Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişi ölüm korkusunu yenmek için ne yapabilir?

Sokrates zehir ile idam edileceği zaman çok sakinmiş. Platon ve diğer öğrencileri bu sakinliğine anlam verememişler, "öleceksin, korkmuyor musun? " diye. O da; "Ne olacağını bilmiyorum ki, neden korkayım" diye cevaplamış.

Buna yakın bir hikayeydi. O zaman ölümden sonrası için düşünülenler şimdi olduğundan daha farklıydı. Aslında insan bilmediğinden korkar ama, bizim gibi çeşitli inançlarla güdülenmiş değildi.
 • Paylaş

Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Birşey Var

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi
Sevgilin bitkin kalmalı öpülmekten
Sen bitkin düşmelisin koklamaktan bir çiçeği

İnsan saatlerce bakabilir gökyüzüne
Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa
Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır
Kopmaz kökler salmaktır oraya

Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını
Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin
Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara
Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin

İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine
Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına

İnsan balıklama dalmalı içine hayatın
Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına

Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar
Bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın
Değişmemelisin hiç bir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu
Fakat ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın

Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle
Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı
Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına
Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz taze kanı

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe,bütün evrene karışırcasına
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

Ataol Behramoğlu

 

 • Paylaş
Hiç bişey yapılamaz çünkü ölüm gerçektir
 • Paylaş
Ölümden sonrasına inananlar için ölüm değil, ölümden sonrası tedirgin edicidir. Ölümden korkmamak için ise ölümün, nefes alıp vermek, yemek yiyip su içmek kadar gerçek olduğunu her daim akıllarında bulundurmakta fayda var. Zira zihnimiz ile bastırılan tüm duygu ve düşünceler, zamanla korku halini alır. Bu yüzden ölümü ara ara hatırlamakta, insanın kendisine hatırlatmasında fayda var.
Necip Fazıl'ın şu sözünü de yazmadan geçemeyeceğim "Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber; Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber? "
 • Paylaş
Ölüm korkusunu yenmek için bu duygudan kaçınmak yerine üstüne gidilmesi lazımdır. Aslında insanların bu konu hakkında bilgisizliği de ölüm korkusunu tetikler. Bu konu hakkında bilgi edinmek yapılacak ilk şey olmalı.
 • Paylaş
Bir uzmandan yardım almak en iyi çözümdür diye tahmin ediyorum.
 • Paylaş
Az ya da çok herkes ölümden korkar inancına göre ama şu bir gerçektir ki ölümden değil de ölümden sonrası için korkmak gerekebilir.
 • Paylaş
Konuyu hangi açıdan gördüğünde önemlidir bence. Ölümden öncesi mi yoksa sonrası mı? Bazen insan hayatın sonlanmasından korkar bazen de sonlanma şeklinden...
 • Paylaş
İrvin Yalom un ' Ölüm Korkusunu Yenmek' adlı kitabını okuyabilirler mesela..
 • Paylaş
Şöyle düşünmeli insan ''ölmezsem problem yok, ölürsemde problem yok çünkü ölmüş bulunacm ve artık geri dönme imkanım olmayacak '' boyutlar arası korkuları herhangi bi boyutta yaşamak saçma bence.
 • Paylaş
Çok basit, Ölümün gerçek ve kaçınılmaz olduğunu kabul etmelidir, sonra bu korku duygusu bekleyiş olur... ...
 • Paylaş
Ölüm korkusunu açmak gerekir belki. Şöyle ki kendimden örnek versem, her gece içim, vicdanım rahat yattığım için ölmekten korkmuyorum sonrasın ne olacak beni ne bekliyor bu korkutmuyor. Ama canımın acıma ihtimalinden korkarım, ölüm şekli belki endişelendiriyor beni... Ama buda üzerinde düşündüğüm birşey değil acıkcası? Yani su vicdanın rahat mı?
 • Paylaş
Hayatı dolu dolu yaşamalı.
 • Paylaş
Her şeyin bi sonunun olduğunu biliyoruz. Ölüm aslında korkulacak bi şey değil bu inanç meselesi kapsamında da incelenmeli. Ölüm sonsuzluktur ebediyettir. Yaşamak insana daha çok acı vermez mi? Aslında yaşamak daha güç insanlar için öyle ki bi gün biri çıkacak ve nefes almaktan canım çıktı diyecek dye korkuyorum bazen. Dünya çok da güzel bi yer değil insanlar iki yuzlu ve nefret duygusuna hakim olamıyor etrafına zarar veriyor savaslar var açlık var mutsuzluk var çocuklar ölüyor ve susuyoruz. Ölüm korkusu ne ki bu acilarin yanında? Ölüm insanlara verilmiş bi nimet yaşamanin şükrunu öğrensin diye. Ölümden korkmayalım çok kötü bi şey olsaydı ölüm mevlana bu benim düğün günüm demezdi. Ahireti düşünüp ölümden korkuyorsak yaşamamızı ceki düzen verelim.
 • Paylaş
1

İlginc Adam, Mevlana'nın dediği gibi "Bu benim düğün günüm" diyebilmek için, onun gibi yaşayıp aşık olmak gerekmez mi?

Tasavvuf, islam ve felsefeye yönelmekle geçer diye düşünüyorum...
 • Paylaş
Yanlış bir yere sürüklemek istemem açıkçası, beni yanlışta anlamayın ama.. Bunun iki seçeneği var. 1-Din konusunu hayatından tamamıyla çıkarmalı. 2-Dini çok iyi yaşamalı. .
 • Paylaş
Ölüm korkusunu yenmek için kişinin kendi varlığını bilmesi ve ölümden sonra ne olduğuna dair net bir anlayışı olması gerekir.

İnsan denen varlık, ruh ve bedenin birleşiminden meydana gelir. Ebedi olan, ruhtur. Beden ise fânidir ve biyolojik ölümün gerçekleşmesiyle beraber çürüyerek yok olur. Dolayısıyla gerçek yaşam, ruhun yaşamıdır. Ruh, dünyada işlediği işlerin mahiyetine göre farklı alemlerde sonsuza kadar yaşamına devam eder.

Yani; ölüm, kesinlikle mutlak son olmadığı gibi bu dünya yaşamı, ruhun yaşamının çok küçük bir bölümüne karşılık gelir. Bunu bilen ve buna inanan bir kişinin ölümden korkması adına elinde çok önemli bir sebep de kalmaz diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Ölüme hazirlikli olmak cünkü her insanin ölecegi vakit belli, savasa gitsende kalsanda birsey degismez. Ancak yapabilecegimiz sey ölüme güzel bir vesile aramak ve o boyutta yasamak.
Hadis : Resulullah (sav) : "İnsan öldüğü zaman gözleri nasıl belerip kalıyor, görmez misiniz? " buyurmuştu. Cemaat: "Evet, görüyoruz! " dediler. Bunun üzerine: "işte bu, gözünün, nefsim (çıkan ruhun) takip etme sindendir! " buyurdular.
HadisNo : 5418
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4503 Görüntülenme19 Takipçi18 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Ölüm korkusu nasıl yenilir?

 • Ölüm korkusunu nasıl yenerim?

 • Ölüm korkusunu nasıl yenebilirim?