Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişi kelime haznesini nasıl geliştirebilir?

Bunun en faydalı yolu kesinlikle kitap okumaktır. Daha yalın haliyle okumaktır... Bilimsel nitelik taşıyan yazılar, gazete ve dergilerdeki makalelerin kelime dağarcığının zenginleşmesinde büyük etkiye sahiptir.

Ayrıca günlük yaşam sırasındaki sohbetleriniz, izlediğiniz bir sunum, takibinde olduğunuz bir internet sitesi, izlediğiniz bir film bile kelime haznenizin gelişimine etki eder. Ancak zengin bir kelime haznesinin doğru kullanımı yine sürekli olarak kitap okumakla daha faydalı bir hale bürünür.
  • Paylaş
Bunun en kolay yolu aşağıda da dendiği gibi "kitap okumak"tır. Ancak kitap okumak tek başına kelime haznenizi geliştirmez; okumak yanında yazmanız da gerekir, konuşmanızda. Çünkü kitap okurken öğrendiğiniz yeni kelimeleri kullanmazsanız gün içinde veya hayatınızda unutursunuz ve dolayısıyla da kitap okumanızın hiç bir faydası olmaz. Bulmaca çözmek de bu açıdan önemlidir, öğrendiğiniz yeni kelimeleri kullanmanızı sağlayacak bir araç ve zihninizi canlı tutacak bir etmendir.
Kelime haznenizi geliştirecek bir başka yöntem de yazarken ve konuşurken aynı kelimeyi kullanmak yerine eş anlamlılarını kullanmanızdır. Mesela "onun gibi" yerine "ona benzer", "onu çağrıştıracak şekilde" gibi kelimeler kullanırsanız hem aynı kelimeyi çok etmemiş olursunuz hem de yazınıza ve konuşmanıza zenginlik katmış olursunuz...
Bir diğer nokta da kelime haznenizi geliştirebilmek için, "şey" kelimesinin tek kullanımını (her şey, başka bir şey vb. Gibi kullanımları dışında, aklımıza gelmeyen kelime yerinekullanımını) hayatınızdan çıkarmanızdır. . .
  • Paylaş

ha, hı, şey, şu, bu, gibi maddeleri ya da hal tavır kelimelrini işaret eden ifadeleri kullanmak yerine . bu tür durumlar da kelimelerin orjinalini kullanarak.

  • Paylaş
Boş zamanlarda sözlük karıştırmak da faydalı olabilir, nedense sözlüklerin hep magazinsel, çekici bir tarafı olmuştur benim için.
  • Paylaş
Tavsiyelere ek olarak, kelime oyunu yarışması izlenebilir bol bol. İzlerken yarışmaya dahil olmak akılda daha çok kalmasını sağlıyor. 
  • Paylaş
Kitap okuyarak, çevresindeki insanlarla bilgi alış verişinde bulunarak, karşısındaki insanın fikirlerini dinleyip sıra kendisine geldiğinde düşüncelerini söyleyerek kelime haznesini geliştirebilir. Fakat önemli olan bunun sürekliliğidir.
  • Paylaş
Scrabble oyna.
  • Paylaş
Bu kadar zaman nasil soylenmemis sasirdim ama kelime haznesini en iyi gelistiren seylerden biri bulmaca cozmektir. Bol bulmaca cozen insanlarda farki direk gorursunuz zaten.
  • Paylaş
Elinden kitap düşürmeyerek veya bulmaca çözerek kelime hazineni geliştirebilirsin.
  • Paylaş
Türk Dil Kurumunu takip ederek. Eskiden tdk üyelerine günlük türkçe kelime yabancı kelimelere karşı sözcük ve günün atasözü ve deyimini mail olarak gönderiyordu. Kısa süreliğine yeniden düzenlemek için ara verildiğini söylüyorlar ama hala SÖZBUL uygulaması açılmadı
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2683 Görüntülenme12 Takipçi10 Yanıt