Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişisel gelişim kitaplarına neden 30 yaşından sonra yöneliyoruz?

İnsan hayatını gelişim evrelerine ayırdığımızda her dönemin bir gelişim görevi vardır. Bu ergenlikte karşı cins ile sağlıklı ilişkiler kurabilmedir, bebeklikte dil gelişimidir vs. Yirmilerin sonları otuzların başları diyebileceğimiz dönemde kişinin gelişimsel bir görevi var aslında. O da üretken olmak faydalı olmak ve kendini gerçekleştirebilmektir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kişi hala olmak istediği yerde hissedemiyor ise kendini çeşitli arayışlara girer çünkü zaman o zamandır ki bu gelişim görevi tamamlansın beyin bizi buna yöneltir. Tıpkı ergenlikte karşı cinsle iletişime geçmeye yönelttiği gibi çünkü o döneminde gelişim görevi odur.

Kişi kendini geliştirip özünü bulmaya yaklaştıkça üretim yapabileceği alanları keşfettikçe keyifle üretir başkalarına faydalı olur ve haz duyar bundan mutlu olur. Aksi takdirde tatminsizlik yerini zamanla öfkeye bırakabilir. O da çaresizliğe ve depresifliğe mutsuzluğa monoton yaşama bir kapı aralanabilir.

O yüzden belirli bir farkındalığa sahip kişiler bu yaşlarda illa ki kişisel gelişimlerine eğilirler ama o şekilde ama bu şekilde.
  • Paylaş
30 yaşından sonra mı: O ben 14 yaşından beri ilgileniyorum. Daha öncesinde o kitapların varlığından yoksun olduğum için ara sıra üzülmüşlüğüm vardır.
  • Paylaş
Yaş kemale erirken ilgi cekmeye calısıyoruz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

591 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt