Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişisel gelişim için sadece kitap okumak yeterli midir?

Tabii ki değildir. Ancak her okuduğumuzu hayata geçiremeyiz, bazılarını da geçiremiyoruz. Kişisel gelişimi sağlamak istiyorsak, en azından okuduklarımızı paylaşacak tartışma platformaları oluşturabiliriz. Örneğin; inploid.com/discussions/
  • Paylaş
Kişisel gelişim kendini tanımayla başlar. İlk adım çok satanlar listesinden çekici bir isim ve değişik kapak tasarımlı bir kitap yerine kişiye "ben kimim?" sorusunu sorduracak kitaplar okuyarak işe başlamaktır. Piyasadaki kişisel gelişim adı altında satılan bir çok kitabın niteliksiz ve yeterli eğitim görmemiş yazarlar tarafından yazılan ticari amaçlı kitaplar olduğu aşikardır.
  • Paylaş
Kitap okumak sadece teoride kalmatadır ama gözlemlemek daha kişisel gelişime yardım etmektedir sosyalliğinizi artırmak içinde konuşacak konularınız teorilerinizi tartışmanız lazım...
  • Paylaş
Bu bir mesleğe başlamak için sadece üniversite derslerini görmenin yeterliliği gibi bir şey! Elbette yetersiz olacaktır. Mesleğe başlamak için sadece derslerden alınan bilgi oldukça yetersiz kalacaktır. Staj yapmadan işin gerçek yükünü, zorluğunu ve mantığını kavrayamazsın!

Yemeği sadece ana malzemelerini kullanarak yapıp, üstüne tuzunu, baharatını ekmez isen, pek tadını alamazsın. :)
  • Paylaş
Kişisel (mental ve ruhani) gelişim, ancak etkin bir öğrenme döngüsüyle gerçekleşebilir. Öğrenme döngüsü ise, okuma/inceleme-hareket-meşveret-yansıma zinciri tam olarak sağlanabildiğinde gerçekleşir.

Okuma/inceleme; bildiğimiz bir kavram olmakla beraber diğer kavramları açıklamak istiyorum.

Hareket; Okuyarak anladığımız şeyleri eylemlerimize yansıtmayı,

Meşveret; Okuduğumuz ve eylemlerimize yansıyan kavramları hep bir arada (sanal ya da gerçek bir ortamda bir araya gelerek) benlik duygusundan arınmış ve nesnel bir şekilde istişare etmeyi,

Yansıma ise; okuduğumuz, eyleme geçirdiğimiz ve meşveret ettiğimiz şeylerin hayata geçtiği andan itibaren, hayatımızın ilgili alanındaki gelişmelerin yarattığı sonuçları yine kollektif bir ortamda paylaşmayı ifade eder.

Böylelikle öğrenme döngüsü, bireyin mental ve ruhani gelişimi için tamamlanmış olur. Bu yöntemle, klasik "öğrenme" anlayışından farklı olarak birey, çok daha efektif ve kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşar.
  • Paylaş
Hayır değildir . Okuduğunu eyleme geçirmen lazım yoksa hiç bir amlamı kalmaz.
Eyleme geçirdiğin zaman gelişim daha gelişir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt