Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişi kendine uygun kitap türünü nasıl belirleyebilir?

Her türden tadımlık gibi birer güzel kitap seçip okunabilir. Bunların arasından bitirmeye üşendikleriniz olacağı gibi bittiği için üzülecekleriniz de olacaktır. İkinci gruba abanınız, çökünüz, dadanınız.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Aslında Windows 8'de bu anlamda etki uyandıracak bir uygulama vardı. Halen var mıdır bilemiyorum ama klavye yazım hızını geliştirmek için, sayısız farklı kitaptan küçük kesitler geliyordu ekrana ve kişi de o kesitleri doğru şekilde yazmaya çalışıyordu. O birkaç cümlelik anlarda koca bir evren saklı gibiydi. Teşekkürler.

Deneyerek. Başlangıç için, genel olarak sevilen bir kitabı al oku. Bakalım sevecek misin. Seversen işin çok kolay. Hemen benzerlerini ara. Yazının türü (hikaye, roman, deneme, biyografi vs.) ve yazarın edebi özelliklerine göre (konu seçimi, durum/olay anlatıcısı, kurgu, üslup, iç dünyası, mesajı) o türden devam edersin. Sevmedin mi? O zaman başa dön ve farklı bir tür kitap seç.

Uzun yıllar ben de bu "uygun kitap türü" meselesinden uzaktım. Bir gün bir arkadaşıma okuyup da sevdiğim kitapları söyledim "oğlum zaten onların hepsi aynı şeyi yazıyor" dedi ve o gün aydınlandım. Meğer ben belirli bir edebi akımın yazarlarını seviyormuşum. Sen de üstte yazdığım yöntemi denersen kendine uygun akıma ya da tarza ulaşırsın diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Aslında kendime uygun türü yıllardır biliyorum ama üzerinde netleştirmek istediğim kısımlar var. Teşekkür ederim.

Bence önce kişi kendini bilmeli nerelere ilgi duyduğunu neleri sevdiğini belirlemeli ve buna uygun kitap başlıkları seçmeli daha sonra kendi türünü bulacaktır.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Di mi? Kendini bilmeyen, doğru soruları da soramaz bir yerde. Teşekkürler.

Ben sevdiğin film türlerinden hareket ederek sana uygun kitabı bulabileceğini düşünüyorum. Tarihi mi, polisiye mi, bilimkurgu mu? Buradan da bakabilirsin.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Film konusunda çok seçiciyimdir. Nadir birkaç yapım söz konusu olunca fantastik türleri severim. Genele yayarsak bilimkurgu severim ama her filme balıklama atlamam tabii. Drama tarzında filmleri de kimi zaman izlediğim bilinir. Gerçek hayattan alınma öyküleri bulunan filmler de keza ilgi alanıma girmektedir. Aslında iyi bir belgesel severim ama son yıllarda tekrar bölümlere çok sık rastlanıldığı için, biraz uzak kaldım diyeiblirim.

Psikodrama kitaplarını da sevebildiğimi düşünüyorum. Fantastik kitaplar beni pek açmıyor gibiler; bilimkurgu kitapları da kısmen yetersiz kalıyor diyebilirim. Öte yandan bilimkurgudan ziyade bilimin kendisymiş gibi hissiyat uyandıran kitaplar ilgi çekici olabilir. Örneğin Avatar'ın kitabına denk gelmiştim bir ara, çok hoşuma gitmişti. Adeta oradaki anlatılan gezegen gerçekten varmış hissi uyandırabiliyordu. Bunun dışında bilimsel araştırma kitaplarını da sevebileceğimi düşünüyorum. Bir ihtimal.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

200 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları