bu nokta daha da önem kazanıyor). Doktorunuzun önerdiği süre önerdiği dozda kullanmak çok önemli. Aynı zaman da sigara bırakma klinikleri bazı sosyal alanlarda da insanlara destek olmakta. Bu konuda özellikle önerebileceğim bir kaç klinik var.

Önemli bir nokta var ki o da şu: sigara bırakma kliniğinden içeri girerken sigarayı bırakmayı cidden istiyor olmanız lazım. Ben bu yüzden bırakamadım.
 • Paylaş
Sağlam bir irade ile.
Düşünki hem cebine hem de sağlığına zarar. Üstelik kalp krizi riskini en çok arttıran birşey.
Böyle bir şey için zamanı gelince neden pişmanlık yaşayayım ki de kendi kendine.
 • Paylaş
Ben esrar tüketen bir arkadaşımın gazıyla bırakmıstım adam ben sigarayı bırakıp sadece esrar tüketicem diyordu. Bende olm ben esrar içmiyom neden sigarayı bırakıcam alla alla dedim. O da olm yalnız olmak istemiyom dedi iyi dedim paketi yarısındayken kırdım attım. Oda kırdı sonra erttesi gün 1 tane içtim dedi ertesi gün 3 5 -10 15 ben bıraktım o günden berı ıcmıyom. O içiyo hala
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

774 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt