Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıskanmak sizce sahiplenmek midir yoksa saplantılı bir patoloji midir?

Güvensizlik, beklenti, bencillik, sahiplenme, yetersizlik evet hepsi sebeptir kıskançlığa evet ama bir diğer sebep aslında;
Kişiye yada ilişkiye güvenilmiyor olması. Kestirip atmak istemiyorsundur, çünkü seviyorsundur. Yolunda gitmiyordur ve o dürtüye engel olamıyorsundur. "Beni sevmeyeni ben hiç sevmem" , "bırakacaksın, aklın mı yok? " yönlendirmeleri o kişi de işe yaramaz. Uçmuştur o kişi:) Sizinle aynı boyutta değildir. Ve sakin kalmak nedir unutmuştur. Sadece ilgi istiyor ve göremediğine inandığı için deliriyordur.
  • Paylaş
Ben eskiden çok kıskanç biriydim. Şimdi çok farklı düşünüyorum. Hayattaki çabam bencillikten uzak, egosuna yenik düşmemiş olmaktır. Kıskançlık ve sahiplenmek bana bencilliği çağrıştırır. Sizin sevdiğiniz insan bir oyuncak ayı değildir ki sahiplenesiniz. Çoğu kişinin gerçekten sevebilmenin ne demek olduğunu bilmediğini görüyorum. İlişkilerde hep karşılık beklentisi var. "Beni seversen seni severim. " Bu da acı çekmekten korkmak gibi geliyor bana. Korkak olmaya gerek yok. Sahiplenmeye, kıskanmaya, benim olacak demeye gerek yok. Siz seversiniz, mutlu etmeye çalışırsınız, edemezseniz başkasının onu mutlu etmesinde bir sakınca görmezsiniz.
  • Paylaş
Kıskançlık kendine değer vermemekten başka bir şey değildir. Bir erkek kadınını cinsel olarak kendine bağlayamadığını düşünüyorsa kadınını kendine bağlayamadığını düşünür ki yanlış bir düşünce de değildir sonuncusu. Kadınının her an başka bir erkeği tercih edeceğinden korkar. Hele bir de geçekten cinsel olarak sıfıra yakınsa kıskançlığı hastalık boyutlarına ulaşır. Sahiplenmeyle alakası da yoktur, sahiplenme sadece şirin bir kılıf olarak kıskançlığın üzerine geçirilir.

Kadın kıskançlığı da farklı değildir. Aynı şekilde kadın kendini yetersiz hissederse kıskanır. Süper güzel, seksi, sevgi dolu ve zeki bir kadının kıskançlık yaptığını hiç görmedim hayatta. Kıskanan kadının da genellikle bir şeyleri eksiktir. Ya güzel değildir, ya da erkeğine cinsel tatmin vermez. Kısaca yanında başka bir kadının kolayca tercih edilebileceği kadınlar kıskanç olur.

Sonuç dersek kıskançlık aşağılık kompleksinin bir semptomudur, patalojik olabilecek şey semptom değil onun kaynağıdır.

Kendini seven, kendine güveni tam olan hiçbir insan kıskanmaz çünkü eşine layık olduğunu, başka birisinin kendi yerine tercih edilmeyeceğini bilir.

Ah şarkıyı atlamışım, Zeki Müren'in hangi şarkısını dinlersem dinleyeyim bana bir büyüğü çağrıştırır...
  • Paylaş
Kiskanclik sevinc ve uzuntu gibi bir duygudur ve kaybetme korkusuyla ortaya cikar. Ôzellikle sevdigi birseyi baskasina kaptirma korkusuyla birlikte ortaya cikar kiskanclik. Bazi insanlar bunu korku olarak degilde sahiplenmek olarak yorumluyor.

Zeki mürene gelince :) o ne psikopat manyakca bir sakidir :) anan bile oksasa benim bagrim kan olur diyor adam yaaa. :)) )
  • Paylaş
Açıkçası kıskançlık kişinin kendisine güvensizliğine delalettir. Kişinin kendisine olan güvensizliğinin de iki sebebi olabilir; birincisi kendiliğinden, ikinci ise dış etmenden (yani sevgili) kaynaklanır. Kısacası güven yoksa kıskançlık olur. Lakin bazen (şarkıda olduğu gibi) öyle bir aşka düşersin ki; gözünden bile kıskanırsın. Ama üzülmeyiniz bu geçicidir. Geçmesi de sağlıklı olanıdır zaten. Şarkıda da o ateşli zamanlar anlatılmış. Bence ömürlük değil. Yani abartı da tavan da yapmışlar ama, olur öyle durumlar diyorum ;) Şarkıdaki durumun sürekliliğini düşünürsek saplantı ötesi olur kıskançlık.
  • Paylaş
Kıskanılanı sıkmadığı sürece Sahiplenmektir. Kıskanılan sıkılmaya başlıyorsa eğer Saplantıdır. Herşey kararınca olmalıdır.
  • Paylaş