Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişi sosyal anksiyete bozukluğunu nasıl yenebilir?

Yenilemez. Ertelenebilir, bastırabilir, kontrol edebilir ama beyinde farklı algıları olan o filtrelerin algı şeklini değiştirmesi doktor müdahalesi olmadan çok mümkün değil bence.

Demem o ki; teşhis edilmiş psikolojik bozukluklarda kişisel irade ile başa çıkmaya çalışmak bozukluğun şeklini değiştirmek yada daha da derinleşmesini sağlamaktan öteye gitmez. Profesyonel destek şarttır. Çünkü sizi bozukluğa iten beyniniz, zaten normal olarak tanımlanan sınırların dışında, belki de farklı algı boyutlarında çalıştığı için genel geçer standartlarda kendi kendinize bir yöntem bulabilmeniz olası olmayacaktır.

Misal ofisteki sıradan davranış şeklimin dostane bir ziyaretle plansızca kesilmesi  (hiç bir iş yapmıyor olsam bile) 2. dakikadan sonra içten içe gereksiz bir huzursuzlukla katlanarak büyüyor sonra sabır, sabır, sabır 10-15 daika sonra, ne dikkat kalıyor, ne de çalışma enerjisi. Duvarlar üstüme geliyor, daralıyorum, durduk yere konuğumun aniden kalkıp ağzımın üstüne yumruk attığını filan düşünmeye başlıyorum :) daha sonra temiz hava, demli bir çay ve sigara terapisiyle normale dönüyorum. 

  • Paylaş
Bu benim içinde olduğum bir durum, tedavisi arkadaşın da dediği gibi kesinlikle işin ehli birine gitmekten geçiyor. İlaç tedavisi almaktansa kaygıyı yenmek için kimseyi takmayarak ve bulunduğunuz ortamda kimsenin olmadığını kendi kendinize söyleyerek bir nebze aşabilirsiniz...
  • Paylaş