Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişi başına düşen milli gelir neden benim de cebime girmiyor?

Nasıl yani Türkiye'de faktörlenmeden önce kişi başına düşen milli gelir senelik 7000$'dır. Yani aylık 583$, bunun da %40 kadarını vergi olarak düştüğünüzde kalır 350$, yani 787,5 TL. Tabii herkesin çalışmadığını düşündüğümüzde kadınını örtü altına alıp eve kapatan bir de yanında padişahın emrine uyup üç sıpa yapan kişi 3937,5 TL kazanmalıdır. Bunu kazanmayıp da sıpaları yapmış, karısını da eve kapatıyorsa sıpa babası bir eşşek olmaktan ileri gidemez. Size gelince bir öğrenci olarak eminim ki sizin de aylık masrafınız 787,5 TL'yi zaten geçiyordur. Tabii ki ülkede gelir dağılımında adaletsizlik olmadığını iddia etmeyeceğim. Kimileri 7 adet insan boyu kasa dolduruyor, son 30 milyon euroyu nasıl sıfırlayacağını bilmiyor diğer bu zibidilere oy verenler madende, tersanede ölüyor, kömüre, makarnaya muhtaç kalıyor. Güce tapan geri zekalılar azalarak tükenmedikçe milli gelirden alınan pay aşırı uçlarda dengesiz olmaya devam edecektir. Suçlu aramak istersek ülkenin ortalama IQ'sunu 90'lara hatta bir rivayete göre 87'ye çeken geri zekalı çoğunluktur.
  • Paylaş
2

Emre Uğurcan, Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim içerik olarak bilmiyordum.
Ülkemizde adalet; bildiğim kadarıyla Avrupa'nın en büyük 'Adalet Sarayı' na sahibiz. İnşası sırasında sürekli afişlerini görüyordum yalnız içinde 'Adalet' barındırdığına inanmıyorum. Gelir konusunda da adalet beklememiz boş ne yazık ki.
Ayrıca bu vergi meselesi garibime gitmiştir. Sanırım sadece aldığımız nefese vergi ödemiyoruz.

Şaman, Vergi olayı her yerde aynı, problem verginin nereye harcandığında. Doğru dürüst yol yapılırsa vatandaş parasını rölantide benzin yakarak harcamaz. Doğru dürüst su şebekesi yapılırsa içme suyumuzun (şu anda olduğu gibi) yarısı boşa gitmez, vatandaşın su masrafı yarıya düşer. Vergiler elektrik dağıtımını kontrol etmek için kullanılırsa kimse kaçak elektrik kullanamaz ve yine vatandaşın sırtına binen yük hafifler. Vergi adil ve kaliteli bir eğitim sistemi için kullanılırsa vatandaş parasını özel okullara dökmek zorunda kalmaz. Vergiler sağlık hizmetleri için kullanılsa vatandaş sözde bedava hastahanelere para yatırıp bir de reçetesiz daha ucuza gelen ilaçlarına para dökmez. Ödenen vergi oranı aynı ama vergilerle bunlar yapılsa refah artar hatta milli gelirin tümüne yakın kısmı vatandaşa hayatını kolaylaştıran, ucuzlatan hizmetler olarak geri döner. Adalet onu hak edenler için vardır. Ağlamayana meme olmadığı gibi adaletsizliği hülooğ ve hurraa nidalarıyla destekleyen geri zekalılar bunu hak etmezler.

Bir ülkenin milli geliri (MG) en yalın anlatımla o ülkenin vatandaşlarının toplam kazançlarını ifade eder. Kişi başına düşen MG ise MG'in nüfusa oranıdır. Kişi başına düşen MG sizin cebinize giren gelir demek değildir. Cebinize para girmesi için değer üretmeniz ve bunu satmanız gerekir. Bişeyler üretmeden MG'den pay alamazsınız. Ülke halkı içerisindeki bazı insanların gelirlerinin yükselmesi herkese düşen MG'in yükseleceği anlamına gelmez ancak herşeye rağmen MG bir ülkenin zenginliğine dair temel kriterlerden birisidir. MG yükseldikçe devlet ve özel şirketlerin sunduğu avantajlar artarak herkesin geliri doğrultusunda tüketebildiği refah düzeyi görece artar. Böylece MG'in arttığı bir ekonomide eğer bilgi ve yeteneklerinizi artırırsanız size MG'in düşük olduğu önceki duruma göre daha yüksek imkan ve avantajlar elde edebilirsiniz. "MG'in artmasının bana hiç bir faydası yok" ibaresi yanlıştır, üretken oldupunuz takdirde çok yüksek avantaj sunar, nitekim toplumda birilerinin daha fazla kazanç sağlayabildiği bir ortam oluşmuş ki MG de yükselmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

105 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları